• Search form

01.08.2015 | 20:06

Zabrana odavanja pošte žrtvama Oluje u Sarajevu

Zabrana odavanja pošte žrtvama Oluje u Sarajevu

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) u Sarajevu oštro je osudilo policijsku zabranu odavanja počasti žrtvama vojne operacije “Oluja” ispred hrvatske ambasade u Sarajevu, sa kojeg je nameravalo da pošalje otvoreno pismo predsednici Hrvatske Kolindi Grabar Kitarović.

UDIK je navelo u saopštenju da će, uprkos zabrani javnog skupa, uputiti 3. avgusta pismo Kolindi Grabar Kitarović i još jednom je pozvati na odgovornost i distanciranje od zločina počinjenih u ime Hrvatske.

“Njeno (ne)distanciranje će imati dugotrajne posledice na odnose u regionu, ali i ozbiljno shvatanje hrvatskog poimanja Zapadnog Balkana na putu ka EU”, navelo je u saopštenju UDIK, čije je okupljanje zabranjeno odlukom PU Centar Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, a trebalo je da bude održano 3. avgusta od 11 do 13 sati uporedo sa istom akcijom na Trgu bana Jelačića u centru Zagreba.

UDIK je prijavio mirno okupljanje ispred zgrade ambasade Hrvatske u Sarajevu povodom 20-godišnjice stradanja Srba u vojnoj operaciji “Oluja” u cilju odavanja pošte nastradalima i podsećanja javnosti na “zločine Hrvatske vojske prema civilnom srpskom stanovništvu koje Hrvatska danas s ponosom slavi”.

Policijska uprava Sarajevo se zabranom tog skupa, kako je navelo UDIK, stavlja u zaštitu Republike Hrvatske.

“Ovo je najgora i najstrašnija slika koju možemo da pošaljemo iz Sarajeva, a želja je bila nešto sasvim drugo. Zabranom obeležavanja godišnjice stradanja Srba u ‘Oluji’, Sarajevo je poslalo jasnu poruku da u Sarajevu nema prostora gde se javno može govoriti o masovnim kršenjima ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije. Ovo je i dokaz solidarisanja sa politikom koju vodi Republika Hrvatska, a to je politika koja ima za cilj diskriminaciju i veličanje odgovornih za ratne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom u Hrvatskoj”, navelo je UDIK.

Podsećajući da je sloboda okupljanja garantovana članom 11. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, UDIK je navelo i da sarajevska policija selektivno zabranjuje skupove i krši slobodu na mirno okupljanje, koje je osnovno pravo svakog građanina i građanke Bosne i Hercegovine, garantovano Ustavom i međunarodnim dokumentima koje je ta zemlja ratifikovala.

“Ovo jeste poruka nama, i svima ostalima koji se bave suočavanjem sa prošlošću da jednostavno to nije tema koja će da zanima političku elitu u budućnosti. Zabraniti mirno okupljanje je nešto što se ne radi u demokratskom društvu, a naročito ne u društvu koje je doživelo sličnu sudbinu”, navelo je UDIK, podsećajući i da je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović iskazala nedavno solidarnost prema žrtvama genocida u Srebrenici, a “sada na ovaj način institucije u Sarajevu iskazuju podršku hrvatskoj politici”.

Obeležavanje 20-godišnjice “Oluje” zajednički organizuju Centar za žene žrtve rata - ROSA (Zagreb) i Ženska mreža Hrvatske, u saradnji s UDIK-om, Srpskim demokratskim forumom i Udrugom slobodarskih aktivista Zagreb.

Cilj je podsetiti javnost na zločine počinjene u operaciji “Oluja”, kao i na državno organizovano poricanje tih zločina u kojima su poginule i nestale 1.853 osobe, a proterano je više od 220.000 stanovnika Hrvatske većinski srpske nacionalnosti.

Akcija odavanja pošte žrtvama “Oluje” osmišljena je stoga kao još jedan poziv na moralnu i političku odgovornost prema svim građanima i građankama Hrvatske.

Hrvatska obeležava godišnjicu početka operacije “Oluja” kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, a tim povodom ove godine u Zagrebu će prvi put biti održana i vojna parada 4. avgusta, dok će centralna proslava državnog praznika tradicionalno biti održana 5. avgusta u Kninu.

Parada je najavljena i na bilbordima širom Zagreba, ali su se na ulicama pojavili i natpisi s porukama “Rat je gotov, idite kući!" i "Rat je gotov, na mestu voljno".

Uporedo sa centralnom proslavom u Kninu, u riječkom HNK Ivana pl. Zajca biće održan javni razgovor “Drugi rat” sa pet proteranih žena različitih nacionalnosti koje će, uz moderaciju Vesne Janković, ispričati svoja sećanja na ratne dane.

Kroz njihova sećanja i životne priče pokušaće se ukazati da je rat ipak mnogo kompleksniji od onoga kako ga pokušavaju predstaviti zvanične politike. Njihova “kontrasećanja” koja nisu usmerena “protiv”, već otvaraju drugu perspektivu, pokušaj su da se ispričaju i čuju one priče koje uvek ostaju negde na marginama ili nikad ispričane, priče koje verovatno neće zabeležiti ni službena povest/i, saopštio je HNK Ivana pl. Zajca, koji organizuje taj događaj u saradnji sa Srpskim narodnim većem i Centrom za suočavanje s prošlošću Documenta.

Godišnjica “Oluje” biće, kao i svake godine, obeležena i u Srbiji - parastosima i paljenjem sveća.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav