• Search form

28.05.2020 | 19:11

Konkurs Sekcije proširenih medija ULUS-a za godišnju izložbu

Udruženje likovnih umetnika Srbije (Sekcija proširenih medija) raspisalo je konkurs za izložbu “ATLAS čestica - Da li si (pred)vidljiv/a?”, koja će biti otvorena od 2. do 25. jula 2020. u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu.

Sekcija proširenih medija ULUS-a prvi put priređuje godišnju izložbu, pored smotre “Trijenale”, koja ima za cilj da pruži uvid u produkciju članstva u formatu proširenih medija, tj. vremenskih (time-based arts) umetnosti.

Podnaslov prve godišnje izložbe Sekcije proširenih medija “ATLAS čestica - Da li si (pred)vidljiv/a?” sadrži i naučne i umetničke konotacije.

Prema kvantnoj fizici, čestice su najmanje, ponekad i hipotetičke količine supstance, koje karakterišu raznovrsna magnetna i talasna kretanja, kao i različite vrste građe i dejstva. Pojam i definicija “čestica” mogu biti povod za umetničko istraživanje - kako ono zasnovano na naučnom, tako i na poetičkom principu. Takođe, čestice kao novi, kvantni parametri poimanja prostora i vremena mogu poslužiti kao osnova i za promišljanje onoga što nas definiše u materijalnom i digitalnom prostoru.

Umetnici su pozvani da predlože radove koji se bave:
-interakcijama vidljivih ili nevidljivih sila i tehnologija digitalnog doba,
-odnosom pojedinca i superstruktura,
-odnosom medija i tehnologije prema pojedinačnoj egzistenciji,
-supremacijom tehnologije nad prirodom,
-jezikom, komunikacijom kodova,  
-različitim parametrima koji utiču na ljudsku percepciju,
-savremenim kritičkim promišljanjem ekoloških problema (svih vrsta zagađenja).

Na konkurs je moguće prijaviti sve radove koji spadaju u domen proširenih medija, poput videa, eksperimentalnog filma, audio instalacija, performansa, različitih oblika multimedijalnih i intermedijarnih iskoraka (ambijentalna umetnost, hepening, konceptualna umetnost, land art, body art, digitalna fotografija, ulična umetnost, mail art i drugo), interaktivne instalacije (radovi realizovani putem kompjutera, mikrofona, elektornskih senzora, umrežavanja), umetnost softvera i aplikacija itd.

Moguće je predložiti i prateće programe, prezentacije ili tematske večeri tokom trajanja izložbe.

Potrebno je dostaviti osnovne podatke, opis predloženog programa i dokumentaciju o temi i ideji programa, uz predlog datuma za realizaciju.

Konkurs je otvoren za sve umetnike, a svaki autor ili umetnička grupa ima pravo da prijavi po dva rada za izložbu nastala najkasnije od 2018. godine.

Prijava treba da sadrži:
-popunjen prijavni list (u prilogu),
-vizuelni prikaz rada - insert iz predloženog rada u .mp4, .jpg, .wav formatu ili link ka vizuelnoj i tekstualnoj dokumentaciji rada. Za svaki prijavljeni rad potrebno je priložiti najmanje jednu fotografiju veličine 10x15cm, 300 dpi rezolucija, RGB kolor režim. U slučaju video ili procesualnog rada dostavlja se link za pregled (Vimeo, Youtube…) u formi inserta trajanja do 3 minuta.
-potvrdu o izmirenim članarinama za tekuću godinu za članove ULUS-a i potvrdu o uplati kotizacije od (600 RSD).

Za članove koji nemaju izmirenu članarinu za tekuću godinu, ali žele da učestvuju na ovoj izložbi, kao i članovi koji nisu članovi ULUS-a, prilažu potvrdu o uplati kotizacije za materijalne troškove produkcije izložbe u iznosu od 1.200 dinara, dok je za inostrane umetnike taj iznos 10 evra.

Uplata u zemlji se vrši prema sledećim instrukcijama:
Primalac: Udruženje likovnih umetnika Srbije, Mali Kalemegdan br. 1. Beograd Svrha plaćanja: Materijalni troškovi za produkciju izložbe sekcije PM– ULUS
Račun broj: 325-9500600026388-38

Uplata iz inostranstva se vrši prema sledećim instrukcijama:
Intermediary: OTP BANK PLC., BUDAPEST, SWIFT CODE: OTPVHUHB, Account with institution: VOJVOĐANSKA BANKA A.D., SWIFT CODE: OTPVRS22, Beneficiary Customer: /RS35325960160000399767, UDRUŽENJE LIKOVNIH UMETNIKA SRBIJE, MALI KALEMEGDAN 1, Beograd (Stari Grad), SERBIA

Prijave na konkurs koje moraju da sadrže celokupan konkursni materijal se dostavljaju e-poštom na adresu: godisnja.prosirenimediji@gmail.com

Elektonska prijava svakog podnosioca rada na konkurs je obavezna.

