• Search form

15.03.2011 | 16:55

Otvaranje Trećeg Beograda

Galerija Trećeg Beograda - svojevrsne umetničke zadruge samoorganizovane grupe vizuelnih umetnika, započinje rad 20. marta predstavljanjem instalacije “Toplo mesto”.

“Toplo mesto” je realizovana umetnička instalacija, rad osmoro beogradskih umetnika: Radoša Antonijevića, Sanje Latinović, Marine Marković, Marka Markovića, Milorada Mladenovića, Olivere Parlić, Selmana Trtovca i Anice Vučetić.

Otvaranje Trećeg Beograda

Galerija Trećeg Beograda - svojevrsne umetničke zadruge samoorganizovane grupe vizuelnih umetnika, započinje rad 20. marta predstavljanjem instalacije “Toplo mesto”.

“Toplo mesto” je realizovana umetnička instalacija, rad osmoro beogradskih umetnika: Radoša Antonijevića, Sanje Latinović, Marine Marković, Marka Markovića, Milorada Mladenovića, Olivere Parlić, Selmana Trtovca i Anice Vučetić.

Instalaciju čine šporeti marke “Smederevac” (lokalno tipičnog ekološkog modela šporeta u Srbiji), koji će za vreme događaja biti naloženi i činiće prostor galerije “toplim mestom” - za stvaraoce i široku publiku, koja je okrenuta umetnosti kako na profesionalan, tako i na svaki drugi način.

Prezentacija rada “Toplo mesto” označava početak realizacije Trećeg Beograda kao kolektivne umetničke utopije inspirisane modelom poljoprivrednih zadruga, u kojima su ratari udruživali svoja sredstva za rad u cilju efikasnije proizvodnje.

Kao jedna nova mirkoutopija, novog, izmeštenog i paralelnog sveta unutar mikropolitčkog konteksta, Treći Beograd je pokušaj da se kroz zajedničku strategiju definišu novi umetnički mentalni prostori, a zatim i potreba da se ponovo definiše pozicija umetnika u društvu, kao i mogućnosti delovanja umetnika u današnjem vremenu.

Inicijatori Trećeg Beograda mentalno se nadovezuju na tezu Alana Badjua o događaju kao definisanju autonomnog utopijskog prostora, odnosno događaju kao praksi umrežavanja savremenosti.

Badju daje konceptualni okvir za razumevanje strategija politizacije savremene umetnosti: umetnost današnjice više ne barata idejom globalnog političkog projekta već deluje unutar polja mikropolitike. Drugim rečima, umetnost jeste praksa definisanja autonomnih utopijskih prostora kritike aktuelne društvene stvarnosti; umetnički projekat jeste događaj unutar prostora umrežavanja savremenosti, radikalni preokret u odnosu na stanje objektivne nužnosti. Reč je o filozofskom pokušaju kritike i odbacivanja skepticizma postmoderne.

Frederik Džejmson utopiju sagledava u kontekstu “pozitivne“ uloge kulture u pogledu reprezentacije totaliteta - nadovezujući se na Marksa, on razume društvenu ulogu umetnosti u kontekstu otpora postmodernoj fragmetarnosti koja je zahvatila sve segmete života unutar poznokapitalističkog društva, umetnost je za njega upravo element koji može da obnovi izgubljenu kategoriju totaliteta.

Treći Beograd zamišljen je kao živo, dinamično i energetsko središte ne samo domaćih, već i umetnika iz regiona i sveta, koji bi u njemu mogli da izlažu, održavaju radionice i plasiraju druge vidove edukativnih sadržaja.

Postoji namera umrežavanja sa sličnim umetničkim inicijativama u regionu Balkana i šire, čime bi se stvorila šansa da se prevaziđu problemi fragmentacije, proizvoljnosti, manipulacije, instrumentalizacije same umetnosti od strane politčkih elita, a u cilju njihovog samoodržanja.

Naziv Treći Beograd je preuzet iz urbanističke terminologije. U teritorijalnoj podeli Beograda postoji prvi Beograd, odnosno staro gradsko jezgro; drugi Beograd je Novi Beograd, deo grada sa leve obale reke Save; a Treći Beograd je deo Beograda sa leve, banatske obale Dunava.

To je deo grada u kome ne postoji nijedna institucija kulture, gde živi siromašniji sloj stanovništva.

Prostor Trećeg Beograda sastoji se od galerije (10m x 7m x 4m), kao centralne prostorije; kluba, kao neformalnog mesta druženja i rezidencijalnih prostorija u kojima bi se održavala predavanja i radionice. Dvorište Trećeg Beograda takođe je zamišljeno kao otvorena pozornica za odvijanje različitih umetničkih dešavanja.

Akcenat aktivnosti Trećeg Beograda je na izlagačkoj delatnosti. Ona je usmerena ka traganju za umetničkim radovima, pozicijama i artikulacijama koje predstavljaju paradigme umetničkih scena i tako na najizrazitiji i najjasniji način reprezentuje vreme u kojem živimo i referentne umetničke projekcije u dužem vremenskom periodu.

Otvaranje “Toplog mesta” je 20. marta u 16 sati, a do Trećeg Beograda, koji se nalazi na levoj obali Dunava, desno od Pančevačkog mosta (pored restorana "Renato" i konobe "Ana Marija"), može se doći autobusima 95, 96 i 43 sa Trga republike, odnosno 101, 104, 105, 106 od Bogoslovije (prva stanica posle Pančevačkog mosta).

Sajt Trećeg Beograda je www.trecibeograd.com

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r