• Search form

11.10.2009 | 11:13

Ne zaljubljujte se u vlast!

Multimedijalni projekat “Anti Edip: anarhija i shizofonija” hrvatskog performera Damira Bartola Indoša i Tanje Vrvilo, filmološkinje i glumice, nova je predstava u Teatru &TD u Zagrebu, radjena u koprodukciji sa Kućom ekstremnog muzičkog kazališta, a poručuje publici: “Ne zaljubljujte se u vlast!”.

Ne zaljubljujte se u vlast!

Multimedijalni projekat “Anti Edip: anarhija i shizofonija” hrvatskog performera Damira Bartola Indoša i Tanje Vrvilo, filmološkinje i glumice, nova je predstava u Teatru &TD u Zagrebu, radjena u koprodukciji sa Kućom ekstremnog muzičkog kazališta, a poručuje publici: “Ne zaljubljujte se u vlast!”.

Koristeći dokumentarne materijale o životima i delima različitih ličnosti koje su se suprostavljale državi i društvenoj kontroli, nadahnuta anarhističkom i postanarhističkom filozofijom, predstava “Anti Edip: anarhija i shizofonija” povezuje anarhista Durrutija, antiratnu dobrovoljku Weil, filozofe žudnje Deleuzea i Guattarija, antikolonijalnog pesnika Lintona Kwesija Johnsona, anarho-arhitektu Weizmana i mnoge druge, poručujući: “Ne zaljubljujte se u vlast!”

Buenaventura Durruti je antiedipska figura španske anarhističke struje u periodu uoči i tokom Španskog građanskog rata.

Simone Weil je francuska filozofkinja, književnica i aktivistkinja, koja se nakon doktorata filozofije iz saosećanja prema proletarijatu, na opšte zgražavanje, zaposlila kao radnica u fabrici Renault, a potom se pridružila španskim anarhistima i učestvovala u građanskom ratu. No, uskoro je uvidela da je i anarhistički pokret počeo izneveravati anarhističke ideale, što je opisala u “Beleškama ratne dobrovoljke”, ranoj postanarhističkoj kritici.

Pedeset godina kasnije, francuski filozofi Gilles Deleuze, Felix Guattari i ostali postanarhistički mislioci razotkrili su polja dominacije na novim područjima ljudske biti i žudnje.

Projekt je naslovljen prema delu Deleuzea i Guattarija “Anti-Edip: kapitalizam i shizofrenija”, u kojem se bave kritikom Freudeove psihoanalize i edipskih obrazaca za dijagnostikovanje psihoza.

Nasuprot edipovskim pojmovima kao što su porodica, crkva, država.., “Anti-Edip” otkriva revolucionarnost žudnje i političku pobunu protiv paradoksa žudnje (koja želi vlastitu represiju), te proizvodnje poslušnih objekata unutar državnog aparata.

Deleuze i Guattari obrću odnos neuroze i psihoze, tvrdeći da se neurotičari daju edipizovati, a psihotičari ne.

“Na mestu shizofrenije, mi stavljamo shizofoniju. Shizofonija je pojava kada je zvuk odrezan od svojeg izvora. Mi mislimo da je naš put proizvodnje zvuka naša anarhija. Žudnja za stvaranjem ide kroz shizofoniju. Naš su koncept neuhvatljivi odnosi među materijalima žudnje, pokušaji da ulovimo najviše zajedništva u našim odnosima.

Ne pitamo se što je to postanarhističko u našoj predstavi, već kako je to postanarhističko? Mislimo da je ključna različitost, različitost materijala - kako i koliko ih koristimo”, naveli su autorski dvojac Indoš i Vrvilo u najavi projekta koji je, posle premijere 9. oktobra, na repertoaru u Velikoj dvorani Teatra &TD i 10, 12. i 13. oktobra.

Osim autora, predstavu izvodi i Antizborski kolektiv (Nikolina Majdak, Adriana Josipović, Darko Jeftić, Kate Marušić i Mirta Jurilj - violončelo), Arkestar ritmičke psihodelije (Nino Prišuta, Miro Manojlović, Miroslav Piškulić i Nenad Borović) i Miro Manojlović (agit filmovi).

Predstava je sufinansirana sredstvima Gradskog ureda za kulturu Zagreb i Ministarstva kulture Hrvatske.

Sajt Studentskog centra (Teatra &TD) je www.sczg.hr

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r