Konkurs Beograda na vodi za umetnička dela i savremeni mobilijar
Kompanija Beograd na vodi d.o.o. objavila je konkurs za kreiranje umetničkih dela i savremenog mobilijara “KVART Belgrade Waterfront”, u okviru kojeg će najbolji radovi dobiti novčane nagrade u ukupnom iznosu od 70.000 evra. Prijave na konkurs “Postani deo KVART-a” počele su 14. maja, a krajnji rok za prijavljivanje je 23. jun do 15 sati.
Zainteresovani učesnici mogu da predlože kreativna rešenja za umetničke instalacije, skulpture i savremeni mobilijar. Prilikom izrade predloga, od umetnika se, između ostalog, traže kreativnost i originalnost, a kako je najavljeno, posebno će biti vrednovati mobilijari koji imaju veliki potencijal za oplemenjivanje prostora. Od pristiglih predloga u vidu grafičkih rešenja, skica, 2D i 3D prikaza, žiri će, uz savete “najeminentnijih kustosa i istoričara umetnosti”, izabrati 21 najbolji rad, čiju realizaciju će finansirati kompanija Belgrade Waterfront. Tri najoriginalnija rešenja osvojiće novčane nagrade u iznosu od 30.000, 20.000 i 10.000 evra, a najkreativnije rešenje u kategoriji savremenog mobilijara osvojiće 10.000 evra. Pobednička dela biće postavljena na otvorenim i zatvorenim prostorima Belgrade Waterfronta, kao što su Kula Beograd i njeno neposredno okruženje ili Galerija Belgrade kao “najveći regionalni tržni centar”.
Konkurs je otvoren za sve umetnike iz Srbije - od neafirmisanih stvaralaca do etabliranih umetnika, bez obzira na to da li u portfoliju imaju značajne reference u vidu do sada realizovanih umetničkih projekata ili su na početku karijere. Svi imaju podjednaku šansu.
Prema konkursnom materijalu, “Beograd na vodi" je monumentalan projekat urbane revitalizacije kojim se stvara novo gradsko jezgro i međunarodna destinacija. Pružajući se na milion kvadratnih metara prvoklasnog građevinskog zemljišta, “Beograd na vodi” čine tambene i poslovne zgrade, hoteli, obrazovne i kulturne institucije, parkovi, šetalište uz reku dugačko 1,8 kilometara i drugi rekreativni sadržaji.
Skakač - Postani deo KVART-a., foto DPA Architects, Shutterstock
Ciljevi konkursa
Cilj konkursa je izrada kvalitetnih umetničkih dela i savremenog mobilijara za “Beograd na vodi”, podrška inovativnom kreativnom razvoju skulpture u Srbiji i doprinos javnoj svesti o ugledu savremene skulpture i oplemenjivanju javnog životnog prostora. Namena konkursa je da doprinese kulturnom, društvenom i ekonomskom napretku time što bi kreirala kulturni identitet i identitet lokalne zajednice i pružila mogućnost domaćim umetnicima za razvoj projekata na otvorenom javnom prostoru, unapređujući doživljaj i poimanje arhitekture i prostora i stvarajući kulturno-turističku destinaciju najvišeg svetskog standarda. Očekuje se da realizovane skulpture simbolično predstavljaju urbanu regeneraciju kvarta i komuniciraju sa budućim stanovnicima i posetiocima svih generacija i sposobnosti, uključujući pojedince, porodice i zaposlene.
Prijave mogu podneti pojedinačni umetnici, umetničke organizacije i kreativne grupe koje ispunjavaju uslove za učešće.
Umetnički radovi i savremeni mobilijar mogu biti u slobodnim formama po odabiru autora, sa predviđenim budžetom u skladu sa ciljevima konkursa, društvenim uticajem, kao i očekivanom dugovečnošću umetničkih dela.
