Učitelj neznalica i njegovi komiteti pozivaju na učešće u radionici “Zajednička istorija iz albanskih i srpskih udžbenika” koja će biti održana od 18. do 21. aprila u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, a kroz razgovore i predavanja baviće se obradom selektovanih materijala iz udžbenika koji se tiču događaja iz bliže i dalje prošlosti.
Dezintegracija Jugoslavije smatra se da započinje i završava konfliktom na Kosovu, a prva u seriji radionica “Istorije u raspravi” bavi se upravo temom koncepcije istorijskih istina kroz udžbenike na albanskom i srpskom jeziku koji su bili u opticaju u regionu poslednjih par decenija.
Mogućnosti bavljenja događajima iz bliže ili dalje prošlosti u kojima nisu sami učestvovali, pitanja sprege zvanične verzije istorije i kolektivnih identitetia, kao i o mogućnosti posmatranja istorijskih tekstova u kontekstu narativne literarne forme, neka su od pitanja koja će se otvoriti u raspravi.
Da li se istina komponuje iz različitih perspektiva ili postoji samo jedna istina o tome kako su se događaji u prošlosti odigrali i kako se očituju mehanizmi kojim se istorijske naracije koncipiraju iz perspektiva vladajućih sistema i politika, takođe su teme za učesnicke radionice.
Učesnici radionice baviće se odabranim tekstovima iz udžbenika, odnosno prevođenjem, klasifikacijom, analizom tekstualnog i grafičkog materijala i kompilovanjem radne sveske, kao finalnog rezultata radionice.
U okviru radionice, za 19. april predviđeno je predavanje Dubravke Stojanović na temu “Komparativna istraživanja udžbenika na Balkanu”.
Na radionicu se mogu prijaviti svi zainteresovani za temu, bez obzira na profesiju ili godište, a kontakt osoba za prijavljivanje je Vahida Ramujkić (wah@rotorrr.org).
Katalog biblioteke “Istorije u raspravi” nalazi se na adresi: www.irational.org/cgi-bin/vahida/history/catalog/index.pl, a dodatnu literaturu moguće je preuzeti sa www.irational.org/vahida/history/files/kosovo/
Rad na projektu “Učitelj neznalica i njegovi komiteti: mesto samoobrazovanja - arhiv tekstova, periodike i knjiga jugoslovenske humanistike” počeo je u februaru ove godine u CZKD-u predstavljanjem izdavaštva Multimedijalnog instituta, kolektiva MAMA iz Zagreba, a narednih godinu dana predstaviće i okupiti 16 izdavačkih projekata iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, uključujući Kosovo.
Nakon godinu dana predstavljanja i kritičkog sakupljanja gradje, biblioteka - arhiv “Učitelj neznalica i njegovi komiteti” trebalo bi da preraste u trajni javni arhiv tekstova, periodike i knjiga dostupan za samoobrazovanje.
Zadatak tog projekta je da kroz kritičku diskusiju, čitajuće grupe, prevodilačke grupe i radionice pisanja, priredi digitalizovanu verziju nazjnačajnijih tekstova, knjiga i periodike jugoslovenske humanistike.
(SEEcult.org)