Vladimir Perić i Anica Vučetić u MSURS
Beogradski umetnici Vladimir Perić i Anica Vučetić predstavljaju se od 21. oktobra u Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske u Banjaluci izložbama “Muzej detinjstva”, odnosno “Dugo putovanje”. Perićev projekat "Muzej detinjstva", započet 2006. godine, svojevrsna je, kako napominje i sam autor, opomena društvu da se mogu razlikovati dve vrste istorije: velika i mala...
Beogradski umetnici Vladimir Perić i Anica Vučetić predstavljaju se od 21. oktobra u Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske u Banjaluci izložbama “Muzej detinjstva”, odnosno “Dugo putovanje”.
Perićev projekat "Muzej detinjstva", započet 2006. godine, svojevrsna je, kako napominje i sam autor, opomena društvu da se mogu razlikovati dve vrste istorije: velika i mala...
"Velika istorija je naša kulturna baština prema kojoj smo često nemarni, a mala istorija ukazuje na to šta smo nosili od garderobe, čime smo se igrali, kakve slatkiše smo jeli, kakva je bila ambalaža... Nju čine razne stvari koje nestaju sa nama. Onog momenta kad nestane kolektivno sećanje, nestaje i mala istorija. Sa velikom istorijom to nije slučaj. ‘Muzej detinjstva’, je upravo zato posvećen maloj istoriji i opomena je društvu da mora da povede računa baš o njoj, jer će nas svet i po tome ceniti...", naveo je Perić.
Potpuno drugačiji opus, što doprinosi dinamičnosti zajedničke izložbe, predstavlja Anica Vučetić - serijom video radova, tačnije video ambijenata “Dugo putovanje” iz različitih faza njene karijere.
Radovi Anice Vučetić realizovani su u ključu višegodišnjeg interesovanja za pitanja nesvesnog, odnos unutrašnjeg i spoljašnjeg sveta, dodirivanje materijalnog i duhovnog, dosezanje nesagledivog prostora u nama...
Beogradski istoričar umetnosti Nikola Šuica naveo je povodom izložbe u MSU RS da se kroz stvaralačku potragu za dejstvujućim prizorima, i to u nosećem korpusu umetnosti nastale u Srbiji u poslednjih 20 godina, delovanje generacijskih umetnika Anice Vučetić (s radovima osobenih višemedijskih stapanja) i Vladimira Perića (od ranije u sadejstvu s javnošću kroz dve šestogodišnje etape osobenog pronalaženja i modifikovanja u delovanje kroz pseudonime Talent, a potom i Talent Factory) pokazuje na istrajnom i odvažnom pravcu, raznolikom i zasnovanom kroz vlastita svojstva vizuelne i predstavljačke različitosti.
I Perić i Vučetićeva stekli su društvenu pažnju "izazvanu" dodelom nagrade lista “Politika", najuočljivijeg priznanja za likovnu umetnost u Srbiji, i to u različitim sezonama tranzicijskog razdoblja novog veka, naglašavajući neminovnost domašaja njihovih medijskih i izražajnih posebnosti. Njihove raznolike senzibilitete objedinjuje zajednički imenitelj za oba autora: istrajno upuštanje prema složenosti stvorenog doživljaja, pamćenja, saznanja i sakupljenih emocija u današnjim kulturološkim protivurečnostima i egzistencijalnim izazovima.., naveo je Šuica.
Kustoskinja izložbi Perića i Vučetića je Žana Vukičević, a biće otvorene do 21. novembra.
Sajt MSURS je www.msurs.org
(SEEcult.org)