Umetnica Nada Prlja, koja živi u Skoplju i Londonu, održaće 11. marta u Galeriji Remont u Beogradu predavanje na teme migracija i slobode kretanja, koje su prisutni u njenom umetničkom radu, a posebno će predstaviti svoj umetnički projekat “Zid mira” (Peace Wall).
“Zid mira” je realizovan u okviru 7. Berlinskog bijenala 2012. godine, kada je Nada Prlja na Fridrihštrase, najpoznatijoj ulici za kupovinu u Berlinu, napravila zidnu barijeru koja je blokirala saobraćaj tokom dva meseca.
"Zid mira” je simbolično ukazivao na ekonomske podele u modernim gradovima i savremenim društvima, a u vreme postavljanja dobio je i pohvale, i kritike, uglavnom zbog simbolike koja se odnosi na sam "zid". Javnost je zid doživela kao simbol ksenofobije, prisilnih granica, zatvaranja i podela – tema koje su pre samo par godina bile irelevantne za savremeno evropsko društvo koje se zalagalo za otvorenost i demokratiju, a danas su goruće.
Sada se većina evropskih zemalja poziva na mere koje su pre samo nekoliko meseci, bile vrlo diskutabilne, neoubičajene i retrogradne.
Deo predavanja Nade Prlje biće posvećen i prezentaciji jednodnevne radionice koju će održati 11. marta uz učešće grupe studenata uključenih u projekat Savet mladih pri Kolarčevom narodnom univerzitetu. Polazna tačka za radionicu je projekt “Aliens Inc.” (2008) koji istražuje i testira pripadnost i uopšte mogućnost ravnopravnog priznavanja i prihvatanja, to jest mogućnost "biti drugačiji" u svetu koji se po dolasku migranata sve više klaustrofobično zatvara.
Rođena u Sarajevu, Nada Prlja se 1982. godine preselila u Skoplje, a krajem 90-ih u London. Te promene uticale su na formiranje njenog umetničkog rada kojim konstantno otvara pitanja pripadnosti, izmeštanja i adaptiranja na različite uslove i društva.
Nada Prlja je diplomirala na Akademiji umetnosti u Skoplju i doktorirala na studijama filozofije na Kraljevskom koledžu za umetnost u Londonu.
Kroz različite medije (instalacije, video, projekti u javnom prostoru) bavi se temama nejednakosti i nepravde u savremenom društvu, otvarajući brojna pitanja o aktuelnim političkim i ekonomskim prilikama, nacionalizmu, tranziciji u bivšim socijalističkim zemljama, ljudskim pravima, migracijama…
Predavanje i radionica Nade Prlje organizovani su u okviru projketa “From diaspora to diversities” koji realizuju Remont – nezavisna umetnička asocijacija (Beograd), Evropski kulturni centar Esperanza (Skoplje), Kunst Ost (Grac) i Institut za savremenu umetnost (Zagreb).
Projekat se bavi redefinisanjem pojma dijaspore u širim savremenim kontekstima globalizacije, mobilnosti, kulturnog nomadizma i drugih vidova iskustva privremenih i trajnih izmeštanja iz matičnih sredina, značaja kulturnih razlika, kao i problema integracije u nove društvene okolnosti.
Projekat “From diaspora to diversities” podržali su Balkanski fond za umetnost i kulturu (BAC), regionalna platforma za kulturu Kooperativa i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije - Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu.
(SEEcult.org)