• Search form

23.03.2020 | 11:31

Zahtevi za hitnu podršku kulturi, poziv na jedinstvo i solidarnost

Zahtevi za hitnu podršku kulturi, poziv na jedinstvo i solidarnost

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) zatražila je od nadležnih na svim nivoima vlasti da hitno preduzmu konkretne mere podrške umetnicima, kulturnim radnicima i samozaposlenima u kulturi povodom kritične situacije nastale uvođenjem vanrednog stanja zbog pandemije koronavirusa. Ujedno, NKSS je pozvala stručnu javnost i sva strukovna udruženja i asocijacije, ustanove kulture i njihove zaposlene, da se priključe tim zahtevima kako bi pokazali jedinstveni stav u borbi za prava na život umetnika i kulturnih radnika, kao i svih ostalih aktera koji doprinose kulturnom i društvenom razvoju.

U dopisu Ministarstvu kulture i informisanja Srbije, Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine i Sekretarijatu za kulturu Grada Beograda, NKSS je navela da je pandemija koronavirusa ostavila na hiljade umetnika i umetnica, kulturnih radnika i radnica u Srbiji bez posla, čime su se preko noći našli u neodrživoj egzistencijalnoj poziciji. Već prethodno težak položaj umetnika i kulturnih radnika sada je doveden do granice egzistencijalnog opstanka, upozorila je 23. marta NKSS u saopštenju.

“Zahtevamo konkretne mere i brzu reakciju nadležnih institucija na svim nivoima upravljanja (republičkom, pokrajinskom i lokalnom) koje će umanjiti posledice neminovnog ekonomskog kraha koji ugrožava egzistenciju na hiljade porodica. Među njima su samohrane majke, radnici sa invaliditetom, radnici sa umanjenim ekonomskim mogućnostima. Ćutanje nadležnih i nepostojanje mera pomoći i zaštite prava na rad predstavlja se kao politika nebrige i nemara. Budući da su svi javni programi otkazani ili odloženi, donošenje mera podrške neophodno je za sve umetnice, umetnike, radnice i radnike u kulturi, naročito one bez stalnih radnih ugovora, angažovanih honorarno i po projektu, kao i svih koji su se usled otkazivanja programa našli u izrazito teškoj ekonomskoj situaciji”, navedeno je u saopštenju.

NKSS je posebno oštro reagovala povodom odluke beogradskih vlasti o obustavljanju godišnjeg konkursa za kulturu u 2020. godini.

“Odluku o ukidanju konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata u kulturi Sekretarijata za kulturu grada Beograda, smatramo neprihvatljivom i u datim okolnostima krajnje neadekvatnom! Nebrojene mogućnosti modifikacije programa i prilagođavanja kriznoj situaciji trebalo je da budu prioritet sektora nadležnog za kulturu u gradskoj upravi. Mera ukidanja konkursa oličenje je suštinske nebrige za kulturni sektor. Reperkusije ove odluke direktno ugrožavaju živote i otvoreni su pokazatelj destruktivne politike Sekretarijata za kulturu, koja ugrožava ne samo organizacije nezavisne kulturne scene već i pojedince, samostalne umetnike i sve druge aktere u kulturi”, navela je NKSS.

Kako bi se sprečilo dalje ugrožavanje životne egzistencije aktera u sektoru kulture, NKSS je zatražila da se po hitnom postupku povuče odluka o ukidanju godišnjeg konkursa Sekretarijata za kulturu Beograda za (su)finansiranje projekata u kulturi, kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi.

Zatraženo je i da se hitno uspostavi fond za socijalno najugroženije kategorije delatnika u kulturi, koji podrazumeva bespovratnu finansijsku pomoć za celokupno vreme opasnosti od pandemije virusa COVID-19, nevezano od njihovog zvaničnog statusa.

Takođe, NKSS traži da se odobre novi modeli sprovođenja programa koji uključuju digitalnu diseminaciju i komunikaciju sa publikom kako bi se sproveli postojeći odobreni programi.

Zatraženo je i da se pod hitno isplate svi do sada odobreni projekti na svim nivoima konkursa za javno finansiranje kulture i da se isplate sva sredstva namenjena za programe koji su otkazani, jer je rad na njihovom sprovođenju već obavljen, a prezentaciju rezultata je moguće realizovati u digitalnom formatu ili naknadno, kada se za to uspostave neophodni uslovi.

