Zabranjena umetnost
Izložba studenata master studija Akademije umetnosti u Novom Sadu zatvorena je na samom otvaranju 15. oktobra u Kulturnom centru Novog Sada, u znak protesta zbog zahteva uprave da se ukloni rad koji prikazuje Isusa Hrista sa svežnjem novca u rukama.
Autorka tog rada Danijela Tasić izjavila je Radiju 021 da je direktor KCNS-a Andrej Fajgelj tražio da se ukloni njen rad sa izložbe koja je trebalo da bude postavljena do 1. novembra u prostoru Tribine mladih.
Prema rečima Tasićeve, njene kolege i profesori su nakon duge polemike sa Fajgeljem,odlučili da demonstrativno zatvore izložbu zbog pokušaja nametanja cenzure.
"Svi sa Akademije umetnosti imamo identičan stav, a to je da do ovog nametanja cenzure, ili kako god želeli da to nazovete, nije smelo da dođe", rekla je Tasićeva za 021.
U znak protesta zbog zabrane rada Danijele Tasić i solidarišući se sa njom, mladi umetnik Dušan Vuletić odlučio je da skine svoju izložbu iz Malog likovnog salona KCNS.
“U vremenu kada umetnička scena u Srbiji jedva i da postoji, određeni ljudi bave se suzbijanjem iste. To je sramotno i umetnici na takvu situaciju ne bi smeli da ćute. U partokratskoj državi u kojoj se konsultuju crkvene strukture, gde su demokratija i sekularizam samo mrtvo slovo na papiru, ne čude ovakvi događaji”, rekao je Vuletić.
Fajgelj je, s druge strane, poručio da "postoji razlika između cenzure i uređivanja".
Direktor KCNS-a rekao je da je odluku u vezi sa radom Danijele Tasić doneo nakon konsultovanja sa svim autoritetima do kojih je stigao: autora, profesora, vernika, običnih građana.
“Umetnici su uglavnom govorili da nije uvredljiv, a i ako jeste, da je umetnička sloboda neograničena. Vernici i obični građani uglavnom da ih ipak vređa, da je to neprikladno poigravanje sa svetinjom. Odluka je bila teška, ali odlučio sam da zaštitim obične ljude, koji u umetničkom delu ipak vide i ono očigledno, 'Isusa koji grabi pare'. Odlučio sam da ne dozvolim rizik da većina građana bude uvređena i obespravljena i da još mora da plati za to. Jer ta ista većina, koja se izjašnjava da veruje u Isusa, je i glavni izvor finansija KCNS-a”, rekao je Fajgelj.
Fajgelj je preko svog Twitter profila poručio i da “treba poštovati i ‘jedne’ i ‘druge’”.
“Mi smo navikli na ili-ili. Ne čujem da iko od boraca za prava pominje prava onih drugih”, poručio je Fajgelj koji je na čelo KCNS-a došao u oktobru 2012. godine, kada je nova gradska vlast, predvođena Srpskom naprednom strankom, smenila sa mesta direktora tog kulturnog centra književnika Lasla Blaškovića.
Blašković je smenjen zato što je natpis na jednoj od zgrada KCNS-a bio samo na latinici, pa je u obraloženju za njegovu smenu ocenjeno da je na taj način prekršio Ustav Srbije, Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisama, Statut grada i Statut KCNS-a.
(SEEcult.org)