Podaci o prostoru
Postojeće stanje, prirodne i ostale karakteristike područja, istorijat prostora sa graditeljskim i kulturnim nasleđem, koncepcije razvoja, planska rešenja, režimi i uslovi korišćenja, organizacije, uređenja i zaštite područja određeni su Uredbom o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene uređenja dela priobalja grada Beograda – područje priobalja reke Save za projekat “Beograd na vodi” (“Sl. Glasnik RS”, br. 7/15). Tekst je dostupan na ovom linku.
Postojeće stanje
Savski mostovi koji povezuju stari sa novim delom grada zauzimaju posebno mesto u celokupnoj slici Beograda i njegovim vizurama. Slika Beograda je prepoznatljiva zahvaljujući sklopu geomorfologije i građene sredine. Očuvanje postojećih vrednosti pejzaža je preduslov kulture građenja novih urbanih repera i formi. Treba težiti ostvarenju sklada novonastalih struktura sa postojećom slikom predela, sa ciljem da se održe ambijentalne vrednosti sredine i postigne odgovarajuća atmosfera.
Planirano stanje
U sklopu “Beograda na vodi”, utvrđene su četiri celine u okviru kojih je predviđena 21 lokacija sa umetničkim delima:
1) Kula Beograd
2) Enterijer Galerije Belgrade
3) Eksterijer Galerije Belgrade, Sava Promenada i most Gazela
4) Park
1) Kula Beograd visine 168 metara u koju su uključene komercijalne aktivnosti, hotel i stambene jedinice, kao novi prostorni reper Beograda otvara vizure ka Savi i Kalemegdanskoj tvrđavi. Trg koji je smešten duž Sava Promenade okružuje Kulu Beograd i pogodan je za proslave i okupljanja. Pri izradi umetničkih dela posebnu pažnju bi trebalo posvetiti načinu na koji se ona uklapaju u ambijentalnu celinu.
2) Enterijer Galerije Belgrade – lokacije - 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12
Dizajn tržnog centra podržava postojeću urbanističku matricu poteza uvodeći dominantne pravce unutrašnjih ulica koje ostvaruju vezu sa spoljašnjim prostorom i šetalištem. Ulice su zamišljene kao podceline različitih namena i karaktera, što se ogleda i u karakteristikama materijalizacije prostornih elemenata koji oplemenjuju sredinu, dajući joj identitet.
3) Eksterijer Galerije Belgrade, Sava Promenada i most Gazela – lokacije 13, 14, 15 i 16
Tržni centar zajedno sa šetalištem gradi celinu koja, pored maloprodajnih i ugostiteljskih objekata, obuhvata i terase, zelene zone i mesta adekvatna za okupljanje i zabavu uz prateće rekreativne sadržaje. Radovi bi trebalo da naglase značajna mesta kompleksa. Most Gazela, koji je realizovan u periodu od 1968. do 1970. godine kao sastavni deo izgradnje autoputa kroz Novi Beograd (autoput Beograd-Zagreb), u vreme svog nastanka je predstavljao svetsko dostignuće tehničke struke. Intervencija u zadatom fizičkom kontekstu trebalo bi da očuva i unapredi estetske i konstruktivne karakteristike strukture.
4) Park – lokacije 17, 18, 19, 20 i 21
Park, uređen je kao niz autonomnih zelenih zona različitih funkcija, povezanih stazama koje naglašavaju morfologiju terena i ujedinjuju kompletan potez u jedinstven predeo koji nudi niz rekreativnih sadržaja. Dela bi trebalo da odražavaju prirodu primenom adekvatnih materijala i uzimanjem u obzir klimatskih faktora (vetar, insolacija, i sl.).
