Za više knjiga u bibliotekama, bolju zaštitu autorskih prava
Udruženje profesionalnih izdavača Srbije (UPIS) poručilo je 23. aprila, povodom Svetskog dana knjige i autorskih prava, da je pandemija novog korona virusa pokazala da je neophodno da javne gradske i školske biblioteke budu bolje snabdevene knjigama, ali da je neophodno formirati i specijalizovane bibliotečke fondove u zdravstvenim i socijalnim ustanovama. Ujedno, UPIS je upozorio na povećano kršenje autorskih i reprografskih prava za vreme pandemije, kako onlajn, tako i u samim institucijama obrazovanja i kulture.
Čestitajući Svetski dan knjige i autorskih prava čitaocima, UPIS je podsetilo u saopštenju javnost i nadležne ustanove da je neophodno da knjiga bude istaknutiji i značajniji element kulturnog delovanja i zaštite autorskih i reprografskih prava.
“Pandemija koronavirusa s kojom smo se suočili kao pojedinci različitih zanimanja, ali zajedničkih strahova, ponovo nas je podsetila, kao i sve velike krize u prošlosti ili u sadašnjosti, da su dobre i pametne knjige iz savremene ili klasične književnosti i humanistike najsigurnija uporišta, najpouzdanije tačke oslonca, najbolja i najprimenjivija rešenja i za pojedinca i za čitavo društvo”, naveo je Upravni odbor UPIS, koji čine Zoran Hamović (predsednik), Bora Babić, Gojko Božović, Vladislav Bajac i Petar Živadinović.
U danima globalnog karantina, prema oceni UPIS-a, mnoge mere i preporuke nisu se pokazale ni kao dobre, ni kao pouzdane i korisne, a nisu se pokazale kao dobre ni mnoge naše navike. Ali, knjige su se pokazale kao izlaz koji nije doveden u sumnju. “Pandemija nam je potvrdila da je elektronska komunikacija najbrža I najefikasnija, da su se i obrazovani podsticaji preselili u elektronski prostor, ali da je knjiga i dalje neprevaziđeni prostor za susret sa tekstom i najpouzdaniji oslonac u učenju”, istaklo je UPIS.
UPIS smatra stoga da je neophodno da biblioteke u gradovima Srbije budu opremljenije knjigama u većoj meri nego sada i da budu prilagođene izazovima novog vremena kako bi izašle u susret čitaocima novih generacija i novog senzibiliteta. Nephodno je da se obnovi mreža školskih biblioteka u Srbiji kao jedan od nezaobilaznih načina da knjige budu dostupne svima, ali i kao dragocen način za stvaranje novih čitalaca.
Navodeći da će i dalje u okviru svojih humanitarnih aktivnosti poklanjati knjige i nagrađivati pojedince i ustanove, UPIS je naglasilo i da smatra da sastavni deo kulturne politike i solidarnosti celog društva mora biti osnivanje specijalizovanih biblioteka u bolnicama, domovima za stare, dečjim prihvatilištima, sigurnim ženskim kućama, kao i u svim drugim socijalnim ustanovama u kojima u kontinuitetu boravi veći broj ljudi.
“Svetski dan knjige i autorskih prava nipošto nije prilika da ritualno govorimo o značaju i vrednostima knjige. Svaki dan treba da bude dan u kome smo, kao pojedinci i kao društvo, učinili nešto za knjigu. Ali na Svetski dan knjige UPIS mora da podseti da su autorska i reprografska prava ugrožena kao nikada u istoriji knjige. Pandemija u čijoj senci živimo pokazalo je očiglednom još jednu pandemiju: to je pandemija piraterije i kršenja autorskih prava, pri čemu se knjige u najrazličitijim formatima dele na internetu i društvenim mrežama. Međutim, piraterija nije samo predmet internet aktivizma, ona je masovno i organizovano prisutna u mnogim obrazovnim i kulturnim institucijama, čime se nanose nesagledive štete autorima i profesionalnim izdavačima. Poštujući autorska prava, svako od nas podstiče posvećenost, originalnost, inovativnost pojedinaca i omogućava nastanak novih vrednih dela”, poručilo je UPIS.
Ističući da bez poštovanja autorskih prava neće biti ni novih ideja, ni novih knjiga, ni novih vrednosti, te da autorska i reprografska prava stoga i nisu samo u interesu autora i izdavača, nego čitavog društva, UPIS je iskoristilo priliku i da Zavodu za intelektualnu svojinu Srbije čestita sto godina postojanja u želji da istrajno radi svoj posao i u narednom veku.
(SEEcult.org)