Višemedijski projekat “Zagrljaj sa ZZ”, baziran na autorefleksiji, odnosno artikulaciji lične i profesionalne pozicije Zoe Gudović - uspostavljanjem paralele između njenog višedecenijskog bavljena aktivizmom i aktuelnog bavljenja performansom, biće predstavljen od 9. do 15. marta u Kulturnom centru Grad, a nastao je iz potrebe autorke da rezimira prošlost i promisli kakva bi to mogla biti budućnost koja je u savremenom društveno-političkom trenutku neizvesna.
Zoe Gudović želi da preispita domete vlastite performativnosti kao fundamenta njenog privatnog, aktivističkog/političkog i umetničkog života odnosno delovanja, naveo je kustos izložbe Vladimir Bjeličić povodom postavke koja je sačinjena od dve serije fotografija zagrljaja, video rada i ready made-a. Fokusirana je na performativnost prisutnu kako u aktivističkoj, tako i umetničkoj praksi Zoe Gudović, odnosno pulsirajuću dualnost oličenu sa jedne strane u Zoe, prepoznatljivoj glasnogovornici i borkinji za ženska i lezbejska prava i, sa druge strane, u Zedu Zeldiću Zedu, prvom drag kingu na ovim prostorima.
Zoe Zed, portret, foto: Vladimir Opsenica, 2019.
Nazivom izložbe “Zagrljaj sa ZZ” naglašavaju se politike solidarnosti, ljubavi i kolektivnog duha, koje ne samo da zauzimaju centralno mesto u profesionalnom angažmanu aktivistkinje/performerke Zoe Gudović, već predstavljaju i njen životni kredo.
Foto: Biljana Rakočević
Budući da izložba pretenduje da podstakne medijaciju, interakciju i participaciju, njen sastavni deo biće i radionica fokusirana na istraživanje drag king performansa, lecture performance u naizmeničnom izvođenju Zoe i Zeda, te vođenje kroz izložbu u formi dijaloga umetnice i kustosa.
Nakon otvaranja izložbe 9. marta, Zoe Gudović će 11. marta od 18 sati održati tročasovnu radionicu kao Zed Zeldić Zed (njen drag king karakter), koja se tiče dekonstrukcije identiteta kroz tehnike preoblačenja i zauzimanja prostora. Radionica podrazumeva kraći edukativni deo o stvaralaštvu i umetničkim intervencijama drag king performerki, inspirisan likom i delom Dijane Tor (Diana Torr), te duži praktični deo i participaciju polaznica koje pronalaze svoj drag karakter i na licu mesta ga oprobavaju. “Mnoge od nas se često pitamo kako bi bilo kad bismo sebi dopustile da se ponašamo onako kako se najčešće ponašaju muškarci u našem privatnom ili javnom okruženju. Da li imamo to u sebi? I šta je zapravo ‘to’? Da li želimo ‘to’ u svom životu ili ne? Kroz radionicu dregovanja zajedno ‘tranžiramo’ muške rodne identite u sebi i društvu i silno se zabavljamo”, navela je Zoe Gudović u pozivu.
Za 13. mart najavljeno je predavanje-performans, a 15. marta u 15 sati biće održano vođenje kroz izložbu u formi razgovora autorke i kustosa Vladimira Bjeličića.
Zoe Gudović je kao menadžerka u kulturi, producentkinja i organizatorka od 1995. godine uključena u rad i istraživanje neformalnih i angažovanih pozorišnih formi. U svojoj praksi spaja umetnost i aktivizam u cilju promene postojeće svesti i društvenih odnosa. Pozorišna je edukatorka, performerka, drag king transformerka. Dobitnica je nagrade “Jelena Šantić” za spoj umetnosti i aktivizma, kao i priznanja Befema za promociju feminizma izvan feminističkog pokreta (Feminist Aćievement Award). Urednica je i voditeljka emisije Ženergija na Radio aparatu.
Lik Zed Zeldić Zeda kreirala je 2003. godine i od tada on ima nezavisan život koji ih oboje vodi u neverovatne avanture (Zed Zeldić Zed svojim stasom i svojim glasom pomera planine, utaba ih u kotline, zalije ih sa visine, doda arome da ti srce mine. Baršunaste lepote, izvajane krasote, sirove i naivne dobrote, on samo za jedno zna: svaka ptica svome jatu da. Tako i Zed bez rezerve daje svakome šta mu sleduje. Najviše voli da se razmeće robom visokog kvaliteta jer on je šaner visokog pijeteta!).
Video za izložbu “Zagrljaj sa ZZ” potpisuje Vladimir Šojat, dizajn Katarina Popović i Andrej Ostroški, prevodilac je Ana Imširović Đorđević, a fotografisane u zagrljaju sa ZZ su: Mima Simić, Sara Ercegović, Ljiljana Živković, Aleksandra Arsovska, Nataša Zlatković, Viva la Diva, Markiza de Sada, Dekadenca, Dajana Ho i Vladica Čulić.
Autori/ka fotografija su Biljana Rakočević i Vladimir Opsenica.
(SEEcult.org)