• Search form

09.04.2009 | 15:21

Zahtev Gradu da obnovi Taš

Glumci Branislav Cvejić i Neda Arnerić, promoteri građanske akcije “Taš je naš”, pozvali su danas beogradske vlasti da hitno preduzmu akcije za uređenje Stadiona Tašmajdan, a građane da se pridruže 11. aprila sportsko - rekreativnom programu i potpisivanju peticije za uređenje tog jedinstvenog prostora u centru Beograda.

Zahtev Gradu da obnovi Taš

Glumci Branislav Cvejić i Neda Arnerić, promoteri građanske akcije “Taš je naš”, pozvali su danas beogradske vlasti da hitno preduzmu akcije za uređenje Stadiona Tašmajdan, a građane da se pridruže 11. aprila sportsko - rekreativnom programu i potpisivanju peticije za uređenje tog jedinstvenog prostora u centru Beograda.

Povodom početka čišćenja i iscrtavanja terena uoči sportsko-(re)kreativne akcije “Taš je naš”, koja će biti održana 11. aprila od 10.30 do 14.30 sati, Cvejić je rekao da Stadion Tašmajdan mora pod hitno da se sredi da ga neko ne bi pretvorio u još jedan u nizu šoping molova, a podsetio je i na slavnu istoriju tog prostora.

“Ovo je prvi bazen u Beogradu... Nezamislivo je bilo u moje vreme da se ovde ne ide na klizanje”, rekao je Cvejić, podsećajući i da je 60-ih godina, kada je čuveni fudbaler Dragoslav Šekularac kažnjen sa nekoliko utakmica neigranja, privlačio na Tašu i 12.000 ljudi igrajući hokej, iako nije znao da kliza.

Cvejić je rekao da je poslednji put na Stadionu Tašmajdan bio pre nekoliko godina, kada je jedna od predstava Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala (BITEF) igrana na tom prostoru.

“To je bilo izvanredno”, rekao je Cvejić, povodom gostovanja berlinskog teatra Volksbine predstavom "Pablo u Plusfilijali" 2005. na BITEF-u.

“Neću da pričam o prošlosti i kako je nekad bilo, jer Taš i sada pruža fantastične mogućnosti. To je biser u centru grada, koji bi mogao da oživi drugačijim, modernijim programom, od sporta do pozorišta”, rekao je Cvejić, napominjući da mu je ceo život vezan za Taš, budući da je išao i u obližnju Petu gimnaziju, čiji su sadašnji učenici, sa vršnjacima iz Prve i Centrom za nenasilni otpor i organizatori akcije “Taš je naš”.

Cvejić je rekao i da za uređenje legendarnog stadiona može i mora sve da se uradi i poručio da nema pravdanja krizom, podsećajući da je i za Jugoslovensko dramsko pozorište, čiji je upravnik, rečeno nakon požara 90-ih da ne može ništa da se uradi, ali je ipak obnovljeno.

I Neda Arnerić apelovala je na gradske vlasti da raspišu tender kako bi za dve-tri godine Taš ponovo postao centar Beograda.

Prema njenim rečima, još za vreme pokojnog gradonačelnika Nenada bogdanovića raspisan je konkurs za uređenje Taša, na kojem je nagrađen projekat profesora Lazovića sa beogradskog Arhitektonskog fakulteta, prema kojem bi svi sadržaji ostali, uključujući bazen, klizalište i igralište, ali bi morali da se pojačaju sa dva manja hotela, podzemnom garažom i nekoliko trgovina.

“Osećala sam se tužno kada sam shvatila da ja kao čovek idem napred, a neke materijalne prošlosti propadaju”, rekla je Neda Arnerić, navodeći da je za Taš vezuju i lične uspomene, a između ostalog, tu je doživela i prvi poljubac 60-ih.

Prema njenim rečima, bolje je sačekati prave projekte za uređenje Taša, nego davati dozvole za privremene objekte, poput butika, bakalnica i prodavnica brze hrane.

Cvejić je dodao na to da danas kao da važi princip “bolje je što ružnije, jer onda može da se baca đurbre”.

“Moderno je imati akcije danas u Srbiji. Eto - Ministarstvo kulture ima akciju ‘Srbija u Srbiji’, a ovo može da bude akcija Beograda Beograđanima”, dodao je Cvejić.

Direktor gradske Agencije za saradnju s nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju Danko Runić rekao je da je zadatak gradske uprave da obezbedi poštovanje određenih prava građana, uključujući pravo na kulturne i sportske sadržaje.

