• Search form

28.03.2020 | 15:23

Zahtevi za hitnu pomoć kulturi u Srbiji

Zahtevi za hitnu pomoć kulturi u Srbiji

Pandemija koronavirusa, koja je dovela do stopiranja programa u kulturi do daljeg, dodatno je pogoršala inače teško stanje aktera u tom sektoru, koji se polako osvešćuju i traže pomoć od nadležnih radi opstanka. Nakon Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja i Srpski PEN centar uputili su odvojeno zahteve za sprovođenje hitnih mera u oblasti kulture, pozivajući ujedno i druge kolege da im se aktivno pridruže.

Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja, nakon višednevnih konsultacija, uputio je nadležnima na svim nivoima vlasti dopis u kojem posebno ukazuje na težak položaj samostalnih umetnika.

“Zbog nastalog teškog ukupnog stanja u društvu izazvanog paralizovanjem tokova zbog pandemije virusa Kovid-19 samostalni umetnici su dospeli u situaciju da više skoro uopšte ne mogu obavljati svoju delatnost i ostvarivati zaradu za svoj i za život svojih porodica”, naveo je Koordinacioni odbor umetničkih udruženja u dopisu Vladi Srbije i Ministarstvu kulture i informisanja, napominjući da su predlozi koje upućuje usvojeni ogromnom većinom i formulisani na osnovu višednevnih pristiglih dopisa i brojnih usmenih konsultacija s predstavnicima reprezentativnih umetničkih udruženja.

Reprezentativna umetnička udruženja, okupljena u Koordinacioni odbor, očekuju da nadležni organi Srbije, Vojvodine, Beograda i lokalnih samouprava u najskorijem roku razmotre mogućnosti za pružanje pomoći samostalnim umetnicima u vanrednom stanju i donesu odluku o vidovima pomoći. Za konsultacije o vidovima pomoći KO i predstavnici udruženja biće na raspolaganju organima na svim nivoima vlasti koji brinu o samostalnim umetnicima. Nakon prestanka vanrednog stanja, KO predlaže da se razmotre opcije poreskih olakšica za samostalne umetnike zbog nemogućnosti rada i prometa u vanrednom stanju.

Takođe, reprezentativna udruženja očekuju da gradski, pokrajinski i republički konkursi za programe budu sprovedeni onako kako su i bili predviđeni.

Reprezentativna umetnička udruženja izrazila su i spremnost da “pruže pomoć u realizovanju eventualnih programa kojima bi se u ovoj teškoj atmosferi očuvali, kroz kreativnost, duh i trezvenost društva u borbi sa nastalom pošašću”.

Srpski PEN centar takođe je izrazio najdublju zabrinutost zbog posledica krize nastale usled pandemije koronavirusa, a posebno zbog poništavanja ili zamrzavanja godišnjih konkursa Ministarstva kulture i informisanja, Sekretarijata za kulturu Grada Beograda i Fondacije “Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” u oblasti kulture.

Uveren da “takve odluke ni na koji način neće pomoći u borbi za otklanjanje opasnosti i posledica pandemije koronavirusa, ali će ostaviti trajne i nenadoknadive štete u savremenoj srpskoj kulturi”, Srpski PEN centar naveo je u saopštenju da, zahvaljujući takvim odlukama, “nisu dovedeni u pitanje samo mogućnosti umetnika iz različitih oblasti da prezentuju svoj rad kulturnoj javnosti, delatnost privatnih institucija kulture i nezavisne kulturne scene, rad izdavačkih kuća i opstanak časopisa iz oblasti kulture i umetnosti, organizovanje kulturnih manifestacija i programa, već čitav kulturni život u Srbiji i neotuđivo pravo javnosti da prati ostvarenja savremene kulture”.

Srpski PEN centar posebno je pozvao Sekretarijat za kulturu Grada Beograda da hitno povuče odluku o poništavanju Javnog konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi, kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi čija je realizacija predviđena u 2020. godini, jer je takva odluka “štetna, neodgovorna i nepromišljena”.

