Retrospektiva Mirka Ilića
Retrospektivna izložba svestranog grafičkog dizajnera Mirka Ilića, koja obuhvata stripove, ilustracije, dijzan i multimedijalne radove nastale u protekle tri i po decenije, biće otvorena krajem oktobra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, a idejno je koncipirana tako da apostrofira Ilićev socijalni angažman.
Izložba “Mirko Ilić - retrospektiva: strip / ilustracija / dizajn / multimedija 1975-2011”, koja će biti otvorena 25. oktobra u MSUV, predstavlja pregled celokupnog opusa tog autora koji je početkom 80-ih godina prošlog veka pokrenuo novi talas zanimanja javnosti za strip i snažno označio prodor dizajna na ovdašnje područje.
Novosadski Studio Hammer realizuje taj projekat u koprodukciji sa MSUV i Muzejem moderne i savremene umetnosti iz Rijeke, gde se deo Ilićeve retrospektive i nalazi.
Pored reprezentativne izložbe, kojom se prvi put predstavlja u Novom Sadu, Ilić je izrazio i želju da održi radionicu studentima Novosadskog univerziteta.
Dejton, 10 godina kasnije
Rođen 1956. u Bijeljini, Ilić je počeo karijeru 1975. godine kao autor stripova u zagrebačkoj grupi Novi kvadrat, kada počinje da objavljuje i ilustracije u “Studentskom listu”, “Poletu”, “Pitanjima”, “Startu” i “Danasu”.
Posle samo nedelju dana od dolaska u Njujork 1986, dobija da radi naslovnu stranu magazina “Tajm” (Time). Pošto je oduvek delovao kao fri-lenser, mesto art direktora “Tajma” bio mu je prvi stalni posao. Potom je radio i kao art direktor “Njujork tajmsa” (New York Times).
Ilić već godinama živi i radi u Njujorku, gde je vlasnik Mirko Ilić Corp, studija za grafički dizajn, 3-D i kompjutersku grafiku i filmske špice.
Među njegovim klijentima su i Washington Post, Wall Street Yournal, Sony Music, Nike, Warner Bross...
Ilićevi radovi su društveno odgovorni, politički angažovani i govore jezikom koji razume ceo svet, a deo su i stalnih muzejskih postavki.
YU-War
Ilić predaje dizajn i ilustraciju postdiplomcima na Cooper Union i School of Visual Arts u Njujorku.
Koautor je knjiga "Genius Moves: 100 Icons of Graphic Design", "Handwritten", te "Design of Dissent", koja sadrži mnoštvo primera politički angažovanih plakata i poruka sa svih strana sveta.
Ilić je 2002. imao izložbu “Sex & Lies” u Zagrebu, a 2005. “Design of Dissent” s Miltonom Glaserom u Sarajevu i Beogradu.
Poslednjih deset godina radio je dosta i na prostoru Srbije (novi vizuleni identitet Politike, logo Fonda dr. Zoran Đinđić, logo Memorijalnog centra Sajmište…).
Ove godine na Mikser festivalu u Beogradu predstavljena je Ilićeva monografija u izdanju Mikser Books-a, odnosno prošireno i dopunjeno izdanje knjige “Eye to Hand”, čiji je autor Dejan Kršić, a obuhvata Ilićevu karijeru od početaka, preko profesionalnog angažovanja u SAD, kao i njegov sadašnji rad na prostorima bivše Jugoslavije.
Kršićeva knjiga objavljena je 2008. godine u Zagrebu, povodom Ilićeve retrospektive.
Izložba u MSUV biće otvorena do 15. novembra.
Ilićev sajt je www.mirkoilicdesign.com
(SEEcult.org)