• Search form

29.06.2022 | 12:57

Veliki pečat Nikoli Radosavljeviću

Veliki pečat Nikoli Radosavljeviću

Nagrada “Veliki pečat” u okviru Majske izložbe grafike beogradskog kruga 2022. godine dodeljena je Nikoli Radosavljeviću za rad “Roof studies / Safe from Harm” u tehnici linoreza, koji se izdvaja, kako je istakao žiri, jakim konceptom utkanim u grafički medij, a repeticijom motiva afirmiše balans idejnog i manuelnog.

Žiri za nagradu “Veliki pečat”, koji su činili grafičarka Jelena Jocić, laureatkinja “Velikog pečata” 2021. godine, istoričar umetnosti Sava Ristović i grafičar Vladimir Milanović, izrazio je izuzetno zadovoljstvo što je Grafički kolektiv, organizator Majske izložbe grafike, dobio novi izlagački prostor.

“Galerija Grafičkog kolektiva decenijama je bila drugi dom generacijama grafičara od kojih su neki predstavili svoje radove i na ovoj izložbi. Žiri je uveren da će se tradicija nastaviti u novom prostoru koji će i mlade generacije prepoznati kao svoj drugi dom, a nada je opravdana njihovim učešćem na ovoj izložbi”, naveo je žiri, ističući i da radove na Majskoj izložbi, koja će biti otvorena u novom prostoru Grafičkog kolektiva 30. juna, karakteriše visok kvalitet.

Nagrada “Veliki pečat” jednoglasno je dodeljena Radosavljeviću, “istaknutom predstavniku svoje generacije sa iskustvom detinjstva iz 90-ih godina i životom u duhu vremena velikih ubrzanja i još dramatičnijih promena - inflacije, rate, bede, straha”.

Radosavljevićev personalni habitus, darovitost i energija, entuzijazam i mladost, kako je naveo žiri, čine motivacioni kompleks veština njegovog impulsivnog aktivizma i gorljivog stanja stalne produkcije. Tokom “nepune decenije delovanja, ispitujući sopstveni identitet, ostvario je upadljivo prisustvo na umetničkoj sceni realizacijući brojne autorske projekte. Knjige umetnika i novomedijske grafičke prakse ukazuju na autorove afinitete i iskrenu veru u moć promena, a geslo što dalje od klišea, autor svojim radom nastoji da afirmiše”, naveo je žiri, dodajući da se može reći da je stvaralaštvo za Radosvaljevića “izazovna interpretacija sada i ovde vidljiva u nizu ulančanih akcija koje se prelivaju iz jedne u drugu, što je tipično za diskurs nove razuđene umetničke prakse”.

Nikola Radosavljević, Roof Studies -Safe from Harm, 200 x 100, linorez, 2022.

Nagrađeni rad Radosavljevića, “Roof studies / Safe from Harm" (Studije krova – Bezbedan od povreda), grafika-objekat, već svojim naslovom u sebi kondenzuje elemente sopstvenog privatno-emotivnog diskursa sa poentom tematizacije uloge pojedinca na istoriju kolektiva.

Linorez je velikih dinemzija – 200 x 96 cm, inteligentno relizovana kompozicija od 50 istih kvadratnih mikronarativa; svojevrsna slagalica postaje razvijena sofisticirana matrica vizuelnih senzacija u kojima dejstvo zasićene crvene svojim impulsima tonira vibrantna emotivna stanja. Radosavljević u svom aktivizmu traga za autentičnim svedočanstvom o vremenu referišući svojim projektima i njihovim fragmentarnim kodovima na obrasce ponašanja između realnog i virtuelnog, u mogućem balansu porodičnog i društvenog, pojedinačnog i kolektivnog nasleđa, naveo je žiri u obrazloženju i dodao da je “Veliki pečat” jedan od belega na putu autorove individuacije.

Majska izložba grafike "Otisak vremena" obuhvata 124 rada, a svečano će biti otvorena 30. juna u renoviranom galerijskom prostoru u Dragoslava Jovanovića 11, u kojem će Grafički kolektiv ponovo zaživeti posle četvorogodišnjeg nomadsko-pandemijskog života. Nakon realizovanja izlagačkih i virtuelnih projekata u vanrednim uslovima, funkcionišući kao “galerija u pokretu”, Grafički kolektiv u novom, reprezentativnom prostoru od 350 metara kvadratnih u centru grada, obeležava Majskom izložbom grafike početak nove/druge faze delovanja i, kako je istakao tim povodom, u osnaženom izdanju nastavlja kontinuitet kulturne misije afirmisanja vizuelnih umetnosti sa novim programskim konceptom, stvaralačkom energijom i elanom.

"Na Majskoj ozložbni“Istoriju pišu umetnici u svom matičnom Domu, sada i na novoj adresi sa imenom Dragoslava Jovanovića (1886-1939). Ovaj pravnički ekspert, bio je rektor Beogradskog univerziteta (1936–39), a njegov sin Bogoljub Boba Jovanović (1924-2021), jedan je od korifeja likovne scene druge polovine 20. veka u Srbiji. Posle prve izložbe u Grafičkom kolektivu 1953, Jovanović je ponovo izlagao u istoj galeriji 2006. godine, po povratku iz Njujorka. Nagradom ‘Stojan Ćelić’ 2014, kao i izložbom i monografijom u Muzeju Cepter 2016. godine, istorizovana je Jovanovićeva stvaralačka osobenost kao i dozirana prisutnost na likovnoj sceni. Sudbinski dodiri istorije i umetnosti”, navela je kustoskinja Ljiljana Ćinkul u partećem tekstu Majske izložbe grafike “Otisak vremena”.

Grafički kolektiv dobio je krajem 2019. godine galerijski prostor u Dragoslava Jovanovića – godinu i po dana nakon što je u julu 2018. bio primoran da se iseli iz zgrade na Obilićevom vencu zbog restitucije. Novi izlagački prostor, međutim, nije bio u radnoh funkciji, odnosno zahtevao je obimnu rekonstrukciju, a timu Grafičkog kolektiva predstojalo je i savlađivanje zakonsko-pravne procedure oko investicionog održavanja.

*Nslovna fotografija: Roof Studies -Safe from Harm, 200x100, linorez, 2022 (detalj)

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.