Prirodne karakteristike klime i zelene površine
U Beogradu vlada umereno-kontinentalna klima sa srednjim mesečnim temperaturama koje se kreću u intervalu od 0,0°S u januaru do 22,1°S u julu. Plansko područje je smešteno u delu grada iznad koga se formira toplotno ostrvo koje je izraženije kod minimalnih nego kod maksimalnih temperatura. Srednje mesečne vrednosti relativne vlažnosti za MS „Beograd" se kreću u intervalu od 63% (april i jul) do 82% (decembar). Godišnji tok padavina ima pretežne karakteristike kontinentalnog tipa, sa maksimumom u junu. Jugoistočni vetar je prisutan tokom cele godine, dok je severozapadni uobičajen u letnjim mesecima. Obale Save pripadaju ekološki značajnom području ekološke mreže RS – “Ušće Save u Dunav”, koje je utvrđeno Uredbom o ekološkoj mreži (“Sl. glasnik RS”, br. 102/10) kao Zaštićeno prirodno dobro na međunarodnom nivou. Takođe, reka Sava predstavlja Ekološki koridor od međunarodnog značaja i deo je Ekološke mreže RS.
Istorijat prostora i kulturno nasleđe
U neposrednoj blizini poteza nalazi se područje Savamale, izgrađeno krajem XlX i početkom XX veka, koje zauzima značajno mesto u formiranju kulturno-istorijskog konteksta sredine. Prostor nekadašnje periferije Beograda je, zahvaljujući svom položaju na graničnom prelazu između Srbije i Austrije, postao centar ekonomske moći srpske države. Celina Starog Beograda, najstarijeg sačuvanog dela prestonice, upisana je u evidenciju dobara pod prethodnom zaštitom. U okviru celine se nalazi određen broj utvrđenih kulturnih dobara i onih koja uživaju status prethodne zaštite: zgrada Železničke stanice, zgrada Beogradske zadruge, hotel Bristol, Krst sa Male pijace u parku Bristol, Fabrika hartije Milana Vape, piloni Mosta kralja Aleksandra Prvog.
Konkursni zadatak
Opšte smernice i preporuke
Konkurs poziva na slobodu umetničke kreacije, ali i dijalog sa stanovnicima, posetiocima i okruženjem, uz uvažavanje vrednosti šireg prostornog konteksta, bez ugrožavanja pristupačnosti svim sadržajima kompleksa i neposrednog okruženja. Umetnički radovi i savremeni mobilijar treba u sebi da sadrže ključne elemente koji su identifikovani u viziji, planovima i strateškim prioritetima “Beograda na vodi”.
Umetnički kvalitet
Konkursni radovi treba da imaju:
1. Visok standard umetničkog izražavanja;
2. Originalnost i ambicioznost koncepta;
3. Doprinos javnoj svesti i razumevanju oplemenjivanja javnog prostora;
4. Doprinos novim tokovima razvoja umetnosti u Srbiji;
5. Visoko razumevanje budžeta i finansijskog menadžmenta.
Uklapanje u okruženje
Konkursni radovi treba da:
1. Uspostave skladan odnos sa zadatim okruženjem, postojećim i očekivanim vrednostima prostora, stanovnicima, posetiocima i gradom u celini, kao i da doprinesu ukupnom kvalitetu ambijenta;
2. Odražavaju različite tematske aspekte „Beograda na vodi" i da kreiraju smislene prostore na lokacijama na kojima će biti smešteni;
3. Razumeju i uvažavaju srpsko kulturno nasleđe, nasleđe grada Beograda i prirodno nasleđe;
4. Budu izrađeni u adekvatnim materijalima u smislu trajnosti, bezbednosti, eksploatacije, pristupačnosti i održavanja.
Strateška razmatranja
Konkursni radovi treba da:
1. Budu harmoničan dodatak postojećim enterijerima i eksterijerima, naglašavajući njihovu specifičnost;
2. Utiču na veću posećenost posetilaca i turista;
3. Kreiraju nova mesta za susrete i boravljenje;
Kreativne smernice
Očekuje se da autori u potpunosti razumeju kreativni impakt, trajnost, komunikativnost i lociranost prostora.
• Kreativni impakt - Umetnički radovi u javnom prostoru su, pored festivala i performansa na otvorenom, najvidljivije javno predstavljanje umetničke produkcije grada u eksterijeru. Izabrani radovi predstavljaće stoga najizuzetnija, najsmelija kreativna dostignuća savremene umetničke scene.
