Zlatni medved Lapidovom filmu o nacionalnom identitetu
Film “Sinonimi” izraelskog reditelja Nadava Lapida o pitanju nacionalnog identiteta osvojio je Zlatnog medveda 69. Berlinala, Gran pri žirija dobio je Fransoa Ozon za film “Milošću Božjom” o skandalu seksualnog zlostavljanja u Katoličkoj crkvi, dok je nemačka rediteljka Angela Šanelec nagrađena za režiju drame o problematičnoj porodici “Bio sam kod kuće, ali”, nastaloj u nemačko-srpskoj koprodukciji.
Primajući glavnu nagradu 69. Berlinala na završnoj ceremoniji 16. februara, Lapid je rekao da će njegov film o mladom Izraelcu u Parizu koji se odriče domovine verovatno biti smatran “skandaloznim” i u Izraelu i u Francuskoj, s obzirom na stereotipe pripadnika obe nacije.
Baziran na njegovom sopstvenom iskustvu, “Sinonimi” je, prema rečima Lapida, film o pitanjima identiteta i prošlosti koja se tiču svakog čoveka na svetu.
Izraelsko-francusko-nemačka koprodukcija, “Sinonim” je osvojio, osim glavne nagrade 69. Berlinala, čijim je žirijem predsedavala Žilijet Binoš, i nagradu kritike FIPRESCI koja ga je opisala kao izuzetno originalno delo sa oštricom i suptilnom političkom porukom.
Fransoa Ozon dobio je Srebrnog medveda – Gran pri žirija za dokumentarnu dramu “Milošću Božjom”, koju će videti i publika 47. Festa, a bavi se temom zasnovanom na istinitom događaju o pedofiliji unutar Katoličke crkve u Francuskoj - slučaju kardinala Bernara Prena iz Liona koji je seksualno zlostavljao svoje štićenike, a trenutno mu se sudi.
Ozon je rekao da ne zna da li će njegov film o pedofiliji nešto promeniti, ali je uveren da je slučaj vredan uloženog napora.
Srebrnog medveda za režiju dobila je Angela Šanelec za film “Bio sam kod kuće, ali”, čiji je koproducent Dart film & video, zahvaljujuću podršci Filmskog centra Srbije na konkursu za manjinske koprodukcije. Direktor fotografije u nagrađenom filmu Angele Šanelec je mladi snimatelj Ivan Marković, zapažen u filmu Ivana Salatića “Ti imaš noć”. Taj film biće takodje prikazan na 47. Festu, u Glavnom takmičarskom programu, a govori o samohranoj majci čiji sin nestaje na nedelju dana, a zatim se vraća bez ikakvog objašnjenja, iako i majka i njegovi učitelji misle da je nestanak uzrokovan traumom zbog gubitka oca.
Još jedan nemački film odneo je pobedu u takmičarskom programu 69. Berlinala – “System Crasher” Nore Fingšajt dobio je nagradu “Alfred Bauer”.
Glumačke nagrade odnele su zvezde tročasovne kineske drame “So Long, My Son” (Wang Xiaoshuai) o posledicama politike jednog deteta Vang Jingčun i Jong Mei.
Za najbolji scenario nagrađen je film “Pirane” (Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi i Roberto Saviano), svojevrsno istraživanje o problematičnoj omladini. Koscenarista Klaudio Đovanezi, koji je i reditelj tog filma, posvetio je nagradu mladima u Napulju i Italiji, izrazivši nadu da će “umetnost, kultura i obrazovanje ponovo postati prioritet u njegovoj zemlji”.
Srebrnog medveda za izuzetan umetnički doprinos filmu dobio je danski snimatelj Rasmus Videbek za rad na filmu Hansa Petera Molanda “Out Stealing Horses”.
Najboljim debitantskim filmom proglašen je “Oray” Mehmeta Akifa Bujukatalija.
Nagradu za najbolji dokumentarni film dobio je “Talking About Trees” Suhaiba Gasmelbarija. Zlatni medved za najbolji kratki film dodeljen je filmu “Umbra” (Florian Fischer i Johannes Krell), a Srebrni, odnosno nagrada žirija dodeljen je delu “Blue Boy” (Manuel Abramovich).
Na Berlinalu su tradicionalno nešto ranije dodeljene nagrade nezvaničnih žirija, uključujući ekumenski žiri koji je od filmova iz takmičarskog programa najboljim proglasio makedonski “Bog postoji, ime joj je Petrunija” Teone Strugar Mitevske, prema scenariju Elme Tataragić. Film o devojci koja je preuzela tradicionalnu mušku ulogu, izvadivši iz ledene vode časni krst, osvojio je i Guild Film Prize.
Kao što je već saopšteno, nagradu Europa Cinema Label dobio je srpski film “Šavovi” Miroslava Terzića, nastao takođe prema scenariju Elme Tataragić, koji govori o krađi beba u beogradskim bolnicama, a zasnovan je na svedočenju jedne od majki. Film “Šavovi”, koji će domaću premijeru imati na 47. Festu, zauzeo je i drugo mesto na osnovu glasova publike u programu Panorama.
Berlinski filmski festival na čelu sa odlazećim direktorom Diterom Koslikom svečano je otvoren 7. februara filmom "Ljubaznost neznanaca" danske scenaristkinje i rediteljke Lone Šerfig o ljudskoj dobroti, koji je prikazan van konkurencije za Zlatnog medveda.
U trci za glavne nagrade bilo je 16 umesto prvobitno najavljenih 17 filmova, jer je 11. februara povučen iz programa film kineskog reditelja Žanga Jimoa "One second", čija se radnja događa za vreme Kulturne revolucije. Obrazloženje su "tehničke teškoće u postprodukciji" novog filma Jimoua, dobitnika Zlatnog medveda 1988. za film "Crvena kukuruzna polja", a poznatog i po filmovima "Kuća letećih bodeža", "Žena, pištolj, bakalnica", "Veliki kineski zid", "Heroj"...
Počasnog Zlatnog medveda za životno delo dobila je na 69. Berlinalu britanska glumica Šarlot Rempling.
Direktor Berlinala Diter Koslik posle 18 godina odlazi sa čela tog festivala, koji je prikazao u 69. izdanju ukupno oko 400 naslova, a privukao oko pola miliona gledalaca.
Naredno, 70. izdanje Berlinala vodiće Karl Katrijan i Marijeta Risenbek, a biće održano, kako su već najavili organizatori, od 20. februara do 1. marta 2020.
(SEEcult.org)