• Search form

31.08.2013 | 13:25

YUropa - ka Kreativnoj Evropi

YUropa - ka Kreativnoj Evropi

Tačka kulturnog kontakta Ministarstva kulture i informisanja Srbije organizuje od 11. do 14. septembra u Beogradu međunarodnu konferenciju “YUropa” koja će okupiti domaće i strane kulturne radnike i stručnjake, a uz panel o mobilnosti u kulturi između Balkana, Evrope i arapskih zemalja, baviće se i nizom tema koje su u vezi sa programom “Kreativna Evropa” Evropske unije, koji nasleđuje od 2014. do 2020. godine dosadašnji program “Kultura 2007-2013”.

Na konferenciji “YUropa” okupiće se kulturni radnici i nezavisni stručnjaci, kao i predstavnici institucija, fondacija, mreža i drugih partnerskih organizacija koje deluju u oblasti kulture u regionu i Evropi.

Konferencija će se baviti temama koje su u direktnoj vezi sa programom “Kreativna Evropa”, kao što su generalno podizanje kapaciteta, kreativne industrije, preduzetništvo, kulturna i medijska pismenost, razvoj publike, socijalna uključenost…

Uoči same konferencije, koja će biti održana od 12. do 14. septembra u Domu omladine Beograda, TKK organizuje 11. septembra u Kulturnom centru Beograda, u saradnji sa Fondom “Roberto Cimeta” (FRC) i uz podršku francuskog Ministarstva kulture, balkansko-arapsku platformu za saradnju pod nazivom “Otkrivanje skrivenih prolaza: stanje mobilnosti u kulturi između Balkana, Evrope i arapskih zemalja”.

FRC uticajna je međunarodna organizacija u oblasti kulture, koja pruža ekspertsku podršku razvoju evropsko-arapskih odnosa i lokalnim umetnicima koji rade u međunarodnim okvirima, kao i usluge spoljnog saradnika javnim upravama u oblasti međunarodne mobilnosti i strategija saradnje. FRC smatra da je veoma važno podržavati mreže i međunarodne projekte umetnika i kulturnih delatnika širom Balkana i arapskih zemalja, naročito zbog nedavnih nemira i previranja u tim regionima. U narednim mesecima, FRC će organizovati platforme za saradnju u Jugoistočnoj Evropi, kako bi se podstakla ne samo uobičajena saradnja Balkana i zapadne Evrope, već i specifična evropsko-arapska razmena, čiji je razvoj u začetku.

Uz predstavnice FRC i TKK Angie Cotte i Lolu Joksimović, među učesnicima su najavljeni i profesorka Milena Dragidević-Šešić sa UNESKO katedre za kulturnu politiku i menadžmet pri Univerzitetu umetnosti u Beogradu, koja će imati uvodno obraćanje na temu “Susret dva ‘različita’ svetska kulturna regiona”, predsednik FRC-a Ferdinand Richard, savetnik za kulturu i direktor Francuskog instituta u Beogradu Jean-Luc Goester i direktor austrijskog Kulturnog foruma i predsednik EUNIC mreže Nicolaus Keller.

Među najavljenim stručnjacima iz arapskih zemalja su Abi Azar Lamia (Zoukak pozorište) iz Bejruta, pozorišni reditelj Achour Lotfi iz Tunisa/Francuske, kustos Boudou Karima (L'Appartment 22) iz Rabata, pozorišni reditelj Evazzadeh Vahid iz Irana/Danske, direktorka Art School iz Palestine Martha Samar, menadžerka umetničkog programa u Britanskom savetu u Bejrutu Salem Alma, direktor Pop in Djerba Salih Kamel iz Tunisa, spisateljica i menadžerka Noon fondacije za kulturu i umetnost iz Egipta Soliman Abeer i kustos Yayintas Arzu iz Istanbula.

Među učesnicima iz Srbije najavljeni su menadžerka programa KCB-a i članica Odbora direktora FRC Vesna Danilović, direktor Ring Ring festivala Bojan Đorđević, glavni urednik programa Doma omladine Beograda Dragan Ambrozić, menadžer festivala Exit u Novom Sadu Vladimir Vodalov, filmski producent Miroslav Mogorović (Film in Serbia), umetnički direktor festivala Slobodna zona Rajko Petrović, operativna direktorka Bitefa Jelena Knežević, v.d. operativna direktorka Malog pozorišta “Duško Radović” Bojana Karajović, menadžer Miksera Ivan Lalić, kustos Muzeja savremene umetnosti Beograda Zoran Erić, predsednik Asocijacije KulturaNova iz Novog Sada Milan Vračar, umetnička direktorka Scene “Carina” Nataša Milović i direktor Heartefact fondacije iz Beograda Andrej Nosov.

