• Search form

31.08.2020 | 15:54

Veštačka inteligencija iz ugla umetnosti i nauke

Veštačka inteligencija iz ugla umetnosti i nauke

Centar za promociju nauke (CPN) organizuje od 1. do 14. septembra program art+science lab kojim predstavlja radove domaćih umetnika i transdiciplinarnih projektnih timova koji se bave raznovrsnim temama unutar širokog polja veštačke inteligencije (AI), a glavni događaj je izložba “Inteligencija IO” u Kulturnom centru Magacin u Kraljevića Marka u Beogradu.

Centralno mesto na izložbi u Magacinu pripada pobedničkom radu nacionalne art+science AI Lab selekcije u okviru šireg evropskog projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije (European ARTificial Intelligence Lab − AI Lab) - mlada umetnica Kristina Tica kroz projekat “Digitalna molitva” uspostavlja vezu kanonske strukture pravoslavne ikone i slike koja je veštački generisana računarskim programom. Na osnovu baze podataka od više hiljada digitalnih reprodukcija pravoslavnih ikona, program uči da stvara potpuno novu sliku, sa konačnim vizuelnim izlazom koji stvara AI ikonu 21. veka. Naučni mentor pobedničkog projekta nacionalne art+science AI Lab selekcije je dr Miloš Milovanović sa Matematičkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti.

Digitalna molitva - Kristina Tica

U okviru kontinuiranog rada CPN-a na formiranju održive mreže naučnika i umetnika, koji podrazumeva i obezbeđivanje sredstava, kao i stručne i logističke podršku tokom razvoja i realizacije projektnih ideja, i 2020. godine nastalo je nekoliko transdiciplinarnih projekata, među kojima je i “Aerosonar” − audio-instalacija koja omogućava doživljaj zagađenja vazduha pretežno čulom sluha, čiji su autori Ana Todosijević, Ana Anastasov i Marija Šumarac, uz podršku Aleksandra Kilibarde i dr Bojana Keniga. Rad “AI/VI” koncipirao je tim stručnjaka različitih profesija okupljenih oko zajedničke teme o tome kako se odvija i transformiše oblikovanje čoveka i veštačke inteligencije međusobnom interakcijom. Autori tog projekta su Sunčica Pasuljević Kandić, dr Aleksandar Bulajić, Ana Popović, Isidora Pejović Blagojević i dr Maja Maksimović.

AI/VI - grupa autora

Kao i prethodnih godina, CPN izlaže i dela domaćih umetnika ili umetnika poreklom iz Srbije, čiji su radovi postigli značajan uspeh u svetskim okvirima. Vladan Joler i Mateo Paskvineli učestvuju tako radom “Nȏskop”, koji predstavlja kartografiju granica veštačke inteligencije, nastale u cilju demistifikacije veštačke inteligencije.

Nȏskop - Vladan Joler i Mateo Paskvineli

Umetnica Viktorija Vesna izlaže dva rada – “Dijamant pesme ptica” i “Akvarijum buke”. Cilj prvog projekta je razumevanje jezika ptica korišćenjem savremene, kompjuterski zasnovane jezičke analize, dok drugi rad govori o ekološkoj krizi koju čovek izaziva živom svetu okeana.

Filip Kostić prikazuje “Rad brzinom smenjivanja slika”, koji taj softverski proces stavlja u prvi plan kao svoj centralni mehanizam. Kompjuter je glavni lik čiji je osnovni cilj efikasno renderovanje forsirano do krajnjih granica. To je lekcija o građenju sveta kroz njegovo pragmatično sastavljanje na ekranu i narativ koji nastaje reakcijom mašine na softver.

Rad brzinom smenjivanja slika - Filip Kostić

Međunarodni karakter programa ovoga puta biće ostvaren kroz zajedničke programe sa partnerskim manifestacijama u okviru evropskog projekta AI Lab - konferencijom EuroScience Open Forum (ESOF) u Trstu i festivalom Ars elektronika u Lincu.

Tokom trajanja izložbe u Beogradu, CPN predstavlja posebne selekcije odabrane u saradnji sa kustoskinjom dr Majom Ćirić (izložba Both Ways u okviru konferencija ESOF u Trstu) i programom Ars Electronica Garden Belgrade u okviru festivala Ars elektronika u Lincu.

Ars Electronica Garden

Konferencija ESOF povezuje vodeće i mlade istraživače, naučne komunikatore, poslovne ljude i kreatore naučnih politika u Trstu. koji nosi laskavu titulu Evropskog grada nauke 2020. Pored učešća u naučnim programima konferencije, CPN učestvuje i u pratećem festivalu Science in the City, u okviru izložbe Both Ways: Art & Science from Central and Eastern Europe. Istovremeno, beogradska postavka programa art+science lab čini deo zajedničke virtuelne izložbe.

Bird Song Diamond - Viktorija Vesna

Zajednički virtuelni program razvija se i sa festivalom Ars elektronika, najznačajnijom globalnom tačkom kada je u pitanju interdisciplinarno povezivanje nauke, umetnosti i novih tehnologija. Nakon prošlogodišnjeg jubilarnog, 40. izdanja tog festivala, fizički događaji su ove godine krajnje svedeni zbog pandemije virusa korona, pa će najveći deo sadržaja biti realizovan od 9. do 13. septembra u virtuelnom prostoru, povezujući više od 120 lokacija širom sveta u svojevrsnom putovanju i mapiranju "novog" sveta. Ars elektronika tim programom postavlja važna pitanja današnjice, koja je podstakla i pandemija novog korona virusa, a objedinjuje ih opšta neizvesnost i pitanje načina na koji će globalna kriza uticati kako na pojedince, tako i na društvo, odnosno čitavo čovečanstvo. U fokusu su posebno pitanja autonomije i demokratije, kao i tehnologije i ekologije.

Prema rečima rukovodioca Sektora za međunarodnu saradnju CPN-a Dobrivoja Laleta Erića, “najvažnija mesta za susret nauke i umetnosti su u nama samima, odnosno u tome da se otvorimo ka različitim sferama i mogućnostima, i razbijemo mnoge nevidljive barijere i predrasude koje nas zatvaraju i usmeravaju”. “Očigledno je koliko su različiti nauka i umetnost, ali kada se zaista uroni u njih, moguće je uvideti paralele, bliskosti, stvaralačku inspiraciju i žeđ za saznanjem i otkrićima... Metodologije su suštinski različite, rezultati takođe, ali unutrašnji motivi i porivi da se nešto novo uspostavi ili potvrdi - ljudski identični″, naveo je Erić povodom petog izdanja art&science laba.

Manifestacija art+science lab deo je programskih aktivnosti CPN-a u okviru projekta AI Lab, finansiranog kroz program Kreativna Evropa. Podršku u realizaciji su pružili Ministarstvo kulture i informisanja, Austrijski forum, Muzej savremene umetnosti i Alma kvatro, u saradnji sa Matematičkim institutom SANU, Fakultetom za medije i komunikacije i Francuskim institutom.

Izložba “Inteligencija IO” u Magacinu biće otvorena do 14. septembra svakog dana od 12 do 21 časa, uz prateći program, koji će se delom odvijati i u Naučnom klubu CPN-a.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, 'Ofelija Dzona Vilijama Voterhausa, 1910'
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r