Evropsku nagradu za kulturnu politiku (CPRA) dobila je za 2013. godinu Višnja Kisić iz Srbije, u konkurenciji 36 kandidata iz 17 zemalja.
U užem izboru za tu prestižnu nagradu, koja je vredna 10.000 evra, a dodeljuju je Evropska mreža za kulturni menadžment i kulturnu politiku (ENCATC) i Evropska kulturna fondacija (ECF), bilo je šestoro mladih istraživača kulturne politike.
Dobitnica je proglašena na otvaranju 21. godišnje konferencije ENCATC-a, koja se održava od 5. do 7. novembra u Antverpenu.
Istraživački projekat Višnje Kisić, mlade doktorantkinje UNESKO katedre za kulturnu politiku i menadžment pri Univerzitetu umetnosti u Beogradu, odnosi se na upravljanje “disonantnim kulturnim nasleđem” i raspoložive alate kulturne politike u tom procesu.
Prema projektu Višnje Kisić, rastući nacionalizam, migracije, paradigme participacije… kao i proširenje koncepta nasleđa kako od teoretičara, tako i u okviru evropskih kulturnih politika, stvorili su plodno tlo za veliki talas disonantnih očekivanja u vezi sa nasleđem, koje zahteva medijaciju na različitim nivoima. Disonantno nasleđe u tom kontekstu su objekti i mesta kojima različite grupe određuju različita značenja, a najčešće su u postkonfliktnim područjima. Jugoistočna Evropa odabrana je u tom smislu kao region koji karakteriše disonantnost kulturnog nasleđa na svim nivoima (individualno, grupno, nacionalno; među nacijama i etnicitetima, unutar jedne nacije…), ali i direktni pokušaji razvoja novih alata kulturnih politika, nasuprot vladinim. Istraživanje bi trebalo da doprinese unapređenju postojećih mehanizama kulturne politike (medijacija, umrežavanje, profesionalizacija, internacionalizacija, re-aproprijacija, stvaranje novih narativa, participacija).
U užem izboru za CPRA za 2013. godinu bili su i mladi stručnjaci iz Italije, Portugala, Belgije i Holandije.
U Srbiju je CPRA otišla i 2011. godine, kada je nagrađen Aleksandar Brkić, takođe sa Univerziteta umetnosti u Beogradu. Njegovo istraživanje o stvaranju nacionalnih i nadnacionalnih identiteta u Evropi i na Balkanu upravo je objavljeno, a dostupno je i na sajtu ECF-a.
CPRA je namenjena mladim i talentovanim istraživačima do 35 godina čiji su projekti relevantni na evropskom nivou.
Novčani iznos nagrade predviđen je za završetak istraživačkog projekta.
Međunarodni žiri CPRA činili su: Lluís Bonet (predsednik) sa Univerziteta u Barseloni, Eleonora Belfiore sa Unoverziteta u Vorviku, Jacques Bonniel sa Univerziteta Lion II, Timo Cantell iz Urban Facts u Helsinkiju, Sanjin Dragojević sa Univerziteta u Zagrebu, Mikhail Gnedovsky iz Instituta za kulturnu politiku u Rusiji i Therese Kaufmann iz eipcp-a u Austriji.
Nagradu CPRA ustanovili su 2004. godine ECF i švedski Riksbankens Jubileumsfond, u želji da omoguće talentovanim mladim stručnjacima u oblasti kulturne politike da naprave korak dalje od evaluativnih i opisnih ka komparativnim primenjenim istraživanjima koja mogu da doprinesu informisanju donosilaca odluka i budu korisna u samoj praksi. CPRA se dodeljuje u saradnji sa ENCATC-om, odražavajući opredeljenost te mreže da doprinese kompetitivnosti među istraživačima u Evropi.
Kandidati moraju imati najmanje M.A. akademski nivo obrazovanja u oblasti društvenih nauka, umetnosti i humanističkih nauka, ili istraživanja javnih politika.
(SEEcult.org)