Vesti

Veliki rat u stripu

13. oktobar 2014.
SEEcult.org
Veliki rat u stripu
Veliki rat u stripu

Francuski institut u Srbiji obeležava stogodišnjicu početka Prvog svetskog rata nizom manifestacija, uključujući i izložbu stripa “Prokleti rat”, nazvanu po kultnom albumu Žaka Tardija (Jacques).

Izložba tabli iz stripa “Prokleti rat!” biće otvorena 23. oktobra u Francuskom institutu u Beogradu, a obuhvata i table iz albuma “Linije fronta”, koji će posebno biti predstavljen 24. oktobra.

Strip album “Prokleti rat!”, koji je objavila 2009. godine izdavačka kuća Castermann, doživeo je veliki uspeh u Francuskoj i Evropi, a na srpskom je izašao u izdanju kuće Darkwood.

Prokleti rat!” plod je saradnje Tardija i scenariste Žan-Pjer Vernea (Jean-Pierre Verney), istoričara stručnjaka za Prvi svetski rat. Album se bavi običnim ljudima koji su učestvovali u Velikom ratu. Ambicija Tardija nije bila da predstavi taj rat kao veličanstveni trenutak istorije. Naprotiv, njegovo delo posmatra rat kao apsurdnu klanicu, viđenu očima običnog mladića koji u njemu učestvuje.

Tardijevo delo izazvalo je brojne rasprave u Francuskoj i Evropi zbog takvog načina gledanja na svetski konflikt.

Tardi (1946) se proslavio serijalima “Adela Blansek”, “Krik naroda”, “Nestor Burma”, kao i po svom radu okrenutom ka Prvom svetskom ratu.

Dobio je 1985. godine Veliku nagradu na Festivalu u Angulemu, na kojem se predstavio i ove godine velikom izložbom. Osvojio je 2011. godine dve američke Ajzner nagrade. Serija o Adeli poslužila je 2010. kao podloga za istoimeni film Lika Besona. Bavi se i ilustracijama knjiga. Poznat je, između ostalog, i po tome što je 2013. odbio da primi Orden Legije časti, najviše francusko civilno priznanje. “Čvrsto privržen slobodi misli i izražavanja, ne želim da primim bilo šta što dolazi od vlade ili bilo koje druge političke sile”, izjavio je Tardi.

Izložba “Prokleti rat!” biće otvorena u Beogradu do 6. decembra, a zatim će biti predstavljena u Novom Sadu i Nišu, najavio je Francuski institut koji je sa kućom System Comics objavio album “Linije fronta” koji se bavi životom na frontu i svakodnevnicom ljudi tokom Velikog rata.

Sastoji se od deset kratkih priča koje je napisalo pet francuskih i pet srpskih scenarista, a ilustrovalo ih deset srpskih crtača. Ukrštanjem njihovih pogleda na sukob koji se dogodio vek ranije, album “Linije fronta” istražuje ostatke kolektivnog nesvesnog, te materijal i teme prenošene s kolena na koleno.

Među autorima su zvučna imena evropskog stripa, poput Rodolfa (Rodolphe), Bruna Falbe (Bruno Falba), Filipa Zitke (Philippe Zytka), kao i autora iz Srbije Alekse Gajića, Zorana Janjetova, Zografa, Dražena Kovačevića, Darka Perovića...

Predgovor za album napisao je istoričar Žan-Pjer Verne, ujedno i scenarista albuma “Prokleti rat!

O albumu “Linije fronta” i temi Prvog svetskog rata u stripu uopšte biće reči 24. oktobra u Francuskom institutu, u prisustvu uredničkog tima stripa i nekoliko autora koji su učestvovali u njegovom stvaranju.

Objavljivanje strip albuma “Linije fronta” podržali su Ministarstvo kulture Srbije i Misija za obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata u Francuskoj.

Inače, tokom predstojećeg Beogradskog sajma knjiga crtači albuma “Linija fronta” potpisivaće primerke tog izdanja na štandu izdavačke kuće System Comics, kao i 27. i 31. oktobra na štandu evropskih kulturnih centara (EUNIC).

Autori abluma “Linija fronta”, kako je najavljeno, crtaće u čast Žaka Tardija 27. novembra u Francuskom institutu, koji obeležava stogodišnjicu Velikog rata i nizom drugih događaja.

U ciklusu “Razmišljanja o ratu”, francuski politikolozi, istoričari, reporteri i filozofi razmenjuju mišljenje o sećanjima, etičkim, filozofskim ili pravnim pitanjima novih sukoba. Do kraja godine, gosti Francuskog instituta biće Monik Kanto-Sperber i Žil Feragi. U  okviru Francuske muzičke jeseni, koju Francuski institut organizuje sa Sosijete ženeral bankom, serija koncerata “1914: nada i beznađe" predstaviće francuske izvođače i kompozitore u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Subotici. Takođe, korzikanska pozorišna trupa Poen izvešće u Šapcu, Beogradu, Novom Sadu i Nišu predstavu “14/18: Pisma sa Balkana”, a u okviru zajedničkog projekta Francusko-nemačkog fonda biće predstavljena u Novom Sadu izložba “Memorija nasilja i snovi o budućnosti”.

(SEEcult.org)

Tagovi