Fenomen NFT-a u fokusu je nove izložbe u galeriji Remont, u koju se vraća umetnik Daniel Glid – ovoga puta pod pseudonimom ZEROREZERO, koji koristi u Metaverzumu – prostoru virtuelne realnosti.
U takvoj sredini, Glid kao umetnik, slikar, počinje da istražuje koja bi pozicija umetnika bila u metaverzumu kojim dominiraju “blokčejn tehnologija”, “decentralizacija” i “token ekonomija”. U prostoru galerije biće prikazani digitalni i fizički radovi, od kojih su neki prilagođeni a neki originalno nastali za platformu OpenSea (onlajn tržište nezamenljivih tokena). Kroz postavku i interakciju sa publikom, Glid ukazuje na (ne)uspeh “utopističkih” potencijala koje Metaverzum nudi umetnosti, umetniku i njegovom radu.
“Svaki digitalni zapis moguće je proglasiti za NFT – audio, tekst, tvit, oružje u igrici, fotografiju sa letovanja, skenirani račun iz radnje...Kao takav, zapisan je u neki od blokčejnova i troši određenu energiju za to, manju ili veću. Mene kao umetnika zainteresovao je umetnički aspekt NFT-a i mogućnosti koje ovakav prostor pruža umetnicima. Počeo sam da postavljam svoje kolekcije. Čitao, slušao i gledao. Mislio sam da je NFT dobra prilika za umetnike da poboljšaju ili steknu finansijsku nezavisnost”, naveo je Glid povodom izložbe ZEROREREZERO NFT.
Glid će tokom izložbe podeliti 100 NFT-a iz edicije od 100 primeraka.
Zainteresovani treba da poseduju digitalni novčanik (preporučuen je Metamask) sposoban da se veže na Polygon mrežu i da otvore besplatan nalog na OpenSea platformi.
Katalog za izložbu će biti kartončić sa QR kodom koji će posetioce odvesti do mesta u metaverzumu gde će moći da ga preuzmu kao digitalni fajl.
Daniel Glid (1963) diplomirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, gde je završio i postdiplomske studije u oblasti slikarstva.
Decenijama se bavi fotografijom i grafičkim dizajnom, a poslednjih petnaestak godina radi kao marketing direktor u kompaniji Motoring u Beogradu. Izlagao je na mnogim samostalnim i grupnim izložbama.
Izložba u Remontu biće otvorena od 25. februara do 18. marta.
(SEEcult.org)