Ta gradska agencija podržala je, inače, akciju “Taš je naš”, a na zvaničnom sajtu grada objavljen je i njen baner, kojim se građani pozivaju da se pridruže i grupi na Fejsbuku, kojoj se proteklih nekoliko dana već pridružilo oko 800 prijatelja Taša.

Protekle noći pokrenuta je i peticija na internetu, koju će biti moguće potpisati i 11. aprila na samom stadionu.

Promoteri akcije “Taš je naš” su i frontmen Partibrejkersa Zoran Kostić Cane, koji je više puta u javnosti proteklih godina skretao pažnju na potrebu uređenja legendarnog stadiona, a akciju promoviše i selektor reprezentacije Srbije u malom fudbalu Aco Kovačević, koji joj se pridružio pre nego što je postao gradski sekretar za sport i omladinu.

Partibrejkers su i spotom za pesmu “Dugo te nema” sa albuma “Sloboda ili ništa”, koji su snimili na Tašu, ukazali još prošle godine na stanje tasmajdanskog stadiona koji se, prema rečima Caneta, može uporediti samo još sa Šalatom u Zagrebu, mada ni ona “nema takav vajb”.

Stadion Tašmajdan je izgrađen početkom 50-ih godina 20. veka ispod tašmajdanske stene, a među mnogobrojnim zvezdama koje je ugostio proteklih pedesetak godina, osim sportskih, bili su i Elton Džon, Tina Tarner i Rej Čarls.

Poslednjih godinu dana, međutim, gotovo potpuno je zamro - iz straha za bezbednost učesnika i posetilaca.

Jedan od poslednjih velikih događaja bio je festival Jelen pivo live u septembru prošle godine, kada je fontmen Partibrejkersa pozvao gradske vlasti da uzmu stadion Tašmajdan “pod svoje” i ulože novac u taj prostor koji je nazvao “arheološkim mestom beogradskog rokenrola”.

Na Tašu su održavana i međunarodna takmičenja u košarki, tenisu, rukometu, hokeju, a Beograđani su tu prvi put, u septembru 1971. godine, mogli da vide i pravu špansku koridu, kao i još neke nesvakidašnje događaje, poput automobilske fudbalske utakmice sa ogromnom loptom, koju su “šutirale” popularne “fiće”.

Ispod istočne tribine stadiona, gde je sada klub “Taš”, bila je 60-ih i 70-ih i čuvena diskoteka “Cepelin” - prvo “gradsko mesto”, kakvo su kasnije postali Studentski kulturni centar i Akademija. Sa matineima i večernjacima, popularni “Cep” je bio prva prva diskoteka u engleskom stilu. Na matinee u “Cepelin”, koji se prvobitno zvao “Go-Go”, dolazilo se u 17 sati, a čekali su se i redovi da bi se moglo ući.

Na nekadašnju živost Taša podsetiće 11. aprila oko 150 mladih ljudi, javnih ličnosti, sportista, glumaca, muzičara.., a raznovrstan program obuhvata turnir u malom fudbalu, odbojci i badmingtonu, kao i nastupe i mačevalaca kluba “Železničar” i kapuerista kluba “Senzala”.

U delu stadiona biće otvorena izložba “Zapisi sa Tašmajdana”, a nastupiće i muzičke grupe “Crveno platno” i “Dž, Dž”, kao i omladinska pozorišna trupa Organizacija kreativnog okupljanja (OKO). Publika će videti odlomak iz filma “Višnja na Tašmajdanu” i poetsko-scenski performans “Tašmajdane, dobro jutro” sa aforizmima Duška Radovića, a najavljene su i akrobacije, kao i crtanje grafita i crtanje ugljem.

Akciju su podržali Sportsko-rekreativni centar Taš, Agencija za saradnju s nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju grada Beograda i Kancelarija za mlade opštine Palilula, a sponzori su Telekom Srbija, Koka-kola, Don kafa i Medijska dokumentacija Ebart.

Medijski sponzori su Radio-televizija Srbije, dnevni listovi Politika, Danas, Borba i 24 sata, nedeljnik Singidunum Weekly i mesečnik Trip, Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, portal Mt:S Mondo i Radio Beta-Rfi.

Sajt CNO je www.cno.org.rs, a program akcije “Taš je naš” nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Foto: Jovana Trkulja

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.