• Trajnost - Kao kontrast dinamici galerija, muzeja, festivala ili sajmova umetnosti koji prikazuju sadržaje prolaznog karaktera, skulptura i instalacija na javnom prostoru opstaje znatno trajnije, kao sastavni deo urbane arhitekture prostora. Samim tim, od kreativnih rešenja očekuje se dugoročno promišljanje o prostornoj dinamici grada, o urbanom i istorijskom nasleđu, o geografskoj lokaciji grada u odnosu na okolnu regiju, o poetici, politici i ergonomiji prostora i raznolikosti životnih zajednica u suživotu s prirodom.
• Komunikativnost - Kreativna rešenja za instalacije, skulpture i mobilijar „Beograda na vodi" treba da oslikavaju raznolikost lokaliteta unutar kvarta, da se besprekorno integrišu u kompleks sa ciljem da kreiraju nove urbane ikonografije, da budu široko dostupne i da komuniciraju sa svim korisnicima i posetiocima kvarta.
• Lociranost - „Beograd na vodi" je prestižna lokacija koja predstavlja transformaciju i uvećavanje centra grada, čija će vidljivost, savremenost i dinamičnost predstavljati novu generaciju urbanih građana i posetilaca Beograda i Srbije. Kreativna rešenja treba da oslikavaju povezanost vizije kvarta za budućnost grada sa urbanom ikonografijom i istorijom Beograda, kao i sa srpskim kulturnim nasleđem.
Očekivanja koja konkursni radovi treba da ispune:
• Konkursni radovi treba da se sa lakoćom obraćaju različitim generacijama: porodicama, poslovnim ljudima i mladima. Svaka zona ima svoju ciljnu grupu.
• Ključne reči: radost, interaktivnost, začuđenost, monumentalnost i visoki estetski doživljaj.
• “Beograd na vodi" u celosti prožima svoje okruženje, objedinjujući prirodu i urbane lokalitete. Autori treba da razmotre svetlost, vetar, vodu i zelenilo kao elemente koji će oplemeniti i upotpuniti njihov rad.
Očekuje se da konkursni rad ima snažan emocionalni impakt, bilo kroz suptilnu integraciju i ceremoniju življenja, ili kroz jasnu umetničku gestu. Predviđene pozicije umetničkih radova i savremenog mobilijara nalaze se u Lokacijskim uputstvima koja sadrže spisak lokacija kao i detaljna tehnička uputstva.
Uputstvo za izradu umetničkih dela i mobilijara:
Pri izradi umetničkih radova i savremenog mobilijara moraju da se poštuju sledeći zahtevi:
• Umetnički radovi i savremeni mobilijar moraju biti napravljeni od trajnih i postojanih materijala.
• Umetnički radovi i savremeni mobilijar moraju biti otporni na pokušaje namernog uništavanja (vandalizma).
• Umetnički radovi i savremeni mobilijar ne smeju ugrožavati operativnost i funkciju građevina.
• Umetnički radovi i savremeni mobilijar moraju biti tako izrađeni da omogućavaju lak prilaz za održavanje istih.
Trajnost umetničkih radova i savremenog mobilijara: Pri izradi umetničkih radova i savremenog mobilijara mora se voditi računa o lokaciji gde će isti biti postavljeni (promene vremena, klimatski ciklusi, izlaganje suncu, uticaj spoljašnje sredine, interakcija sa stanovnicima i posetiocima).
