Koncertima američkog saksofoniste Donija Makaslina i hrvatskog pijaniste Matije Dedića u Sava centru, te programom srpskih izvođača - Sanje Marković i grupa Tapan i Space Tigers u Domu omladine Beograda, 30. oktobra završava se 33. Beogradski džez festival, na kojem se, pod sloganom “Džez vizije”, predstavilo više od 20 umetnika iz celog sveta.
Američki saksofonista Doni Makaslin (Donny McCaslin) debitovao je na BDŽF-u 1990. godine, kao jedan od talentovanih studenata u kvintetu Gerija Bartona. Drugi put (2006) je na istom mestu već bio desna ruka Dejva Daglasa, a sada dolazi kao muzička duša Bouvijevog epitafa “Blackstar” i autor velike posvete “Beyond Now”, laureat nagrade Pol Aket festivala North Sea Jazz 2017. i džez muzičar godine u anketi radija Jazz FM.
I hrvatski pijanista i kompozitor Matija Dedić treći put učestvuje na BDŽF-u, a ovoga puta predstavlja program sa aktuelnog albuma “Dedicated” u pratnji internacionalnog trija, autorski solo program, te duo sa Vasilom Hadžimanovim iz Srbije, kao specijalnim gostom.
Dedić je trijumfovao na prošlogodišnjoj dodeli Porina, osvojivši tu najugledniju nagradu hrvatske muzičke zajednice u čak šest kategorija, uključujući i glavnu nagradu za album godine “Matija svira Arsena”, posvećen njegovom ocu Arsenu Dediću.
Uz program u Sava centru, 33. BDŽF predstavlja u završnici u Domu omladine program domaćih izvođača – najpre će se u sali Amerikana predstaviti kompozitorka, vokalistkinja, instrumentalistkinja i aranžerka Sanja Marković, koja je rođena u Beogradu, gde je završila master studije na Fakultetu muzičke umetnosti, a živela je i radila na istočnoj obali SAD. Poslednjih godina predvodi klupski sastav Brazilian Jazz Collective, aktivno komponuje i producira pozorišnu muziku, a povremeno nastupa sa Big bendom RTS. Na 33. BDŽF-u predstaviće debi album “Ascension”, u izdanju produkcije Metropolis Jazz.
Među učesnicima 33. BDŽF-a je i kvartet Space Tigers, koji su osnovali u Berlinu hrvatski saksofonista Grgur Savić i srpski gitarista Vanja Kevrešan. Uz srpskog trubača Damira Bačikina i američkog bubnjara Vegu Džisusa, četvorica sofa-tehno-džez-surfera predstavljaju muziku izvan stilskih granica koja će se naći na debiju za švajcarski Unit Records.
U samoj završnici nastupiće duo Tapan koji čine producenti Nebojša Bogdanović Švabe i Goran Simonoski, aktivni na beogradskoj klupskoj sceni od 90-ih godina. Pod imenom Tapan objavili su tri EP-a, ostvarujući zapažen uspeh u svetu. Uživo, u formatu kvarteta sa saksofonistom Džamalom Al Kisvanijem i perkusionistom Feđom Frenklinom, grade veze između elektronike, džez improvizacije i pulsa orijentalizma, izmičući lakoj kategorizaciji.
Beogradski džez festival predstavio je od 26. oktobra program objedinjen sloganom “Džez vizije” kojim ukazuje na trenutak u istoriji džeza u kojem se rađa nova fuzija tog pravca sa drugim muzičkim oblicima, zbog čega je džez ponovo najuzbudljivija i najkreativnija forma popularne muzike.
Glavni program 33. BDŽF-a počeo je u Velikoj sali DOB-a koncertima domaće grupe Eyot i švedskog pijaniste Jana Lundgrena koji je sa Matijasom Svensonom i String Quartetom pripremio omaž kolegi Janu Johansonu, prerano preminulom pioniru švedskog džeza. Nastupili su i danski Jakob Bro Trio i norveški Marius Neset Quartet, a narednih dana i holandski Wolfert Brederode Trio i pijanista Nitai Hershkovits iz Izraela, te Marc Ribot i Young Philadelphians iz SAD, Kris Davis i Billy Drummond iz Kanade/SAD, nemački Eva Klesse Quartet i Giovanni Guidi “Inferno” iz Italije, francuski Emile Parisien Quartet i Ilhan Ersahin’s Istanbul Sessions iz Turske, te americki saksofonista Joshua Redman Trio, Mats Eilertsen “Rubicon” iz Norveške, kao i portugalski Rodrigo Amado Motion Trio i Peter Evans Septet iz SAD.
Festival je najavljen 24. oktobra promocijom knjige Vojislava Bubiše Simića “Zvuci vremena” i izložbom fotografija “Džez u Srbiji 1929-1944” iz Muzeja Mihaila Blama, kao i nastupom španskog dueta Havijera Koline i Hozemija Karmone i omaž koncertom u čast dugogodišnjeg umetničkog direktora BDŽF-a Milivoja Miće Markovića.
Budžet BDŽF-a ove godine je 200.000 evra, što je čak pet puta više nego pre nekoliko godina. Beogradske vlasti uložile su devet miliona dinara, a Ministarstvo kulture i informisanja 2, 6 miliona dinara.
Tokom burne istorije, BDŽF je bio jedan od pet najznačajnijih u Evropi, a ugostio je legende kao što su Majls Dejvis, Čarli Mingus, Dizi Gilespi, Telonius Monk i Djuk Elington. Elington je i započeo istoriju BJF-a, 31. oktobra 1971. godine, kada je sa svojim orkestrom otvorio prvo beogradsko izdanje čuvenog Njuport džez festivala.
Osnivač i pokrovitelj BDŽF-a je Grad Beograd, a od 2007. godine uvršćen je među gradske manifestacije od posebnog značaja, dok je od 2015. godine u članstvu Evropske džez mreže (Europe Jazz Network).
Festivalski sajt je bjf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)