Konkurs za predaju radova je otvoren od 26. maja do 19. juna 2020.

O odlukama selektora autori će biti obavešteni do 23. juna. Prijem primljenih radova za izložbu biće obavljen 25. juna.

Postavljanje izložbe predvidjeno je 30. juna i 1. jula, a ukoliko je neophodno - uz učešće autora.

Krajnji rok za dostavu podataka za katalog i sajt je 25. jun.

Otvaranje izložbe biće 2. juna u 19 sati. Preuzimanje radova po završetku izložbe biće od 26. do 28. jula.

Najkasnije pet dana po prispeću obaveštenja da je rad prihvaćen za izložbu, autor je elektronskim putem u obavezi da dostavi:
1. minimum jednu fotografiju po prihvaćenom radu sledećih karakteristika: rezolucija 300dpi, CMYK kolor režim, format .jpg ili .png.
3. tehničke karakteristike za sve prihvaćene radove sadržane u nazivu fajla (naziv rada, autor, tehnika, dimenzija/vreme trajanja rada, godina nastanka);
4. tekst o radu – do 250 reči;
5. kratku narativnu biografiju umetnika – do 250 reči.

Dostava radova za izlaganje vršiće se u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, lično ili poštanskim putem na adresu: Mali Kalemegdan 1, 11000 Beograd / sa naznakom: “Za konkurs - IZLOŽBA SEKCIJE PROŠIRENIH MEDIJA 2020”.

Organizator zadržava pravo da umetnike koji blagovremeno ne dostave tražene materijale ukloni sa spiska izlagača. Nepotpune, neblagovremene ili prijave koje ne odgovaraju propozicijama konkursa neće biti razmatrane.

Radovi koji po svom formatu ne odgovaraju sadržaju konkursa neće biti uvršćeni u selekciju. Selektori zadržavaju pravo da u slučaju nejasnoća kontaktiraju predlagača rada i zatraže dopunski dokumentaciju.

Selekciju radova vrši Organizacioni odbor izložbe sastavljen od 3 (tri) člana koja su imenovana od strane sekcije Proširenih medija i Upravnog odbora ULUS-a. Selektori i kustosi zadržavaju pravo da u izložbu uključe i određeni broj umetnika po pozivu.

Usled novo nastalih okolnosti izazvanih pandemijom, Organizacioni odbor izložbe zadržava pravo da uvede izmene u vremenskim i prostornim okvirima.

Svaki umetnik, s obzirom na skromna potencijalna finansijska sredstva ULUS-a, može dobiti pismo podrške radi pozajmljivanja opreme ili obezbediti samostalno opremu za prikazivanje svog rada. ULUS raspolaže određenom količinom opreme, i sa svoje strane će uložiti maksimalan napor u nabavci dodatne opreme za sve učesnike izložbe. Organizacioni odbor će, na njihov zahtev, autorima izabranih radova poslati odgovarajuću potvrdu o izboru, radi mogućnosti dobijanja (odnosno povratka) finansijskih sredstava za učestvovanje i/ili realizaciju umetničkog rada - od sponzora, donatora i/ili lokalnih organizacija.

Zbog teškog finansijskog stanja u kojem se ULUS nalazi, kotizacije za ovu godinu nije bilo moguće u potpunosti ukinuti, ali su umanjene.

Povodom izložbe će biti objavljen katalog pre svega u PDF formatu, a podaci iz prijava biće preneti u ovu publikaciju, koja će učesnicima biti dostavljena elektronskom poštom. Ukoliko finansijske mogućnosti dozvole, biće odštampan i katalog u papirnom formatu. Svaki učesnik izložbe ima pravo na jedan besplatan primerak.

Transport radova i troškove carinjenja (za prijave izvan Srbije) snosi umetnik. ULUS će izdati neophodnu dokumentaciju kako bi se potvrdila svrha uvoza autorovog dela.

ULUS snosi odgovornost za oštećenja ili nestanak radova od dana primanja u posed do dana kada ih preda u izvoznu carinsku proceduru, odnosno do momenta kada umetnik lično preuzme radove.

ULUS ne snosi odgovornost za oštećenja ili nestanak radova u slučaju više sile (elementarna nepogoda, nepredvidive teške okolnosti, ratna zbivanja i sl.).

Za eventualna oštećenja ili nestanak radova koji nisu preuzeti do zadnjeg datuma za preuzimanje, ULUS neće snositi nikakvu odgovornost.  ULUS može uz saglasnost umetnika, nepreuzete radove prodati ili dodeliti za humanitarne svrhe.

*Prijavni list

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r