Smernice za prvi i drugi stepen konkursa
Konkursna prijava u prvom stepenu konkursa treba da sadrži sve elemente koji jasno određuju koncept predloženog rešenja umetničkih radova i savremenog mobilijara i omogućavaju njihovo vrednovanje prema utvrđenim kriterijumima (tačka 4.3 kriterijuma za ocenu radova), a naročito vezano za ideju predstavljanja teme i rešenja u estetskom, oblikovnom i prostornom smislu, kao i za uklapanje u postojeće okruženje. Konkursna prijava treba da sadrži i troškove izrade i instalacije umetničkog rada/savremenog mobilijara (predmer i predračun troškova materijala), odnos prema užem i širem kontekstu i korisnicima prostora, doprinos ukupnom ambijentu i tehničko-tehnološke karakteristike. U drugom stepenu konkursa vrši se izrada izabranih konkursnih radova. Autori konkursnih radova izabranih u prvom stepenu konkursa imaće 75 dana da završe izradu umetničkih dela i savremenog mobilijara.
Proces za odabir konkursnih radova i kriterijumi za ocenu konkursnih radova
Žiri i savetodavno telo
Žiri "Beograda na vodi" vrši odabir konkursnih radova u oba stepena konkursa. Savetodavno telo će pružati podršku članovima žirija. Članovi savetodavnog tela su: 1. Olivera Vukotić, istoričar umetnosti, viši kustos; 2. Aleksandra Lazar, istoričar i teoretičar umetnosti, kustos; 3. Nikola Šuica, istoričar umetnosti.
Proces za odabir konkursnih radova
Odabir konkursnih radova odvijaće se kroz dvostepeni proces za odabir radova. Po dostavljenim prijavama, savetodavno telo će pregledati sve podnete konkursne prijave, proveriti da li ispunjavaju uslove konkursa i predložiti žiriju konkursne radove za odabir u prvom stepenu. Žiri će pregledati podnete konkursne prijave, vrednovati konkursne radove i predlog savetodavnog tela, te će odabrati najviše 21 konkursni rad u prvom stepenu konkursa. Žiri zadržava pravo da odabere i veći broj radova ukoliko su pojedini radovi isto rangirani. Žiri ima pravo da ne odabare nijedan konkursni rad. Odluke žirija su konačne.
Nakon odabira u prvom stepenu, autori odabranih konkursnih radova će biti pozvani da sa raspisivačem konkursa potpišu ugovor kojim će biti regulisani međusobni odnosi povodom izrade umetničkih dela odnosno savremenog mobilijara. Po potpisivanju ovih ugovora, autori konkursnih radova izabranih u prvom stepenu konkursa imaće 75 dana da završe izradu umetničkih dela i savremenog mobilijara. U toku izrade umetničkih dela i savremenog mobilijara, kroz posete studijima autora biće vršena kontrola da li su radovi u toku u skladu sa konkursnim prijavama (odnosno predatim konkursnim rešenjima) i smernicama i uslovima konkursa.
Po završetku izrade umetničkih dela i savremenog mobilijara, žiri će oceniti konkursne radove i rangirati iste, te utvrditi konačni rang konkursnih radova i dodelu nagrada.
Nakon okončanja konkursa, raspisivač konkursa će organizovati izložbu fotografija i 3D modela/rendera svih konkursnih radova koji su odabrani u prvom stepenu i izrađeni u skladu sa uslovima konkursa.
Komunikacija sa žirijem
Svu komunikaciju u vezi sa ovim konkursom autori će vršiti sa konsultantom za sprovođenje konkursa (preduzeće Brun & Brun d.o.o., Beograd), odnosno sa licima imenovanim od strane konsultanta za sprovođenje konkursa za komunikaciju sa autorima, to će biti omogućeno putem e-mejl adrese konkurs@belgradewaterfront.com. Bilo kakva direktna komunikacija učesnika konkursa i žirija u vezi sa prijavljivanjem ili samim konkursom može dovesti do diskvalifikacije učesnika konkursa.
Kriterijumi za ocenu konkursnih radova
Prvi stepen
U prvom stepenu, pored usklađenosti rada sa programom i konkursnim zadatkom, estetskim standardima, kvalitetom i reputacijom autora/timova, žiri će vrednovati predložena rešenja na osnovu umetničkih kvaliteta i kriterijuma navedenih u tački 3 ovog dokumenta.