Srpski PEN centar pozvao je i Ministarstvo kulture i informisanja da odustane od odluke o obustavljanju rada konkursnih komisija tokom trajanja epidemije koronavirusa, smatrajući da takva odluka dovodi u pitanje mogućnost realizacije najvećeg broja programa i projekata u kulturi koji su nužno dugoročni. Takođe, Srpski PEN centar pozvao je Fondaciju “Novi Sad 2021 – EPK” da opozove odluku o obustavljanju svih javnih konkursa u kulturi koji su planirani u okviru tog projekta.

“Odluke koje se donose u ovom teškom trenutku za celu zemlju, pa tako i za kulturu ove zemlje, moraju biti u znaku podrške, solidarnosti i razumevanja. Odlukama se nikako ne smeju produbljivati postojeći problemi”, poručio je Upravni odbor Srpskog PEN centra.

Asocijacija NKSS prethodno je pozvala nadležne na svim vlasti da hitno reaguju usvajanjem konkretnih mera podrške umetnicima, kulturnim radnicima i sektoru samozaposlenih u kulturi.  

Kako bi se sprečilo dalje ugrožavanje životne egzistencije aktera u sektoru kulture, NKSS je zatražila da se po hitnom postupku povuče odluka o ukidanju godišnjeg konkursa Sekretarijata za kulturu Beograda za (su)finansiranje projekata u kulturi, kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi. Zatraženo je i da se hitno uspostavi fond za socijalno najugroženije kategorije delatnika u kulturi, koji podrazumeva bespovratnu finansijsku pomoć za celokupno vreme opasnosti od pandemije virusa COVID-19, nevezano od njihovog zvaničnog statusa.

Takođe, NKSS traži da se odobre novi modeli sprovođenja programa koji uključuju digitalnu diseminaciju i komunikaciju sa publikom kako bi se sproveli postojeći odobreni programi. Zatraženo je i da se pod hitno isplate svi do sada odobreni projekti na svim nivoima konkursa za javno finansiranje kulture i da se isplate sva sredstva namenjena za programe koji su otkazani, jer je rad na njihovom sprovođenju već obavljen, a prezentaciju rezultata je moguće realizovati u digitalnom formatu ili naknadno, kada se za to uspostave neophodni uslovi. Zatraženo je i da se uputi preporuka institucijama čiji je osnivač Republika Srbija da, pored plata, isplate i sve dogovorene honorare svim spoljnim saradnicima, bez obzira kada će se programi naknadno izvesti. NKSS traži i da se rezultati raspisanih konkursa Ministarstva kulture i lokalnih samouprava objave u najkraćem roku i da se omogući hitno potpisivanje ugovora i isplata sredstava za realizaciju odobrenih projekata za tekuću godinu. Zatraženo je i da republički fondovi i fondovi lokalnih samouprava preuzmu na sebe troškove doprinosa za sve samozaposlene umetnice i umetnike, radnice i radnike u kulturi za vreme opasnosti od pandemije virusa COVID-19.

Pozivajući stručnu javnost i sva strukovna udruženja i ustanove kulture da se priključi tim zahtevima, NKSS je apelovala na sve i da izraze solidarnost sa najugroženijima, radnicima bez osnovnih radnih i socijalnih prava, nezaposlenima, izbeglicama i svima onima koji su zbog ove krize ostali ili će tek ostati bez posla i načina da dostojanstveno žive.

Povodom situacije u kojoj se nalazi veliki broj umetnika (naročito u statusu samostalnih) od početka vanrednog stanja, ULUS i NKSS pripremili su i upitnik pomoću kojeg bi se stekao uvid u dosadašnje i očekivane posledice krizne situacije. Upitnik je preuzet od Culture Venture i prilagođen trenutnoj lokalnoj situaciji, a može se naći na ovom linku.

