Voleti nepoznato
Umetnički kolektiv Treći Beograd predstavlja u Savremenoj galeriji u Zrenjaninu projekat “Možemo li voleti što ne poznajemo?” koji je nastao ove godine u okviru Umetničke kolonije Ečka, a pokreće niz pitanja u vezi sa savremenom umetničkom produkcijom.
Treći Beograd tim projektom, između ostalog, preispituje autorstvo u savremenom kontekstu, način na koji novac suštinski menja naš odnos prema umetnosti i šta je uopšte to što danas klasifikujemo kao sliku ili umetničko delo.
Postavka u Savremenoj galeriji Zrenjanin, koja će biti otvorena 2. decembra, konsktrukt je sačinjen od dokumentacije procesa koncipiranja rada, naručenog ulja na platnu iz Kine sa motivom performansa Trećeg Beograda “Veliki san iz Čačka” i radova nastalih na temelju razmišljanja o autorstvu i odnosu prema umetnosti kao takvom.
Projekat je nastao na poziv kolonije u Ečkoj Trećem Beogradu da pruži umetnički pečat na temu “Slika 2013”.
“Produbljujući u svom radu pitanje pojma ‘Slika’, umetnici iz Trećeg Beograda problematizuju binom umetnici-institucije, a zatim i kompleksne, zamršene veze na relaciji umetnost-vrednosti-tržište-etika-estetika-emocije-humanost-politika-društvo - pokretanjem/konstruisanjem jedne zanimljive situacije koja dovodi u pitanje upravo ove pojmove koji sačinjavaju ili utiču na današnji svet umetnosti”, navela je u katalogu izložbe kustoskinja Sunčica Lambić-Fenjčev.
Naslov rada preuzet je iz jedne knjige na koju su umetnici Trećeg Beograda sticajem okolnosti naišli za vreme boravka u Ečki.
“Poslednjeg dana našeg boravka u Ečki šetali smo se po selu i slučajno nabasali na lokalnog profesora istorije u penziji, koji nas je ljubazno pozvao u svoje dvorište na kafu i kruške. Sedeli smo neko vreme u njegovoj bašti, a on nam je pričao ponešto o istoriji toga kraja. U jednom trenutku je otišao i doneo jednu knjigu. Na prvoj strani te knjige bila je rečenica: ‘Možemo li voleti što ne poznajemo. Autor’”, naveo je Selman Trtovac, jedan od osnivača Trećeg Beograda i jedan od autora tekstova u katalogu.
Prema rečima Radoša Antonijevića, naručivanjem slike pokrenuto je razmišljanje o slici kao generisanoj informaciji, koja može menjati oblik i materijal.
“Takođe smo ukazali da novac suštinski menja odnos prema umetnosti, samu umetnost, pa i umetnika. Ipak, nameće se pitanje, da li se napor slikara iz Kine može nazvati umetničkim?”, dodao je Antonijević, takođe jedan od osnivača Trećeg Beograda, nezavisne asocijacije umetnika koja postoji od 2010. godine.
Treći Beograd zamišljen je kao umetnička zadruga, a njen glavni cilj je istraživanje u polju umetničke autonomnosti.
Izložba Trećeg Beograda u Savremenoj galeriji u Zrenjaninu biće otvorena do 19. decembra.
(SEEcult.org)