Vesti

Višnji Kisić Evropska nagrada za kulturnu politiku

6. novembar 2013.
SEEcult.org
Višnji Kisić Evropska nagrada za kulturnu politiku
Višnji Kisić Evropska nagrada za kulturnu politiku

Evropsku nagradu za kulturnu politiku (CPRA) dobila je za 2013. godinu Višnja Kisić iz Srbije, u konkurenciji 36 kandidata iz 17 zemalja.

U užem izboru za tu prestižnu nagradu, koja je vredna 10.000 evra, a dodeljuju je Evropska mreža za kulturni menadžment i kulturnu politiku (ENCATC) i Evropska kulturna fondacija (ECF), bilo je šestoro mladih istraživača kulturne politike.

Dobitnica je proglašena na otvaranju 21. godišnje konferencije ENCATC-a, koja se održava od 5. do 7. novembra u Antverpenu.

Istraživački projekat Višnje Kisić, mlade doktorantkinje UNESKO katedre za kulturnu politiku i menadžment pri Univerzitetu umetnosti u Beogradu, odnosi se na upravljanje “disonantnim kulturnim nasleđem” i raspoložive alate kulturne politike u tom procesu.

Prema projektu Višnje Kisić, rastući nacionalizam, migracije, paradigme participacije… kao i proširenje koncepta nasleđa kako od teoretičara, tako i u okviru evropskih kulturnih politika, stvorili su plodno tlo za veliki talas disonantnih očekivanja u vezi sa nasleđem, koje zahteva medijaciju na različitim nivoima. Disonantno nasleđe u tom kontekstu su objekti i mesta kojima različite grupe određuju različita značenja, a najčešće su u postkonfliktnim područjima. Jugoistočna Evropa odabrana je u tom smislu kao region koji karakteriše disonantnost kulturnog nasleđa na svim nivoima (individualno, grupno, nacionalno; među nacijama i etnicitetima, unutar jedne nacije…), ali i direktni pokušaji razvoja novih alata kulturnih politika, nasuprot vladinim. Istraživanje bi trebalo da doprinese unapređenju postojećih mehanizama kulturne politike (medijacija, umrežavanje, profesionalizacija, internacionalizacija, re-aproprijacija, stvaranje novih narativa, participacija).

U užem izboru za CPRA za 2013. godinu bili su i mladi stručnjaci iz Italije, Portugala, Belgije i Holandije.

U Srbiju je CPRA otišla i 2011. godine, kada je nagrađen Aleksandar Brkić, takođe sa Univerziteta umetnosti u Beogradu. Njegovo istraživanje o stvaranju nacionalnih i nadnacionalnih identiteta u Evropi i na Balkanu upravo je objavljeno, a dostupno je i na sajtu ECF-a.

CPRA je namenjena mladim i talentovanim istraživačima do 35 godina čiji su projekti relevantni na evropskom nivou.

Novčani iznos nagrade predviđen je za završetak istraživačkog projekta.

Međunarodni žiri CPRA činili su: Lluís Bonet (predsednik) sa Univerziteta u Barseloni, Eleonora Belfiore sa Unoverziteta u Vorviku, Jacques Bonniel sa Univerziteta Lion II, Timo Cantell iz Urban Facts u Helsinkiju, Sanjin Dragojević sa Univerziteta u Zagrebu, Mikhail Gnedovsky iz Instituta za kulturnu politiku u Rusiji i Therese Kaufmann iz eipcp-a u Austriji.

Nagradu CPRA ustanovili su 2004. godine ECF i švedski Riksbankens Jubileumsfond, u želji da omoguće talentovanim mladim stručnjacima u oblasti kulturne politike da naprave korak dalje od evaluativnih i opisnih ka komparativnim primenjenim istraživanjima koja mogu da doprinesu informisanju donosilaca odluka i budu korisna u samoj praksi. CPRA se dodeljuje u saradnji sa ENCATC-om, odražavajući opredeljenost te mreže da doprinese kompetitivnosti među istraživačima u Evropi.

Kandidati moraju imati najmanje M.A. akademski nivo obrazovanja u oblasti društvenih nauka, umetnosti i humanističkih nauka, ili istraživanja javnih politika.

(SEEcult.org)

Tagovi