Završnica Dana Smiljane Mandukić u znaku mladih
Festival Dani Smiljane Mandukić posvetiće poslednja dva dana programa mladim plesačima i koreografima savremene plesne scene Srbije iz Novog Sada i Beograda – 26. decembra biće izvedena predstava “Zalutali u lagumima”, a dva dana kasnije predstave “Iz drugog ugla” i “O iscrpljivanju ili plutanje van sopstvenih granica”.
Autorka koncepta i umetnička direktorka Dana Smiljane Mandukić Sanja Krsmanović Tasić ističe da je misija tog festivala svih ovih godina uspostavljanje mosta, podrške i razmene između mladih igrača i igrača starije generacije, kroz prezentaciju odabranih ostvarenja u oblasti plesne umetnosti u protekloj godini, koja u sebi sadrže inovativnost, duh i nadahnuće koje je obeležavalo i rad same Smilje Mandukić.
Plesna predstava “Zalutali u lagumima”, gostovanje Novosadske sekcija Međunarodnog saveta za igru CID-UNESCO, biće izvedena 26. decembra u prostoru kulturnog centra Magacin u Kraljevića Marka, uz besplatan ulaz.
Predstava se bavi istraživanjem unutrašnjeg sveta pojedinca i odnosa prema spoljnom svetu, strahovima, nesigurnostima, i svim osećanja koja se kriju “u lagumima”. Autorke tom predstavom teže da podstaknu prihvatanje svega što postoji u dubini ljudskog bića.
Koncept i ideju potpisuje Aleksandra Ketig, a koreografiju Tatjana Dimović, Kristina Kljajević, Nina Putnik i Aleksandra Čavić, koje i same čine, sa još šest plesačica, desetočlani ansambl predstave.
Festival Dani Smiljane Mandukić biće zatvoren 28. decembra u Bitef teatru dvema značajnim predstavama koja su premijerno izvedene u oktobru i novembru – najpre će se u 20 časova predstaviti dobitnici nagrade “Ohrabrenje” Međunarodnog festivala koreografskih minijatura Anđela Žugić i Predrag Dedić plesnom predstavom “Iz drugog ugla”, koja preispituje muško-ženske bliskosti, razumevanja, sukobe i opšte očekivane norme ponašanja muškarca i žene u vezi. Bavi se temom ljubavi i kako je doživljavamo, vidimo, uzimamo i dajemo, načinom na koji ljubav i odnos sa partnerom utiče i definiše ličnost pojedinca.
Iz drugog ugla, foto: Marko Sladojev
Iste večeri u 21 sat biće odigrana predstava “O iscrpljivanju ili plutanje van sopstvenih granica” u koreografiji i izvođenju Ane Obradović, Anđele Žugić, Isidore Poledice, Miloša Janjića i Simonide Žarković. Nastala je u okviru projekta “Redovno u zoni neživljivosti”, koji pokušava da fokusira kako nas uslovi života – društveni, politički, ekonomski, radni, dovode u stanje konstante iscrpljenosti koja postaje redovna pojava. Projekat istražuje kako prihvatanjem tih uslova učestvujemo u sopstvenom isključivanju iz života i bivamo ostavljeni u zoni “neživljivosti”.
Petoro izvođača mlađe generacije, ispitujući svoje izvore iscrpljivanja, pitaju se imamo li snage za otpor kroz zaustavljanje i tokom predstave nude i publici mogućnost kolektivnog mirovanja.
O iscrpljivanju ili plutanje van sopstvenih granica, foto: Vladimir Opsenica
Dani Smiljane Mandukić ove godine stavljaju u fokus rad Marka Pejovića, koji potpisuje koncept i dramaturgiju predstave “O iscrpljivanju” kao autora koji već dugi niz godina posvećen radu sa marginalizovanim i ranjivim grupama, radu sa igračima zrelog doba kao i radu sa mladim igračima sa kojima istražuje važne teme koje se dotiču egzistencije, preprekama sa kojima se susreću kao i političnost pokreta i koreografija.
Poslednjeg dana festivala, između prve i druge predstave, biće održan razgovor sa Pejovićem u vidu rekapilutacije njegovog rada u oblasti plesne umetnosti.
Fokus šestih Dana Smiljane Mandukić je i na obeležavanju desetogodišnjice od osnivanja nagrade nazvane imenom te čuvene koreografkinje i jedne od začetnica savremene umetničke igre u Srbiji.
Udruženje baletskih umetnika Srbije ustanovilo je 2012. godine nagradu “Smiljana Mandukić” u znak “poštovanja i sećanja na Smiljanu Mandukić, znamenitu umetnicu, koja je svojom interpretacijom, koreografskim i pedagoškim radom i istraživanjem u oblasti savremene igre trajno zadužila umetničku igru u Srbiji”.
Stoga je festivalski program i počeo 13. decembra u Bitef teatru predstavom “Životinjska farma” Bitef dens kompanije, u koreografiji Miloša Isailovića, dobitnika nagrade “Smiljana Mandukić”, kao i plesačica Ane Ignjatović Zagorac, Ivane Savić Jačić, te Tamare Pjevič, koja je alternacija u ansamblu.
Dobitnici nagrade “Smiljana Mandukić” do sada su i Nikola Tomašević, Strahinja Lacković, Nevena Jovanović, Sanja Ninković, Milica Pisić, Rikardo Kampuš i Dejan Kolarov. Kao posebnu podršku osetljivim grupama, na predlog žirija nagrade “Smiljane Mandukić” 2016. godine, Predsedništvo UBUS-a dodelilo je specijalnu pohvalu igraču Stojanu Simiću koji kao gluva osoba doprinosi značaju inkluzije i učešća osoba sa invaliditetom u savremenom teatru i društvu.
Životinjska farma, foto: Nenad Šugić
Nastavak programa naredna dva dana u Magacinu u Kraljevića Marka bio je posvećen igračima starijeg doba. Nastupila je Grupa Strune u plesu, koja se sastoji od igrača od 50 + godina, te Modus Vivendi, koji okuplja igrače od 65-82 godine, kao i Sanja Krsmanović Tasić, kao nekadašnja plesačica grupe Smiljane Mandukić 80-ih godina, koja je odigrala svoj esej u pokretu DAIKON.
Sanja Krsmanović Tasić - Daikon, foto: Anđela Žugić
Festival Dani Smiljane Mandukić, projekat Udruženja Umetnička utopija, ostvaruje se uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Srbije, a partneri na projektu su: Udruženje baletskih umetnika Srbije, Bitef teatar i Bitef dens kompanija, Kuturni centar Magacin, Grupa Hajde da, Stanica servis za savremeni ples kroz projekat DOPODO, Novosadska sekcija Međunarodnog saveta za igru CID-UNESCO i Hleb teatar.
Festivalski program nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
*Naslovna fotografija: Zalutali u lagumima (Stefan Milošević)
(SEEcult.org)