Medijska umetnica, istraživačica i suosnivačica/članica više umetničkih i aktivističkih kolektiva Özge Çelikaslan iz Turske održaće 22. juna u Domu kulture Studentski grad u Beogradu prezentaciju video aktivizma u Turskoj od 90-ih do danas.
U okviru programa Škole angažovanog filma, koja se realizuje prema zamisli umetničkog dua Doplgenger, prezentacija Özge Çelikaslan odnosi se na medijski aktivizam, arhiviranje političkih pokreta i promišljanje kolektivnog pamćenja.
Özge Çelikaslan će posebno dati uvid u video i arhivske prakse kolektiva Artıkişler (Ostaci) u kontekstu političke estetike i razmišlјanja o kolektivnom pamćenju.
Artıkişler oslanja se na kolektivni rad, izložbene i prezentacijske taktike u saradnji sa drugim grupama, koje imaju slične stavove o važnim političkim pitanjima nedavne turske istorije, kao što su: etnička diskriminacija, političko nasilje i masakri prema Alevitima, Kurdima i Jermenima, urbana transformacija i džentrifikacija, prisilna migracija, rad u urbanom prostoru i kolektivno pamćenje. Oblikovane slike kolektiva Artıkişler treba promišljati i diskutovati u vezi sa političkim aktivizmom i političkom estetikom, kao i kroz pojmove društvenih / kulturnih disciplina. Bez odvajanja misli i osećanja, kolektivni princip se fokusira na afektivne uticaje na kojima počiva naša stvarna moć.
Biće prikazani video radovi: Zaposednuti razum (Haunted Reason, 2013, 3'), Sećanje (Memory, 2010, 9'), izabrani video radovi Videogrami otpora Tekel, 78 dana (Videograms of Tekel Resistance, 78 days, 2016, 20'), Videookupacija (Videoccupy, 2013, 12'), bak.ma (2016, 4') i Beton (Beton/Concrete, 2018, 5').
Doktorsko istraživanje Özge Çelikaslan bavi se odnosom autonomnog arhiviranja i arhivske prakse (bak.ma), digitalne medijske arhive političkih pokreta u Turskoj. Lično i sa kolektivom Artıkişler učestvovala je na samostalnim i grupnim izložbama, kao i na bijenalima. Kourednica je knjiga “Autonomno arhiviranje” (2016) i “Višak Istanbul” (2014) sa Alperom Šenom i Pelinom Tan, a trenutno živi i radi u Karlsrueu u Nemačkoj.
Škola angažovanog filma realizuje se od aprila do decembra 2018. u prostorijama Akademskog filmskog centra DKSG-a prema zamisli umetničkog dua Doplgenger, u nameri da ponudi uvid u osnovne teorijske koncepte i praktične moduse, te istorijat pokretnih slika koje su reprezentovale, podržavale ili učestvovale u različitim aspektima istorijskih i savremenih društvenih borbi. Organizovana je kao platforma za kolektivni rad i razmenu znanja, a istovremeno sprovodi i kritiku dominantnog diskursa i proizvodnog modela industrije pokretnih slika.
Školu angažovanog filma realizuje udruženje Transimage u saradnji sa AFC-om i uz podršku fondacije Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe, a ulaz na program je besplatan.
(SEEcult.org)