Stolica za Vejveja
Umetnica Danijela Mršulja zatvoriće na jedan dan - 25. maja, svoju izložbu u Galeriji Zvono, čime će podržati pritvorenog kineskog umetnika Ai Vejveja (Weiwei).
Njena izložba “Simulakrum” u Zvonu, deseta samostalna, otvorena je 16. maja, a mlada umetnica, koja živi na relaciji Beograd-Kotor, predstavila se sa tri skulpture, jednom instalacijom, video radom, kao i performansom posvećenim Vejveju, koji je u zatvoru u Pekingu od 3. aprila, uprkos pritisku svetske umetničke javnosti da se pusti na slobodu.
Performansom “Stolica za Ai Wewei-a”, Danijela Mršulja se pridružila akcijama i peticijama vodećih umetnika širom sveta.
Noseći stolicu kroz grad, sedela je ispred ulaza u 20 beogradskih galerija i simbolično iskazala svoj stav. Istu stolicu sa projekcijom 100 fotografija sa performansa i tekst o Vejveju, uz pismo podrške Salmana Rušdija izložila je i u galeriji.
Asocirajući na čuveni rad koji je Vejvej izložio prošle godine u Tejt Modern galeriji u Londonu “Semenke suncokreta”, Danijela Mršulja je posetiocima poklonila na otvaranju izložbe semenke suncokreta u fišeku na kome je bio odštampan koncept izložbe i njena biografija. U znak podrške, prisutni su na otvaranju grickali semenke i sledeći umetnicu, bacali ljuske semenki ispred stolice.
Vejvej je uhapšen na aerodromu u Pekingu, uoči leta za Hong Kong, a nakon prvobitnog ćutanja, policija je saopštila da ga je zadržala zbog navodnog “ekonomskog kriminala”. Međunarodna umetnička scena zatražila je njegovo oslobađanje, pokrećući i peticije na sajtovima Avaaz i Change.
Koncept izložbe Danijele Mršulje, kako je navela, predstavlja sublimaciju ličnih osećanja i poimanja sveta koji sam sebe spotiče i urušava se.
U najezdi određenih modela ponašanja, on gubi etičku spontanost i mogućnost kreiranja stvarnosti. Sve se svrstava po principu sličnosti. Time se unifikuje sloboda mišljenja i kreiranja, sužava se sloboda “kretanja”, shvaćena u najširem mogućem smislu.
Umetnik je taj koji bi, po prirodi stvari, trebalo da reaguje na svet oko sebe kroz onaj već sagrađen unutar sebe. Njegov rad, koje god obličje da nosi, trebalo bi da bude odgovor na pitanja koja se večito postavljaju unutar jednog mnogo šireg miljea nego sto je ljudska duša.
Umetnik bi trebalo da bude nesmetano vođen ličnim viđenjem i autonomnim predstavljanjem, jer dato mu je da misli, a ne da se vodi po modelu sličnosti mišljenja, govorenja ili ponašanja, navela je Danijela Mršulja povodom izložbe.
Skrećući i pažnju na čestu i neukusnu upotrebu izraza “prodavljiva” u umetnosti, ona je navela da je “prodavljiva umetnost” isto što i očekivana umetnost - umetnost koja se drži već određenih, ustaljenih i “sigurnih” komercijalnih načela.
“Odstupanje ili iskakanje iz uobičajenih ili zakonom propisanih modela podleže različitim vidovima sankcionisanja, dodajući da je primer za to i hapšenje Vejveja, koji je svojim radom otvoreno reagovao na ograničavanje ljudskih sloboda u Kini”, navela je Danijela Mršulja.
Rođena u Kotoru 1979. godine, Danijela Mršulja diplomirala je 2005. i magistrirala 2009. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, odsek vajarstvo, u klasi profesora Mrđana Bajića. Trenutno je na Umetničkim doktorskim studijama na istom fakultetu.
Učesnica je velikog broja grupnih izložbi, a iza sebe ima devet samostalnih izložbi i četiri skulpture u javnom prostoru koje su izvedene u Nemačkoj, Austriji, Italiji i Crnoj Gori.
Njena izložba u Galeriji Zvono otvorena je do 28. maja.
(SEEcult.org)