Vesti

Zabranjeni glasovi

27. mart 2014.
SEEcult.org
Zabranjeni glasovi
Zabranjeni glasovi

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma predstavlja od 3. do 5. aprila u Dvorani Kulturnog centra Beograda program “Zabranjeni glasovi” sa deset angažovanih dokumentaraca koji otvaraju tabu teme današnjice, počev od borbe blogerki na različitim krajevima sveta protiv diktatora u svojim zemljama, preko savremene Ukrajine i Rusije, ženskih zatvora u Avganistanu, fabričkim radnicima u Belorusiji, imigrantima u Švajcarskoj, do mračnih strana ljudske psihe.

Program je nazvan prema filmu “Zabranjeni glasovi” rediteljke Barbare Miler iz Švajcarske, koja je u žiriju 61. Kratkog metra.

Njen film bavi se životima i delima tri svetski poznate blogerke - Joane Sančez sa Kube, Zeng Jinjan iz Kine i Farnaz Seifi iz Irana, koje se bore protiv opresivnih režima u svojim zemljama. Njihova borba je samo simboličan prikaz čitave nove generacije modernih pobunjenika koji koriste savremene tehnologije da se udruže i iraze svoj bunt.

Mlada rediteljka Lesja Kordonec odrasla je u Ukrajini uz brojne političke nemire, što je uticalo i na njen film “Balažer, ispravka stvarnosti”. U centru njene pažnje je jedan stari autobus, još iz sovjetskih vremena, koji saobraća duž najudaljenije granice EU. Za nju i putnike, autobus je simbol prošlih vremena, turbulencija, ali i potencijalnih promena.

Film “Bez burki iza rešetakaNime Sarvestanija govori o ženama u avganistanskom zatvoru. Kroz priče o zatvorenicama i njihovim “moralnim zločinima”', reditelj pruža fascinantan i jedinstven uvid u zastrašujući svet Avganistana u kojem su žene nevidljive i ućutkane, a tradicionalna burka je sredstvo kontrole.

Mama, ubiću te” takođe se bavi svojevrsnim zatvorom i nepravedno kažnjenim osuđenicima - radi se o ruskom sirotištu i deci koja su osuđena da provedu detinjstvo u njemu, ispaštajući zbog grehova svojih roditelja, alkoholičara i narkomana. Uslovi u kojima odrastaju više nalikuju popravnom domu nego utočištu za decu.

Drugu stranu medalje prikazuje film “Pecanje” o govori o ruskom siročetu i njegovim problemima da se uklopi u brižnu švedsku porodicu koja želi da mu pomogne. Ali, odrastanje u sirotištu ostavlja velike ožiljke i navikava na jedan način života koji je teško iznenada napustiti.

Sobota” je film koji istražuje mračnu stranu ljudske psihe kroz priču o Soboti, najozloglašenijem makrou i kriminalcu u Beču 60-ih godina 20. veka. Trideset godina nakon objavljivanja njegove izuzetno uspešne autobiografije, film ispituje šta je ostalo od njega i zašto je bio toliko interesantan javnosti i medijima.

Ubica požude” takođe se bavi mračnim stranama ljudske duše i govori o požudi, perverziji i skrivenim strastima. U centru pažnje je serijski ubica, ali i novinar koji je fasciniran njime. Film ne govori samo o zločincu, već pokazuje i drugu stranu, urođenu ljudsku fascinaciju zločinima i tabuima.

Farid - U Cirihu ili negde” prikazuje težak život švajcarskih imigranata prikazan iz perspektive palestinskog autora Farida Damre. Nakon što mu je zahtev za azil odbijen, Damre u Cirihu iščekuje deportaciju i istovremeno beleži svoje iskustvo stvarajući svedočanstvo u kojem mogu da se prepoznaju svi oni koji tragaju za boljim životom u zemlji koja ih ne želi.


Film “Igračke” govori o životu u beloruskom gradu Žlobinu, čiji stanovnici provode dane u fabrici igračaka, a zatim ih prodaju putnicima voza koji prolazi kroz grad. To je ujedno i njihov jedini izvor prihoda.

Filmovi koje je umetnički direktor 61. Kratkog metra Janko Baljak odabrao za program “Zabranjeni glasovi” nisu ušli u takmičarski program zato što su duži od predviđenih 30 minuta, a prema njegovim rečima, neki su od najboljih među više od hiljadu filmova koje je pogledao dok je pravio ovogodišnji program.

“Shvatio sam da sve ove filmske priče povezuje isto. Neki zaboravljeni ljudi i neka zabranjena mesta”, naveo je Baljak, pozivajući publiku da otkrije “zabranjene glasove”.

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma, jedan od najstarijih u Evropi, prikazaće od 2. do 6. aprila ukupno 135 filmova, od kojih je više od 80 u trci za nagrade.

Domaći takmičarski program obuhvata 31 film, a u međunarodnom, koji je ustanovljen pre 11 godina, takmičiće se 53 ostvarenja.

Festivalski sajt je www.kratkimetar.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE.

(SEEcult.org)

Tagovi