Svrha tog panela, kako su najavili organizatori, jeste ispitivanje trenutne situacije kada je reč o postojećoj ili nedostajućoj mobilnosti umetnika i kulturnih delatnika između balkanskog regiona i arapskih zemalja, te predlaganje mogućih rešenja.

Platforma je zamišljena je kao razmena ideja u diskusiji u kojoj će učesnici tražiti rešenja za postojeće probleme u kulturi. Takođe, prilika je da se započnu mogući zajednički projekti koji bi nastali iz tih susreta.

Konferencija “YUropa”, koja će biti nastavljena od 12. do 14. septembra u DOB-u, obuhvata panel diskusije i radionice radi podizanja kapaciteta kulturnog sektora, a TKK je organizuje u saradnji sa kolegama iz Zagreba i Sarajeva, odnosno sa Upravom za međunarodnu saradnju i fondove EU Ministarstva kulture Hrvatske i Ministarstvom civilnih poslova BiH - Kontakt tačkom za kulturu.

Očekuje se da će učesnike pozdraviti i predstavnik Ministarstva kulture i informisanja Srbije, na čije čelo dolazi ovih dana Ivan Tasovac, kao i gradska sekretarka za kulturu Katarina Živanović, koja će govoriti o “kreativnoj genetici kulturne administracije”.

Specijalni izaslanik za međunarodne projekte u oblasti kulture i politike austrijskog Ministarstva obrazovanja, umetnosti i kulture Gottfried Wagner osvrnuće se na temu “Kultura u međunarodnim odnosima - More Europe?”, a predsednik FRC-a Ferdinand Richard na temu “Putevi i čuvari kapija”.

Sledi panel “Šta smo naučili i kako možemo da sarađujemo”, koji će moderirati direktorka TKK Lola Joksimović, a među učesnicima su najavljeni predstavnica klastera stranih centara EUNIC u Beogradu Nina Trifunović, menadžerka organizacije Art Angle i novog Balkanskog fonda za umetnost i kulturu (BAC) Bojana Matić iz Sarajeva, direktorka fondacije Kultura nova iz Zagreba Dea Vidović i načelnica fonda Impuls pri Ministarstvu preduzetništva Hrvatske Jasminka Keser.

Predstavnici pet organizacija sektora kulture iz Hrvatske, BiH i Srbije, pokazaće kroz partnerske projekte i regionalne inicijative pozitivan kulturni doprinos ekonomskom razvoju, socijalnoj inkluziji, rešavanju konflikata i interkulturalnom dijalogu.

Medijska pismenost – kome to zapravo treba?” tema je prezentacije studije slučaja Quindo - eksperimentalne medijske platforme za igranje i učenje, koju će predstaviti koordinator Tom Christiaens (HOWEST/ Univerziteta u Gentu).

Biće reči i na temu “Ratni turizam u poljima Flandrije - tanka linija između sedanja i eksploatacije”, povodom stogodišnjice Prvog svetskog rata u Belgiji, a govoriće Bregt Vermeulen, koordinator odeljenja za međunarodnu saradnju HOWEST-a/Fakulteta Univerziteta u Gentu.

Radionički program konferencije, nazvan “Šporet” biće održan 13. septembra u DOB-u, a voditelji su direktor Centra za empirijske studije kulture jugoistočne Evrope iz Niša Predrag Cvetičanin i direktor EUCLID-a Geoffrey Brown.

Radionice će se baviti sticanjem neophodnih veština za koordinatore evropskih projekata, kao što su budžetiranje, računovodstvo, finansijski menadžment, fandrejzing, upravljanje projektima, izveštavanje, marketing i generalno podizanje kapaciteta za različite sektora (vizuelne, izvođačke umetnosti, izdavaštvo, kulturno nasleđe itd).

Rezultati radionica biće predstavljeni 14. septembra u završnici konferencije “YUrope”, a očekuje se da će biti dobijen određen broj projektnih ideja i koncepata za “Kreativnu Evropu”, spremnih za dalje razrađivanje sa regionalnim i evropskim partnerima. Konferencija je otvorena za učesnike iz celog regiona Zapadnog Balkana, uz obaveznu registraciju (office@ccp-serbia.org) zbog ograničenog broja učesnika. Naslov konferencije “Yuropa” preuzet je, inače, iz knjige “YUropa: Jugoslovensko nasleđe i politike budućnosti u post-jugoslovenskim društvima", i koristi se uz saglasnost autorke Tanje Petrović.

Više o aktivnostima TKK moguće je naći na sajtu www.ccp-serbia.org, a program konferencije “YUropa” nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno u PRILOGU

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r