Međunarodna smotra arheološkog filma u atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu predstavlja od 8. do 16. marta raznovrstan izbor ostvarenja koja, istražujući drevne civilizacije, izuzetna dostignuća, ličnosti i tekovine minulih epoha, omogućavaju zainteresovanima da saznaju nešto više o dragocenim svedočanstvima materijalne i nematerijalne kulturne baštine.
Narodni muzej je 11. godinu za redom domaćin te međunarodne smotre, kojom podseća i na važnosti čuvanja, proučavanja i interpretacije baštine, a ove godine biće predstavljeno 25 filmova iz devet zemalja.
Među njima je čak šest filmova iz Srbije - “Dolina zlatnih šlemova” (Nela Tot i Saša Ljubojević), “Usnuli u vremenu” (Bruno Bratović, Miodrag Đuknić, Aleksandar Teodorović), “Čurug - arheološko nalazište Stari Vinogradi” (Jelica Bojić), “Misterije Pločnika” (Dragiša Stojanović), “Putovanje kroz vreme - Sveta Sofija” (Mirko Antonije Malešić) i “Na tragu daleke prošlosti. Portret Bogdana Bruknera” (Dragoljub Bata Vojvodić).
Počasni gost je Grčka, čijim filmom “Lisip stvori” festival svečano i počinje. To je film o vajaru koji je bio i jedini lični skulptor Aleksandra Makedonskog, a njegove inovacije uticale su i na mnoge kasnije stvaraoce. Biće prikazani i grčki filmovi “Elefterna - Traganje za izgubljenom prošlošću” o crkvama kao svedočanstvima pogrebnih običaja na Kritu, te “Erehteon i vreme” koji daje pogled iz ugla spomenika.
Biće prikazani i španski filmovi “Tifariti. Deca oblaka” (Regina Álvarez Lorenzo), nemački “Bekstvo iz Vavilona” (Klaus Kastenholz), “Ind. Riznica kultura” i “Mohendžo daro. Tajna. Kulture Inda” (Hannes Schuler) i “Codilo šapat stena u Bocvani” (Rüdiger Lorenz).
Program obuhvata i francuski film “Veliki majstori praistorije: Duh magdalenijenske umetnosti” (Philippe Plailly), “Otkrivanje Keopsa” (Florence Tran), “Seutes besmrtni, tajne tračkog kralja” (Zlatina Rouševa) i “Vavilon” (Bernard George), turski “Slovo za budućnost” (Hakan Aytekin), austrijski “Zmajoubica. Kako je đavo dospeo u hrišćanstvo” (Petrus van der Let) i belgijski “Sudbina divova” (Philippe Axell).
Italija se predstavlja sa četiri filma - “Etrurski ratnici”, “Červeteri. Nekropola Banditača” i “Oslikane grobnice Tarkinije. Etrurske nekropole” Alana Badela i “Moja Sirakuza. Zamak Manijače” (Carlo De Domenico).
Na otvaranju Smotre će govoriti direktorka Narodnog muzeja Tatjana Cvjetićanin, ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, ambasador Grčke Dimosthenis Stoidis i savetnik za kulturu Helenskog fonda za kulturu Nikos Tsitsimelis.
S obzirom da je primećeno da arheološki filmovi izazivaju veliko interesovanje publike, pre nekoliko godina ustaljena je praksa da se, nakon beogradske publike, i publici u drugim gradovima u Srbiji pruži prilika da se na taj način upozna sa najnovijim arheološkim otkrićima i najvrednijim svedočanstvima kolektivne prošlosti.
Tokom protekle godine izbor, najboljih filmova desete Međunarodne smotre arheološkog filma, imala je prilike da vidi publika u čak 28 gradova Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Narodni muzej izrazio je i nadu da će mnogi ne samo naučiti nešto novo o najizuzetnijim civilizacijskim tekovinama, već da će, upoznajući se sa drevnim, vrednim pažnje i čuvanja, uključiti i u oživljavanje baštine koja je svima poverena na čuvanje.
Proteklih deset godina prikazano je ukupno 219 ostvarenja, koja su privukla pažnju gotovo 60.000 posetilaca, a od 2004. godine izbor iz tog programa predstavljan je i publici širom Srbije, u saradnji s lokalnim muzejima.
Narodni muzej organizuje Smotru arheološkog filma od 1998. godine, kada je u saradnji sa starijim Festivalom u Roveretu, časopisom “Archeolgia Viva” i Italijanskim institutom za kulturu u Beogradu prvi put priredio takvu manifestaciju.
Beograd je time postao jedan od retkih evropskih gradova čija kulturna javnost imala priliku da se upozna sa najnovijim filmskim ostvarenjima iz oblasti arheologije i srodnih naučnih disciplina.
Smotra je ove godine organizovana u saradnji Narodnog muzeja u Beogradu sa Helenskim fondom za kulturu, Italijanskim institutom za kulturu, Gete institutom, Francuskim kulturnim centrom, Austrijskim kulturnim forumom, Institutom Servantes i ambasadama Belgije i Turske.
Projekcije prikazane premijerno biće ponovljene narednog dana u 17 časova.
Sajt Narodnog muzeja je www.narodnimuzej.rs, a program 11. Međunarodne smotra arheološkog filma nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
D. Stefanović / SEEcult.org