Deo A: Umetnički kvalitet
Deo B: Uklapanje u okruženje
Deo V: Strateška razmatranja
Drugi stepen
U drugom stepenu konkursa, žiri će vrednovati rešenja na osnovu sledećih kriterijuma:
1. Vidno demonstriran umetnički kvalitet i kreativnost, primena visokih standarda u umetnosti.
2. Vidno uspostavljen skladan odnos sa zadatim okruženjem, postojećim i očekivanim vrednostima prostora, stanovnicima, posetiocima i gradom u celini, kao i doprinos ukupnom kvalitetu ambijenta.
Pravila konkursa
Uslovi za učešće na konkursu
Pravo učešća na konkursu imaju svi domaći autori (profesionalni umetnici, afirmisani i eminentni umetnici, umetnici sa referentnim umetničkim delima, kao i studenti). Učesnici konkursa imaju slobodu da formiraju timove i da uključe i stručnjake iz drugih oblasti koji bi svojim stručnim stavovima i znanjima doprineli unapređenju konkursnih rešenja. Prethodno iskustvo sa konkursima ove vrste nije potrebno. Mladi umetnici se ohrabruju da se prijave.
Učesnik konkursa ne može biti lice koje je neposredno angažovano na pripremi i sprovođenju konkursa, kao ni lice koje je zaposleno kod raspisivača konkursa.
Obavezni uslovi za učešće na konkursu:
• Konkursna prijava mora biti dostavljena u vremenskom roku i na način koji je utvrđen tekstom konkursa.
• Konkursna prijava mora sadržati sve delove određene tekstom konkursa
Uslovi za sprovođenje konkursa:
Svaki učesnik konkursa koji je preuzeo konkursnu dokumentaciju stiče pravo učešća na konkursu. Smatra se da je predajom konkursne prijave svaki učesnik prihvatio propozicije ovog konkursa.
Učesnik može predati samo jednu konkursnu prijavu po poziciji. Konkursna prijava sadrži samo jedno rešenje i varijante rešenja nisu dozvoljene. Jedan učesnik/tim može predati konkursne prijave za više pozicija. Svi sadržaji konkursne prijave - grafički deo i tekstualni deo - označavaju se imenom autora.
Sve priloge, tekstualne i grafičke, obavezno je dostaviti i u elektronskoj formi, u pdf formatu, u rezoluciji od 300 dpi. U slučaju neposredne predaje konkursnih radova ili predaje putem pošte, svi prilozi moraju biti dostavljeni u elektronskoj formi na CD-u ili na fleš memoriji.
Tehničko-oblikovna obrada konkursne prijave prema navedenom opisu, zahtevu i dimenziji obavezan je sadržaj konkursne prijave. Prijave koje ne sadrže navedene i zahtevane elemente i priloge neće biti razmatrane.
Konkursni radovi sa prilozima predaju se do utvrđenog roka za predaju konkursnih prijava na adresu Karađorđeva 48, Beograd (sa naznakom „Za konkurs" na koverti). Troškove konkursne prijave snosi učesnik konkursa. U slučaju dostave poštom, kao datum predaje konkursne prijave smatra se datum sa potvrde o prijemu pošiljke. U slučaju neposredne predaje, važeći je datum sa potvrde o prijemu. Konkursni radovi sa prilozima se mogu predati i elektronskim putem preko aplikacione forme koja se nalazi na sajtu www.belgradewaterfront.com/art, na e-mejl adresu konkurs@belgradewaterfront.com, a u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast elektronskog potpisa (konkursna prijava i izjava iz tačke 5.4. moraju biti elektronski potpisane u skladu sa ovim propisima). Ukoliko učesnik konkursa ne poseduje elektronski sertifikat za potpisivanje u skladu sa gore navedenim propisima, svojeručno potpisana izjava mora biti dostavljena poštom u propisanim rokovima, ili će se konkursna prijava smatrati nepotpunom.