Zatraženo je i da se uputi preporuka institucijama čiji je osnivač Republika Srbija da, pored plata, isplate i sve dogovorene honorare svim spoljnim saradnicima, bez obzira kada će se programi naknadno izvesti.

NKSS traži i da se rezultati raspisanih konkursa Ministarstva kulture i lokalnih samouprava objave u najkraćem roku i da se omogući hitno potpisivanje ugovora i isplata sredstava za realizaciju odobrenih projekata za tekuću godinu.

Zatraženo je i da republički fondovi i fondovi lokalnih samouprava preuzmu na sebe troškove doprinosa za sve samozaposlene umetnice i umetnike, radnice i radnike u kulturi za vreme opasnosti od pandemije virusa COVID-19.

“Posledice ignorisanja prekarnog rada delatnika u kulturi, pogotovo sada u situacijama globalne krize, direktno ugrožavaju živote! Zahtevamo sistemske mere podrške za sektor čije je finansiranje u potpunosti marginalizovano, a čiji je doprinos razvoju kulture ogroman, čak i u ovom kriznom momentu”, poručila je NKSS.

Pozivajući stručnu javnost da se priključi iznetim zahtevima, NKSS je apelovala na sve i da izraze solidarnost sa najugroženijima, sa svima onima koje je ova situacija najviše pogodila, radnicima i radnicama bez osnovnih radnih i socijalnih prava, nezaposlenima, izbeglicama i svima onima koji su zbog ove krize ostali ili će tek ostati bez posla i načina da dostojanstveno žive.

Slične zahteve uputili su povodom krizne situacije zbog pandemije koronavirusa i udruženi kulturni radnici i umetnici u zemljama širom regiona, a za sada su određenim interventnim merama reagovala samo ministarstva kulture Hrvatske i Crne Gore.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije za sada je produžilo rok za aktuelne konkurse Sektora za međunarodnu saradnju i evropske integracije do 15. maja.

Produženi su rokovi za prijavljivanje na Konkurs za mobilnost profesionalaca u oblasti kulture i umetnosti, zatim za Konkurs za sufinansiranje projekata u oblasti kulture i umetnosti koji su podržani kroz međunarodne fondove u 2020. godini, te za Konkurs za predlaganje programa/projekata u Kulturnom centru Srbije u Parizu u 2020. godini, kao i za Konkurs za sufinansiranje projekata za promovisanje kulture i umetnosti Srbije u inostranstvu u digitalnom formatu u 2020. godini.

Gradska uprava Beograda je jedini godišnji gradski konkurs za kulturu, koji je bio otvoren do 6. marta, obustavila uz obrazloženje da je zbog mera povodom epidemije koronavirusa potrebno da se sva pažnja usmeri na zaštitu stanovništva od te zarazne bolesti, pa “nema uslova za realizaciju javnog konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi u 2020. godini”.

I u Novom Sadu su obustavljeni svi konkursi koji su planirani u okviru projekta “Novi Sad 2021– EPK”, ali je najavljeno da će biti ponovo raspisani kada situacija to bude dozvoljavala.

Evropska komisija kratko je saopštila 13. marta da u potpunosti poštuje sve mere ograničavanja širenja zaraze koronavirusa na nacionalnim novima, te da “razume da preduzete mere mogu imati posledice na sprovođenje projekata i drugih inicijativa” i da, kao odgovor na postojeće nesigurnosti, sa Izvršnom agencijom za obrazovanje, audiovizuelnu delatnost i kulturu (EACEA), zaduženom i za program Kreativna Evropa, primenjuje “maksimalnu moguću fleksibilnost u sprovođenju programa”. EK i EACEA su, kako je navedeno, u redovnom kontaktu s deskovima “Kreativne Evrope” i prate razvoj situacije kako bi se po potrebi donele dodatne potrebne mere.

Još nije poznato stoga da li će eventualno biti ponovo produžen rok za konkurse koji su u toku, uključujući konkurs za ”Jačanje kulturne saradnje i konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija Zapadnog Balkana”, koji je u celini finansiran sredstvima IPA II, a biće realizovan u skladu sa pravilima programa "Kreativna Evropa". Taj poseban konkurs, već je početkom marta produžen do kraja meseca, odnosno do 31. marta do 17 sati po briselskom vremenu, a svi ostali uslovi ostali su isti.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r