Dodelom nagrada i performansom nagrađene umetnice Sonje Radaković, 22. avgusta završen je 58. Oktobarski salon “Sanjari”, na kojem su u protekla dva meseca predstavljeni radovi 64 umetnika, objedinjena tematskom koncepcijom “Sanjari” italijanskih kustosa Ilarije Marota i Andree Bačina.
U ime organizatora, v.d. direktora Kulturnog centra Beograda Aleksandar Ilić podsetio je da se na pripremi 58. Oktobarskog salona radilo gotovo tri godine – budući da 2020. nije održan zbog nepovoljne epidemiološke situacije.
“Mnogo puta smo bili obesrabreni, ali bili smo uporni, jer nam je bilo značajno da se Oktobarski salon realizuje u ovako teškom periodu, znajući koliki je potencijal ove izložbe i šta može da ponudi gradu i regionu”, rekao je Ilić na zatvaranju 58. OS, koji je prvi put zvanično održan i pod nazivom Beogradsko bijenale.
Umetnica Sonja Radaković, dobitnica Nagrade 58. Oktobarskog salona na osnovu odluke žirija koji su činili umetnički direktor, likovni kritičar i kustos Žerom Sans iz Francuske, nezavisni kustos Tevž Logar iz Slovenije i kustoskinja u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu Mišela Blanuša, izvela je na zatvaranju nagrađeni performans “Zauzeto” (Occupied).
Sonja Radaković se u dosadašnjem radu, kako je obrazložio žiri, fokusirala na različite savremene umetničke prakse: video, fotografiju i prvenstveno performans, što je i forma rada Zauzeto (2021). Koristeći telo kao umetnički alat i umetnički medij u istraživačkoj i multimedijalnoj praksi, Sonja Radaković “secira” krizu savremenog društva u kojem živimo, društveni moral, nametnute norme i društvenu osudu, kao i sveprisutnost tehnologije nadzora i kontradiktorne mehanizme kontrole.
U performansu na 58. OS bavi se temom anksioznosti uzrokovane životnom nesigurnošću i preispitivanjem sopstvenog identiteta – kao žene i umetnice, koristeći mehanizme zavođenja, narcizma i voajerizma kako bi postigla želju za samoopredeljenjem i tako otvorila pukotinu psiholoških efekata na pojedince / posmatrače, kolektivno telo i umetničko delo, istakao je žiri u obrazloženju.
Aleksandar Ilić i Sonja Radaković, foto: KCB
Pored obrazloženja umetničkih kvaliteta dobitnice, žiri je izrazio i javnu i stručnu podršku toj mladoj umetnici iz Srbije, zemlje domaćina OS, kao velikog i važnog događaja koji se održava od 1960. godine i koji je svojom istorijom ostavio dubok trag u početku na lokalnoj, a u poslednjih 15 godina i na regionalnoj i međunarodnoj sceni. S obzirom da je srpska scena veoma aktivna i ima impozantan broj umetnika koji grade fascinantne domaće i međunarodne karijere i imaju izuzetnu umetničku produkciju, žiri smatra da bi nagrada 58. OS trebalo da pruži i simbolički podsticaj domaćoj umetničkoj sceni koja predstavlja važno “sidro” za njenu internacionalizaciju kroz velike izložbe, kustoski osmišljene projekte ili tematske izložbe, poput, među ostalim, Oktobarskog salona.
Sonja Radaković, Zauzeto, foto: Nemanja Knežević
Sonja Radaković bila je među sedmoro umetnika koji su odabrani za učešće na 58. OS na osnovu konkursa, dok su ostali - mahom inostrani, učestvovali po pozivu kustoskog kolektiva Marota-Bačin.
Sonja Radaković, Zauzeto, foto: SEEcult
Nagrada KCB-a dodeljena je umetniku Vuku Ćosiću iz Ljubljane za video-rad “Otpakivanje Dišanove kutije” (Unboxing Duchamp’s Boite).
Vuk Ćosić, Otpakivanje Dišanove kutije, foto: Nemanja Knežević
Vuk Ćosić, Otpakivanje Dišanove kutije, foto: SEEcult
Nagradu čini održavanje samostalne izložbe u galeriji Podroom KCB-a tokom 2022/2023. godine, a doneta je na osnovu odluke žirija koji su činili ustoskinja Likovne galerije KCB-a Svetlana Petrović, programska urednica KCB-a Zorana Đaković-Minniti i saradnica KCB-a na projektu Vizuelna umetnost i mladi Tijana Savatić.
*Naslovna fotografija: Nemanja Knežević
(SEEcult.org)