I Srpska filmska asocijacija pripremila je onlajn upitnik za mapiranje stanja u filmskom sektoru, budući da se usled pandemije koronavirusa filmska produkcija našla u najnepovoljnoj situaciji u poslednjih desetak ili više godina - obustavljena su sva snimanja i rad na setu, dok se realizuju samo oni segmenti (post)produkcije koje je moguće uraditi na daljinu. Odgovori na upitnik biće od pomoći u formulisanju što adekvatnijih mera pomoći i njihovom lobiranju, a kako je ocenjeno, za opstanak kreativnih industrija presudne će biti ekonomske mere Vlade Srbije kojima će biti podržane firme i pojedinci zaposleni u audiovizuelnom sektoru. 

Slične zahteve uputili su povodom krizne situacije zbog pandemije koronavirusa i udruženi kulturni radnici i umetnici u zemljama širom regiona, a za sada su određenim interventnim merama reagovala samo ministarstva kulture Hrvatske i Crne Gore.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije za sada je produžilo rok za aktuelne konkurse Sektora za međunarodnu saradnju i evropske integracije do 15. maja, dok je rad komisija za konkurse čiji su rokovi prošli odložen do završetka vanrednog stanja, odnosno potpune normalizacije životnog i poslovnog procesa u zemlji. Reč je o konkursima u oblastima savremenog stvaralaštva i kreativnih industrija, zaštite kulturnog nasleđa, međunarodne saradnje i digitalizacije.

Filmski centar Srbije je, u skladu sa uputstvima i merama Ministarstva kulture i informisanja, odložio je do ukidanja vanrednog stanja objavljivanje i sprovođenje Javnog konkursa za razvoj projekata na osnovu Sporazuma Srbije i Francuske o kinematografskoj produkciji, kao i konkurs u kategoriji Pred-digitalizacija i digitalizacija biokopa.

Prema navodima FCS-a, za raspisane konkurse čiji rok prijave nije istekao, postupak prikupljanja konkursne dokumentacije putem elektronske pošte se nesmetano nastavlja. Poslata dokumentacija biće prosleđena konkursnim komisijama na razmatranje, ali je, u skladu sa merama Vlade Srbije, postupak sačinjavanja predloga i odlučivanja komisija o konačnom izboru projekata odložen do potpune normalizacije životnog i poslovnog procesa u zemlji.

Za razliku od Ministarstva, Gradska uprava Beograda obustavila je jedini godišnji gradski konkurs za kulturu, koji je bio otvoren do 6. marta, obustavila uz obrazloženje da je zbog mera povodom epidemije koronavirusa potrebno da se sva pažnja usmeri na zaštitu stanovništva od te zarazne bolesti, pa “nema uslova za realizaciju javnog konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi u 2020. godini”.

I u Novom Sadu su obustavljeni svi konkursi koji su planirani u okviru projekta “Novi Sad 2021– EPK, ali je najavljeno da će biti ponovo raspisani kada situacija to bude dozvoljavala.

Evropska komisija produžila je rokove za apliciranje na aktuelne konkurse programa Kreativna Evropa, uključujući i poseban poziv za ”Jačanje kulturne saradnje i konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija Zapadnog Balkana”. Novi rok za dostavljanje predloga projekata za jačanje saradnje na Balkanu je 28. april do 17 sati po briselskom vremenu.

Zbog pandemije koronavirusa i teškoća koje aplikanti imaju širom Evrope, produžen je rok za još nekoliko konkursa – za “Kulturno nasleđe u akciji” novi rok je 27. april do 17 sati po briselskom vremenu, a za dva poziva u okviru konkursa “Muzika pokreće Evropu. Jačanje evropske muzičke raznolikosti i talenta” do 30. aprila u 13 sati.

*Fotografije: Pixabay, naslovna: Mylene2401

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r