• Search form

20.02.2015 | 11:48

Živo izdanje Ane Karenjine

Živo izdanje Ane Karenjine

Projekat globalnog javnog čitanja klasika Lava Nikolajeviča Tolstoja “Ana Karenjina”, održan početkom oktobra 2014. godine, dokumentovan je u vidu sajta na koji je postavljen celokupan materijal tog nesvakidašnjeg maratona na internetu, održanog početkom oktobra 2014.

Spomen-muzej Tolstoja “Jasna Poljana” i ruski ogranak kompanije Gugl predstavili su internet verziju čitalačkog maratona “Karenjina. Živo izdanje, koji je ušao u Ginisovu knjigu rekorda u kategoriji “Najveći auditorijum čitalačakog maratona na internetu”.

Na sajtu https://karenina.withgoogle.com može se pročitati čuveni Tolstojev roman u celini, izabrati omiljeni odlomak ili videti i čuti kako ga čitaju poznati glumci.

Akcija maratonskog čitanja “Ane Karenjine” održana je 3. i 4. oktobra 2014. godine, a trajala je 36 sati, uz učešće više od 700 čitalaca u režimu realnog vremena. U čitalačakom maratonu učestvovali su glumci, sportisti, političari, naučnici, Tolstojevi potomci, obični građani...

Tim stručnjaka, književnih istoričara i teoretičara, nekoliko meseci se bavio obeležavanjem teksta tako da je roman sada snabdeven sa više od 500 opisa raznih pojava koje se odnose na istorijska objašnjenja, uputstva na mapama, video… Specijalno za taj projekat napisane su i četiri kompozicije koje uvode korisnika sajta u atmosferu romana.

Novi format interaktivnog predstavljanja “Ane Karenjine” biće interesantan i poznavaocima Tolstojevog dela, i onima koji tek počinju da se upoznju sa njegovim stvaralaštvom i ruskom kulturom, jer sajt sadrži i mnogobrojne informacije o samom delu, piscu i vremenu u kojem je roman nastao.

Čitalački maraton privukao je veliku pažnju lјudi u celom svetu i povećao interesovanje za stvaralaštvo i nasleđe Tolstoja.

Prema navodima organizatora tog projekta, broj pretraživanja reči “Karenjina” višestruko je povećan i na globalnom nivou, i u Rusiji.

Projekat “Karenjina. Živo izdanje” podsticajno je delovao i na interesovanje za čitanjem uopšte, pa su mnoge kuturne institucije, posebno biblioteke i muzeji, počeli da organizuju onlajn-čitanja objedinjujući mogućnosti novih tehnologija i bogatstvo književnog nasleđa.

Nedavno je predstavljen i projekat kompanije Gugl sa Bolјšim teatrom, u okviru kojeg korisnici mogu da posete tri digitalne izložbe i virtuelno obiđu istorijsku scenu i druge prostorije tog čuvenog teatra.

B. Rakočević /SEEcult.org

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav