Vesti

Zajedništvo različitosti kao akt političkog otpora

22. mart 2019.
SEEcult.org
16. BFI
16. BFI

Beogradski festival igre (BFI) počeo je 22. marta angažovanom predstavom “Fraktus V” belgijskog koreografa i igrača Sidija Larbija Šerkauija o suživotu različitosti, ali i o potrebi odbrane od manipulacija informacijama u današnjem svetu, kao i važnosti oslobađanja sebe samog od sopstvenih misli i otvaranja za druge.

Zasnovana na mislima Noama Čomskog i Alana Votsa, prestava “Fraktus V” izvedena je na sceni Sava centra kao uvod u 16. BFI, koji će svečano biti otvoren 24. marta šestim gostovanjem Holandskog teatra igre iz Haga, a do 12. aprila predstaviće produkcije ukupno 16 trupa iz 11 zemalja, objedinjene sloganom “Emocije”.

Šerkauijev “Fraktus V” u izvođenju njegove trupe Eastman iz Antverpena, koreografska je fuzija širokog spektra plesnih i muzičkih izraza – od brejkdensa i cirkuskih veština do flamenka, pokazujući kroz pokrete petorice igrača i četvorice muzičara snagu zajedništva različitosti kao akt političkog otpora. Pozivajući se na Čomskog i njegove stavove o potrebi zajedničke “intelektualne samoodbrane” u svetu u kojem jezik i informacije postaju politička sredstva kontrole, Šerkaui ističe princip zajedništva kao način pružanja otpora toj manipulaciji.

Složenost te borbe, u kojoj svaki pojedinac, odnosno građanin, ima važnu ulogu, isprepletenu sa ostalima, Šerkaui posebno naglašava na početku i na kraju predstave koreografskim tačkama u kojima petorica igrača postaju svojevrsna jedinka. Različitost njihovih plesnih izraza, koju potencira tokom cele predstave, Šerkaui ujedno i negira njihovom fuzijom kroz stalne prelaske iz jedne u drugu formu, stvarajući kroz taj dijalog jedinstvo na sceni.

Osim Čomskog, kako je rekao i novinarima po dolasku u Beograd, Šerkaui se poziva u “Fraktusu V” i na Alana Votsa, čije se misli takođe mogu čuti tokom predstave, a tiču se potrebe oslobađanja od sopstvenih misli i briga, odnosno svojevrsnog pražnjenja uma i pokušaja otvaranja za mišljenja drugih.

Da svet, nažalost, nije takvo jedinstvo, Šerkaui pokazuje i scenama nasilja, koje je ponekad dirigovano i ne podrazumeva uvek jednak odnos moći, već pojedinac može da zlostavlja mnoge druge.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#eastman #fractusv #sidilabricherkaoui #belgradedancefestival

A post shared by Vesna Milosavljevic (@seecult) on

Prvu verziju te predstave, koja je imala samo tri izvođača, Šerkaui je osmislio 2014. godine za 40-godišnjicu Teatra igre slavne Pine Bauš u Vupertalu, a prema njegovim rečima, želeo je da tim delom progovori o odnosu pojedinca i društva, inspirisan tekstovima Čomskog. U “Fraktusu V” Šerkaui je produbio pitanja o informacijama i manipulaciji njima, propagandi naspram objektivnog pristupa stvarnosti, borbi za slobodu izražavanja i ličnoj odgovornosti za svet u kakvom živimo.

“Fraktus V” postao je kreacija za petoricu vrlo različitih izvođača savremene igre, među kojima su i francuski igrač Dimitri Jourde koji ima cirkuske veštine, Amerikanac Johnny Lloyd koji ima iskustvo u američkom plesu lindi hop, te Španac Fabian Thomé Duten koji je započeo karijeru kao flamenko igrač, a potom se bavio i hip-hopom i brejkdensom. Sam Šerkaui (43) razvio je svoj plesni jezik kroz dvodecenijsku razmenu sa različitim plesnim tradicijama.

I uživo izvođena muzika sledi tu filozofiju, pa u “Fraktusi V” učestvuju i japanski perkusionista i pevač Shogo Yoshii, korejski pevač i muzičar Woojae Park, indijski virtuoz Soumik Datta i pevač Kaspy N'dia iz Konga.

Prema rečima Šerkauija, svaki od njegovih saigrača predstavlja neku verziju njega samog, odnosno onoga što je mogao biti.

“Pokušavao sam da oni budu moje drugo biće. Sa svakim imam blizak odnos, to su moji prijatelji koje sam sretao tokom godina na različitim meridijanima i bio sam vrlo radoznao da vidim kako funkcionišemo zajedno u jednoj predstavi. Svi oni su pomalo ja”, rekao je Šerkaui novinarima povodom gostovanja na 16. BFI-ju.

Među festivalskim učesnicima su trupe koje su već poznate publici BFI-ja, poput Holandskog teatra igre, ali i one koje prvi put dolaze, kao što su filadelfijski BalletX, južnokorejska kompanija Eun-Mi An i južnoafrička trupa Dade Masilo.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi