Zahtev Ministarstvu da sprovede nadzor poštovanja Zakona o kulturi
Srpska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara (AICA) i Društvo istoričara umetnosti Srbije (DIUS) zatražili su od Ministarstva kulture i informisanja da sprovede nadzor poštovanja Zakona o kulturi u svim lokalnim samoupravama i institucijama, reagujući time na smenu direktorki Narodnog muzeja u Šapcu Nele Tonković i Šabačkog pozorišta Milene Bogavac, koje smatraju politički motivisanim i nezakonitim.
Osim protivzakonite odluke Skupštine grada Šapca o njihovom razrešenju bez ikakvog obrazloženja, AICA Srbija i DIUS posebno su osudili i “skandalozno saopštenje” Gradskog odbora Srpske napredne stranke u Šapcu, u kojem je iznet niz laži i uvreda na račun profesionalnog rada i delovanja Nele Tonković i Minje Bogavac koje su upravo dokazale visokim profesionalnim angažovanjem, entuzijazmom i istinskim stručnim znanjima stečenim kako unutar dugogodišnjeg praktičnog delovanja, tako i na studijskim programima u zemlji i inostranstvu.
Ističući da su rezultati njihovog rada dobro poznati i primljeni kako kod građana Šapca, tako i u široj stručnoj i kulturnoj javnosti, AICA Srbija i DIUS podsećaju da je Nela Tonković tokom mandata u Narodnom muzeju u Šapcu zajedno sa stručnim timom unapredila edukativne programe i rad sa publikom, programski aktivirala Muzej šabačkih Jevreja, uvođenjem aplikacije virtuelne realnosti osavremenila stalnu postavku, koncepcijski transformisala i repozicionirala manifestaciju šabačkog Oktobarskog salona, a ne “ukinula” - kako se u saopštenju GO SNS u Šapcu navodi, te doprinela većoj vidljivosti muzejskih aktivnosti u celini.
Narodni muzej u Šapcu, kao i Galerija savremene umetnosti Subotica, čija je Nela Tonković ranije bila direktorka, postali su jedne od najaktivnijih institucija kulture u Srbiji van Beograda, i to upravo za vreme trajanja njenog mandata. Nela Tonković je, kako ističu AICA Srbije i DIUS, u obe institucije razradila program, proširila ga van konteksta lokalnog, upoznajući lokalno sa regionalnim i svetskim i uvodeći i poštujući sve profesionalne muzejske i galerijske standarde, sarađujući sa umetnicima iz regiona, brojnim institucijama kulture, stručnjacima i teoretičaraima u oblasti umetnosti, muzeologije, pedagogije, likovne kritike.
Smatrajući neprihvatljivim razrešenje Nele Tonković i Minje Bogavac uz paušalne, šablonizovane negativne osude koje narušavaju lični i profesionalni integritet, AICA Srbija i DIUS naglašavaju da to nije prvi slučaj da se kolege na lokalnom nivou suočavaju sa političkim revanšizmom i praksama partijskog zapošljavanja ljudi bez profesionlanog iskustva, diskutabilnih znanja i sposobnosti.
Kao posebno zabrinjavajuća, u saopštenju je navedena sve češća pojava da rad i rezultate profesije procenjuju nestručni politički kadrovi, a posebno da obrazloženje smene ne daje lokalni parlament, kao institucija koja iz smene stoji i koja je dužna da poštuje Zakon o kulturi, već to čini lokalni odbor vladajuće političke partije.
Povodom takve zloupotrebe i političkog uplitanja u stručni rad i standarde profesionalnog delovanja kolega, AICA Srbija i DIUS zahtevaju od Ministarstva kulture i informisanja da sprovede nadzor poštovanja Zakona o kulturi u svim lokalnim samoupravama i institucijama.
AICA Srbija i DIUS, kao profesionalne organizacije likovnih kritičara, teoretičara umetnosti i muzealaca, upoznaće kolege i sve međunarodne asocijacije u svetu, kao i sedišta profesionalnih asocijacija u Parizu i Unesku, sa poslednjim događajima u Šapcu i načinom na koji su Nela Tonković i Minja Bogavac smenjene mimo svake zakonske procedure.
Ujedno, AICA Srbija i DIUS podsetili su da su strukovna udruženja uputila tokom ove godine niz apela i protesta svim instancama u kulturi i javnosti zbog brojnih zakonskih neregularnosti i kršenja procedura, te sve otvorenijih napada na umetnike, kulturne radnike i slobodu umetničkog izražavanja.
Razrešenje Milene Bogavac i Nele Tonković oštro su osudili i Srpski PEN centar i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, uz ocene da je reč o političkim smenama i poziv Ministarstvu kulture i informisanja da reaguje na kršenje Zakona o kulturi. Podršku smenjenim direktorkama izrazile su i brojne kolege na društvenima mrežama.
Nakon smene bez obrazloženja, Nela Tonković i Milena Bogavac suočile su se i sa kritičkim komentarima o svom radu iz krugova bliskih novoj vlasti u Šapcu, koje su odbacile kao neosnovane, ponovivši na TV N1 da nisu dobile bilo kakvu ni pisanu, ni usmenu primedbu dok su bile na čelu Narodnog muzeja, odnosno Šabačkog pozorišta. “Ako postoji nešto ohrabrujuće u svemu ovome, to su kolege, koje su izrazile javnu podršku, posebno kad vas kleveću i izmišljaju stvari o vama”, rekla je Milena Bogavac, dodajući i da se ne treba zadovoljiti, međutim, javnim reakcijama u sličnim slučajevima. “Ne treba da budemo samo sfera u kojoj se diže glas, već treba da sprečimo da se takve stvari događaju”, dodala je ona.
Nela Tonković je izdvojila mišljenje jedne koleginice koja joj je rekla da nema ništa protiv da se smene oni koji loše rade, ali da treba insistirati na tome da se poštuje zakon. “Svi osećaju Zakon o kulturi kao svoj, pa hajde i da važi za sve jednako”, rekla je ona, dodajući da je reč o odbrani struke i profesije u okviru zakona koji je propisala država.
Milena Bogavac naglasila je da one ne pozivaju kolege da govore o njihovim slučajevima, već o sebi. “Danas Nela i ja, sutra bilo ko drugi”, dodala je.
(SEEcult.org)