Beogradski festival evropske književnosti (BFEK) predstavlja od 27. do 30. juna u Domu omladine neke od najznačajnijih savremenih pisaca iz Srbije, regiona i Evrope, nastavljajuci da promoviše vrhunsku književnost radi razumevanja svakodnevnice i prilika u današnjem društvu.
Glavna zvezda 6. BFEK-a je italijanski autor Klaudio Magris, čiji je novi roman “Obustavljen postupak” objavio ovih dana Arhipelag, organizatora tog festivala koji nudi četiri multimedijalne večeri sa književnim, filmskim, likovnim i debatnim programom.
Autor slavnih knjiga “Dunav”, “Mikrokosmosi” i “Drugo more”, premijerno će u Srbiji predstaviti novi roman “Obustavljen postupak”, koji je već doživeo više svetskih izdanja. Magris dolazi u Beograd neposredno posle američke i nemačke turneje posvećene tamošnjim izdanjima romana “Obustavljen postupak”.
Gosti 6. BFEK-a su i Tomas Majneke iz Nemačke, jedan od najčitanijih slovenačkih autora Feri Lainšček, veliki izraelski pesnik Amir Or, hrvatski pesnik i esejista Branko Čegec i jedan od najčitanijih srpskih pripovedača Mihajlo Pantić.
Uz čitanje dela gostujućih pisaca, program BFEK-a obuhvata, kao i do sada, i projekcije filmova nastalih prema savremenoj književnosti, te panel o populizmu u savremenoj kulturi, društvu i politici, kao i izložbu umetnice i ilustratorke Juko Šimizu “Divlji labud”, zasnovanu na motivima istoimene knjige priča Majkla Kaningema.
Prvi na sceni pojaviće se 27. juna Branko Čegec, a publika će potom imati priliku da pogleda film Marija Kamusa “Dom Bernarde Albe” prema istoimenoj drami Federika Garsije Lorke.
Za 28. jun na sceni su najavljeni Feri Lainšček i Klaudio Magris, dok će u programu “Književnost na filmu” biti prikazano ostvarenje “Moj brat je jedini sin” Danijela Luketija prema istoimenom romanu Antonija Penakija.
Amir Or i Tomas Majneke predstaviće se publici 29. juna, nakon čega sledi projekcija filma “Čik” nagrađivanog nemačkog autora turskog porekla Fatiha Akina, prema istoimenom romanu Volfganga Herndorfa.
Za završnicu BFEK-a najavljen je panel “Kultura u doba populizma: globalni okviri, lokalne boje”, a uz moderaciju Marije Nenezić, učestvovaće Ildiko Erdei, Duško Lopandić i Zoran Lutovac.
U završnici šetog BFEK-a predstaviće se domaći pisac Mihajlo Pantić, a program će biti zaokružen filmom “Misija London” Dimitra Mitovskog, prema istoimenom romanu Aleka Popova.
Jedna od specifičnosti šestog BFEK-a je to što su svi pisci koji učestvuju na izvestan način multimedijalni umetnici. Osim što pišu više književnih žanrova, neki od njih imaju uspešne muzičke karijere, poput Majnekea i Lainščeka, neki su u međunarodnim okvirima uticajni kolumnisti kao što je to Magris, dok su drugi posvećeni umetničkoj fotografiji poput Ora i Čegeca, glavnog urednika izdavačke kuće Meandar iz Zagreba. Publika će imati priliku da čuje razgovor i o muzičkim interesovanjima i aktivnostima Mihajla Pantića.
Izložba crteža Juko Šimizu “Divlji labud”, koja će biti otvorena prve festivalske večeri, obuhvata radove te svetski poznate umetnice i ilustratorke koji su nastali prema motivima istoimene knjige priča Majkla Kaningema.
Juko Šimizu je japanska ilustratorka koja živi u Njujorku, a ilustrovala je knjige mnogih poznatih svetskih pisaca. Njene ilustracije se nalaze na koricama knjiga najpoznatijih svetskih izdavača, na naslovnim stranama Njujork tajmsa, Tajma ili Njujorkera, kao i na majicama firme GAP, na Pepsi limenkama, na bilbordima VISA, u kampanjama Majkrosofta…
“U svom radu Juko Šimizu spretno kombinuje tradicionalnu japansku grafiku sa američkom pop poetikom nadrealizma i stripa. Osnovne obrise crta japanskom kaligrafskom četkicom, a zatim ih digitalno dopunjava suplementima boja. No, ne bi to bilo toliko bitno da svaka ilustracija koju je uradila (a ima ih mnogo) nije maksimalno emotivno doživljena. Danas, kada na internetu možete videti more radova mladih, starih i pokojnih velikana ove vrste umetnosti, njene ilustracije upašće vam u oko i zadržaće vam se u mozgu. Ostaće vam u sećanju... To je ono čemu teži svaki umetnik i što ga odvaja od pukog zanatlije”, naveo je u zapisu u programu izložbe domaći crtač Branko Đukić.
Na 6. BFEK-u gostuje i Književni kafe Gete instituta u Beogradu, a saradnja je uspostavljena i sa Italijanskim institutom za kulturu i Institutom Servantes.
Festival se održava u Velikoj sali Doma omladine Beograda: svakog dana u 19 i u 20 časova su čitanja poznatih domaćih i stranih pisaca, a u 21 čas je besplatna projekcija filma iz festivalskog programa “Književnost na filmu”.
Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)