• Search form

11.02.2020 | 12:14

Poziv na novi ciklus programa Šta kustosiranje može/treba da bude

Treći ciklus međunarodnog kustoskog programa “Šta kustosiranje može/treba da bude?” (WCSCD) biće održan od 1. avgusta do 29. oktobra 2020. u  Beogradu, a zainteresovani umetnici i kustosi mogu se prijaviti do 8. marta do 17 sati. Kustoski program WCSCD nastavlja da naglašava kustoske prakse koje su aktivne na marginama mejnstrim umetničkog sistema, ali doprinose globalnom, što se i dalje može posmatrati kao stalni pokušaj dekolonizacije umetnosti i njenog diskursa.

Među vodećim mentorima ovogodišnjeg ciklusa kursa WCSCD naći će se Ekaterina Degot (direktorka i glavna kustoskinja festivala Štajerska jesen), Liza Rozendal (vanredna profesorka  izložbenih studija na Nacionalnoj akademiji umetnosti u Oslu i kustoskinja GIBCA - Međunarodnog geteborškog bijenala savremene umetnosti za 2019. i 2021), Čus Martinez (šefica Umetničkog instituta FHNW Akademije umetnosti i dizajna u Bazelu), Suzana Milevska (kustoskinja i teoretičarka vizuelne kulture), dr Zairong Ksijang (stipendista), Jelena Vesić (nezavisna kustoskinja, kritičarka i predavačica iz Beograda), Luka Lo Pinto (direktor MACRO Muzeja u Rimu), Nataša Petrešin – Bašle (nezavisna kustoskinja, umetnica i spisateljka) i „ruangrupa (umetnički direktori Documenta 15).

Završna diskusija kursa WCSCD 2019.

Program WCSCD 2020 biće fokusiran na bavljenje ženama kustosima ili direktorima institucija u nekadašnjem jugoslovenskom kulturnom polju od 70-ih godina 20. veka, koji su dovodili u pitanje postojeće načine razmišljanja i rada oko umetnosti.

Učesnici programa vodiće intervjue, arhivske prakse istovremeno razmišljajući o načinima arhiviranja i govoreći o nekadašnjim kuratorskim praksama. Istraživane prakse biće deljene i kontekstualizovane kroz različite javne momente tokom trajanja programa.

Tokom trogodišnjeg trajanja WCSCD programa, primećeno je da učesnike većim delom čine žene, a da tek 20% polaznika čine muškarci. Slični umetničko-edukativni programi širom sveta dele isto iskustvo, a tako je i u univerzitetskim okvirima – žene nadmašuju muškarce u proučavanju istorije umetnosti. To postavlja važno pitanje o vezi roda i kustoskih praksi i njihovim položajima unutar umetničkih institucija. Revizijom tih istorijskih trenutaka organizatori WCSCD programa želeli bi da kontekstualizuju i ukažu na trenutnu situaciju unutar konteksta rada.

U poslednje dve godine, međunarodni pokret #MeToo, zahvaljujući brojnim hrabrim profesionalcima, izneo je u javnost različite pojmove nasilja, i to danas predstavlja javni domen. Međutim, rodna neravnoteža u različitim aspektima rada unutar umetničkog sistema je i danas veoma prisutna. Ove i mnoge druge činjenice dovele su do toga da projekat WCSCD bude prilagođen tako što će pojam kuratorstva posmatrati kroz rodnu perspektivu u kontekstu eks-jugoslovenskog kulturnog polja.

Uslovi i način prijave na konkurs:

- podnosioci prijave moraju biti do 35 godina starosti
- završene studije istorije umetnosti nisu obavezne
- troškovi kursa su srednja mesečna zarada u državi u kojoj je izdat pasoš podnosioca prijave (koristi se onlajn baza najnovijih podataka o prosečnoj plati uspešno prijavljenih)
- naknada ne uključuje smeštaj i putne troškove
- međunarodnim učesnicima će biti obezbeđena pomoć u nalaženju smeštaja u Beogradu (cena smeštaja iznosi približno 180 evra mesečno). Standardni troškovi kursa takođe ne pokrivaju prevoz i smeštaj na istraživačkim putovanjima. Polaznici kursa bi trebalo da pripreme oko 300 evra da pokriju dodatne troškove.

Kako se prijaviti:

- prijave bi trebalo poslati kao jedan Word ili PDF document na e-mail what.could.curating.do@gmail.com (u subjectu mejla staviti: Kustoski Kurs WCSCD 2020) do 8. marta u 17 sati
- CV / Portfolio
- motivaciono pismo o interesovanjima u istraživanju (u maksimalno do 500 reči - opisati interesovanje za kustoske prakse)
- opis (maksimum do 300 reči o radnoj metodologiji koja se predlaže – razmišljanje o arhivi, načinima arhiviranja i testiranje nove metodologije koja bi se mogla primeniti, istraživanje koje se odnosi na rod)

WCSCD program moguće je od ove godine pohađati i onlajn. Učešće u onlajn mentorskoj sesiji iznosi 400 evra, a više informacija o mogućnosti prijave moguće je dobiti posredstvom adrese what.could.curating.do@gmail.com (subject - WCSCD online)

Na osnovu kvaliteta poslatih prijava, biće izabrano 15 kandidata koji će pohađati program. Izabrani kandidati bi trebalo da planiraju dolazak u Beograd najkasnije 1. avgusta 2020. godine.
Konačni spisak učesnika biće objavljen u prvoj nedelji aprila 2020. Finalni kurikulum programa biće potvrđen u maju 2020. godine, kada će biti podeljen sa kustosima koji su prisutni u to vreme.

WCSCD sa ponosom najavljuje savetodavnu grupu koja će pomoći u oblikovanju programa, a to su: direktor Eva Internationala Matt Packer, direktor Fondacije Lumbardi Ares Športa i novosadska umetnica Andrea Palasti.

Program WCSCD je dugoročni projekat koji je pokrenula kustoskinja Biljana Ćirić, uz podršku i saradnju partnerskih institucija: Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Irskog bijenala savremene umetnosti “Eva International”, Muzeja Zepter, između ostalih. Projekat se realizuje uz podršku Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu, ambasade Švedske u Beogradu i Hestia – biroa za umetnost i geopolitička ukrštanja, između ostalih.

Više informacija o programu i mentorima moguće je naći na: wcscd.com

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.