Sadržaj Izjave učesnika konkursa
Učesnikom konkursa se smatra autor/autorski tim koji je predao konkursnu prijavu u skladu sa ovim tekstom konkursa.
Sadržaj Izjave učesnika konkursa obuhvata sledeće:
• Ime i prezime (autora/članova autorskog tima, saradnika) i adresu;
• Potpise autora/članova autorskog tima i saradnika;
• Izjavu o prihvatanju uslova konkursa i načinu raspodele nagrada;
• Način raspodele eventualne novčane nagrade date u procentima (za autore i saradnike);
• Izjavu o saglasnosti da se na izložbi radova i u katalogu objavi ime(na) autora i u slučaju da nije među nagrađenim radovima.
ZAŠTITA LIČNIH PODATAKA - Lični podaci autora, članova autorskog tima i saradnika se čuvaju i koriste samo u svrhu realizacije konkursa. Pravni osnov za obradu podataka je čl. 12. stav 1. tačka 2) Zakona o zaštiti podataka o ličnosti (izvršenje ugovora). Rukovalac je Beograd na vodi d.o.o. Beograd. Primaoci podataka o ličnosti su članovi žirija, članovi savetodavnog tela, konsultant za sprovođenje konkursa, kao i lica angažovana od strane konsultanta za sprovođenje konkursa. Podaci se čuvaju samo onoliko dugo koliko je to potrebno u svrhu izvršenja ugovora uz poštovanje primenjivih zakona. Podaci se brišu nakon ispunjenja svrhe – sprovođenje konkursa.
Konkursni rokovi:
• 14.05.2020. godine - početak konkursnog roka.
• Preuzimanje konkursne dokumentacije na veb-portalu „Beograda na vodi“ www.belgradewaterfront.com/art .
• 3.6.2020. godine - rok za postavljanje pitanja u prvom stepenu konkursa.
• Adrese elektronske pošte za postavljanje pitanja: konkurs@belgradwaterfront.com
• Odgovori na pitanja će biti dostupni na internet stranama “Beograda na vodi“ do isteka roka za predaju konkursnih prijava.
• 23.6.2020. godine do 15.00 časova - rok za predaju konkursnih prijava u prvom stepenu konkursa.
• 2.7.2020. godine - objavljivanje rezultata konkursa u prvom stepenu.
• Rezultati će biti objavljeni na sajtu belgradewaterfront.com/art.
• 2.7.2020. godine - 12.7.2020. godine - potpisivanje ugovora sa autorima čiji su konkursni radovi izabrani u prvom stepenu u prostorijama raspisivača konkursa, Karađorđeva 48, Beograd.
• 19.7.2020. godine - rok za postavljanje pitanja u drugom stepenu konkursa
• 3.10.2020. godine - rok za predaju radova u drugom stepenu konkursa.
• 10.10.2020. godine - objavljivanje rezultata konkursa u drugom stepenu.
• Rezultati će biti objavljeni na sajtu belgradewaterfront.com/art.
• Izložba fotografija i 3D modela/rendera biće organizovana od 10. oktobra do 10 novembra 2020. godine. Svi konkursni radovi koji su izabrani u prvom stepenu sa izveštajem žirija biće objavljeni u elektronskom formatu na sajtu belgradewaterfront.com/art, u roku od 7 dana od dana objavljivanja rezultata konkursa. Uz sve radove biće objavljeni osnovni podaci (nagrada, plasman u uži izbor), te ime(na) autora, ukoliko drugačije nije naznačeno u prijavi za konkurs.
