Pripreme za 9. Salon stripa
Međunarodni Salon stripa u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, najmasovniji je i najveći strip događaj u Srbiji, biće održan deveti put od 29. septembra do 2. oktobra, a kao i do sada, predstaviće radove i afirmisanih, i neafirmisanih strip autora i umetnika svih uzrasta i svih likovnih i stilskih profila, medija i izraza. Konkurs za učešće na 9. Salonu stripa otvoren je do 20. avgusta, a detalji se nalaze na sajtu SKC-a (www.skc.org.rs), kao i u rubrici Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
Međunarodni Salon stripa u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, najmasovniji je i najveći strip događaj u Srbiji, biće održan deveti put od 29. septembra do 2. oktobra, a kao i do sada, predstaviće radove i afirmisanih, i neafirmisanih strip autora i umetnika svih uzrasta i svih likovnih i stilskih profila, medija i izraza.
Konkurs za učešće na 9. Salonu stripa otvoren je do 20. avgusta, a detalji se nalaze na sajtu SKC-a (www.skc.org.rs), kao i u rubrici Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
Salon stripa u SKC-u, u organizaciji Srećne galerije, jedna je i od najznačajnijih smotri devete umetnosti u regionu.
U prvih osam godina Salona stripa takmičilo se više od 1.500 strip autora iz 49 zemalja, a od njih je oko 500 bilo u kategoriji takmičara do 15 godina starosti.
Kroz izlagački i edukativni program, Salon je koncepcijski zasnovan na: takmičenju po međunarodnom konkursu autora svih uzrasta iz svih zemalja sveta, gostovanju najrelevantnijih svetskih strip autora, revalorizaciji domaćeg strip stvaralaštva od njegovog početka do danas, afirmaciji mladih, popularizaciji stripa i srodnih izraza poput animiranog filma i ilustracije.
Žiri će pristigle radove selektovati za veliku izložbu i zvanične nagrade, uključujući Gran pri, koji podrazumeva novčani iznos od 1.000 evra.
Prošle godine srpski strip autor Tihomir Čelanović trijumfovao je na Salonu stripa, osvijivši i Gran pri i nagradu za najbolje ostvarenje u domenu klasičnog strip jezika, kao i nagradu za najbolji crtež - za strip “A ti kao ne znaš?”
Žiri kojim je predsedavao strip publicista Slavko Draginčić proglasio je najboljim u domenu alternativnog strip jezika Markusa Golika iz Nemačke, za rad “U bekstvu”, dok je za najbolji scenario nagrađen Milan Jovanović iz Srbije za “Čudovišta”.
Specijalnu nagradu za inovaciju u strip umetnosti dobila je Maja Milinić Bogdanović za "Danas sam spasila svet".
Tradicionalno su dodeljene i nagrade za takmičare do 15 godina, a takođe su ih osvojili domaći autori - priznanje “Mladi lav” dobila je Ivana Lazić (1995) "Košmar", specijalnu nagradu žirija za najbolju ideju Anja Tanović (1999) za "Čarobnu terapiju", a specijalnu nagradu za zreo i maštovit izraz odnela Nevena Mitrovć (1995) za strip "Kraljević Marko".
Kao najmlađi učesnik, nagrađen je sedmogodišnji Andrej Bosnić za "Trku automobila".
U žiriju su bili i strip autor Leonid Pilipović, strip scenarista Marko Stojanović, novinar Dragan Stošić i teoretičar stripa i publicista Mihailo Kurtović.
Na konkurs 8. Salona stripa prijavilo se bilo 230 učesnika iz 29 zemalja, a prvi put su učestvovali i autori iz Afrike.
Uz specijalnog gosta - španskog scenaristu Enrika Sančeza Abulija (Enrique Sanchez), obeleženo je i nekoliko jubileja srpskog stripa - 60 godina leskovačkog stripa i 15 godina leskovačke škole stripa “Nikola Mitrović Kokan”, kao i pet godina internet portala “UPPS!”
Prvobitno najavljeni pariski kolekcionar stripa Žan-Mark Beznije (Jean-Marc Besnier), koji je trebalo da predstavi kolekciju svetskih majstora stripa, nije došao iz porodičnih razloga, a umesto njegove izložbe, predstavljeni su radovi domaćeg autora Darka Perovića - prema scenariju gosta iz Barselone Abulija.
Priznanje za doprinos srpskom stripu dodeljeno je Novici Đukiću (1925) iz Beograda, strip autoru, ilustratoru i prvom uredniku zabavnika “Kekec”.
U završnici Salona stripa održana je osnivačka skupština Udruženja stripovskih umetnika Srbije.
(SEEcult.org)