Vrsta i visina nagrada
Svim autorima čiji konkursni radovi su izabrani u prvom stepenu i koji izrade umetničko delo ili savremeni mobilijar u skladu sa konkursnom prijavom i ugovorom koji će biti potpisan između autora i raspisivača konkursa,biće pokriveni troškovi materijala za izradu umetničkih dela i savremenog mobilijara u skladu sa dostavljenim predmerom i predračunom troškova materijala. Pored toga, autori odabranih konkursnih radova u prvom stepenu ostvaruju pravo na naknadu za izradu konkursnih radova u bruto iznosu od 600,00 evra mesečno po konkursnom radu, u dinarskoj protivvrednosti obračunato po srednjem kursu NBS na dan plaćanja, za vreme trajanja drugog kruga konkursa u toku izrade odabranog rada (odnosno ukupno 1.500,00 evra po konkursnom radu), a u skladu sa ugovorom koji će biti potpisan između autora i raspisivača konkursa.
Nagrade u ukupnom iznosu nagradnog fonda od 70.000 evra biće dodeljene prema sledećoj raspodeli:
Umetnička dela:
1. Prva nagrada 30.000 €
2. Druga nagrada 20.000 €
3. Treća nagrada 10.000 €
Savremeni mobilijar:
1. Nagrada 10.000 €
Nagrade se isplaćuju u dinarskoj protivvrednosti, po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan plaćanja. Žiri ima pravo i drugačije raspodele nagrada u okviru predviđenog nagradnog fonda. Raspisivač konkursa će isplatu za nagrađene konkursne radove izvršiti prema odluci žirija, a u skladu sa konkursnom dokumentacijom, najkasnije u roku od 45 dana od dana potvrđivanja odluke žirija.
Žiri zadržava pravo da ne dodeli nagrade ako oceni da ponuđeni radovi ne zadovoljavaju potrebne kriterijume i uslove konkursa.
Pravne i finansijske posledice
Pravne i finansijske posledice za vrstu i visinu nagrade i uslovi zaštite autorskog prava i prenosa imovinsko-pravnih ovlašćenja autora na raspisivača konkursa:
• Autor konkursnog rada je učesnik koji je izradio konkursni rad i time pod svojim imenom objavio autorsko delo činom predaje na konkurs. Autorski tim čine potpisnici konkursnog rada, koautori, i time su nosioci zajedničkog autorskog prava.
• Učesnik konkursa smatra se autorom konkursnog rada i ima pravo da mu se prizna autorstvo.
• Predajom konkursne prijave, autor prihvata uslove konkursa i pristaje na javno izlaganje i publikovanje konkursnog rada, bez obzira da li je nagrađen na konkursu.
• Predajom izrađenih umetničkih dela odnosno savremenog mobilijara, autor (autorski tim) ustupa sva imovinsko-pravna ovlašćenja raspisivaču konkursa. Raspisivač konkursa stiče isključivo pravo na dalje korišćenje autorskog dela. Raspisivač konkursa se obavezuje da će isticati ime autora u svim objavama i prikazima odabranih konkursnih radova.
• Raspisivač konkursa predajom izrađenih umetničkih dela odnosno savremenog mobilijara od strane autora stiče pravo svojine nad izrađenim umetničkim delima odnosno savremenim mobilijarom (kako nagrađenim tako i nenagrađenim delima).
• Raspisivač konkursa i Konsultant za sprovođenje konkursa ne odgovaraju za oštećenja izrađenih konkursnih radova nastala transportom ili radom žirija.
• Raspisivač konkursai Konsultant za sprovođenje konkursa imaju pravo da koriste sve pristigle radove u promotivne svrhe, da ih publikujuu celini ili u delovima, kao i da promovišu rezultate konkursa. Ovo uključuje, ali se na njih ne ograničava: javne izložbe, on-lajn izložbe, fotografisanje, snimanje, saopštenja za medije koja se odnose na konkurs ili, u opštem smislu, na projekat koji je predmet konkursa.
• Raspisivač konkursa neće izmeniti umetničko delo u svrhu održavanja ili očuvanja bez prethodnih konsultacija sa umetnikom.
• Raspisivač konkursa zadržava pravo da umetničko delo izloži i na drugim lokacijama, odnosno da isto premešta sa lokacije.
Detaljne informacije o uslovima učešća i formulari nalaze se na sajtu belgradewaterfront.com/art