• Search form

05.03.2012 | 11:25

Ženski filmski maraton u Rexu

Ženski filmski maraton u Rexu

Kulturni centar Rex, u okviru mesečnog programa "Slobodne zone”, obeležiće 8. mart “Ženskim filmskim maratonom”, odnosno filmovima “Dobar otac”, “Ružičasta banda” i “Noću, one plešu”, koji kroz različite pristupe pokušavaju da otkriju položaj žena u savremenom svetu, na tri različita kontinenta, preispitujući mogućnost promene u okruženju koje uglavnom nema razumevanje za njihovu borbu.

Nemački film “Dobar otac - optužnica ćerke” (2003) Joaša Tatarija govori o potrazi Beate Niman za istinom o prošlosti njenog oca Bruna Zatlera, koji je bio šef Gestapoa u Beogradu i direktno odgovoran za ubistva jevrejskih žena i dece iz logora na Sajmištu. Beate Niman je 2001. godine došla prvi put u Beograd, a jednogodišnju istragu o zločinima njenog oca Tatari je pažljivo pretočio u film.

Film prikazuje ženu koja je spremna da beskompromisno predstavi očevu mračnu prošlost, ali pokazuje i da njen stav nije uvek bio prihvatan sa razumevanjem.

Srpska premijera tog filma bila u oktobru 2011. godine u Kulturnom centru Rex, a zbog ogromnog interesovanja imao je nekoliko repriznih projekcija.

Osmomartovski maraton u Rexu obuhvata i englesko-indijski film “Ružičasta banda” (2010) rediteljke Kim Longinoto o nekoliko stotina pobunjenih žena u provinciji severne Indije koje ponosno zovu sebe “gulabi gang” (Ružičasta banda). Banda Gulabi nastoji da pomogne ženama iz najnižih kasti u indijskoj državi Utar Pradeš, gde zadrta tradicija nastavlja sa odobravanjem brakova između dece i navođenjem mladih žena na samoubistvo usled zlostavljanja od muževa i njihovih porodica.

“Mi nismo obična banda, mi se borimo za pravdu. Niko nam ovde ne dolazi u pomoć. Vlast i policija su korumpirani i protiv siromašnih, pa ponekad moramo da uzmemo zakon u svoje ruke. A nekad više volimo da posramimo one koji čine loša dela”, kaže glasnogovornica “gulabi ganga” Sampat Pal Devi.

Članice “Gulabi bande” ističu se nošenjem svetlo ružičastih sarija i oslanjaju se na tvrdnje Sampat Pal da “ne postoji veći autoritet od žene”.

Film “Ružičasta banda” nagrađen je na Festivalu dokumentarnog filma u Šefildu 2010, Filmskom festivalu u Abi Dabiju 2010. i Filmskom festivalu u Kopenhagenu 2010. godine, a u Beogradu je premijerno prikazan na Filmskom festivalu “Slobodna zona” 2011.

Osmomartovski maraton u Rexu završava se egipatsko-kanadskim filmom “Noću, one plešu” (2010) Izabel Lavinj koji vodi gledaoce u srce “ženskog klana” u kojem se umetnost plesa prenosi generacijama sa majke na ćerku.

Posao i porodicu na okupu drži majka Reda, ponekad vrlo nežno, ali najčešće uz pomoć čvrste ruke. Najmlađa ćerka Hindu je u ljubavi sa oženjenim čovekom, čime unosi skandal u njihovu kuću. Najstarija i najtemperamentnija Amira, iritira klijentelu. Tu je i Bosi, dobra devojka koja se zabavlja sa bubnjarom i koja nerado nastavlja porodičnu tradiciju...

Svakodnevni život te porodice lagano se razotkriva kroz traganje za delikatnom ravnotežom između straha od profesionalnog rizika, pokušaja da se prevaziđe teška realnost i nadanja boljem životu. Uprkos tom životnom haosu, u njihovim međusobnim odnosima otvaraju se mali prostori za ranjivost, nežnost i ljubav.

Film je dobio specijalne nagrade na festivalima Hot docs i Doxa 2011.

“Ženski filmski maraton” u Rexu, u saradnji sa Rekonstrukcijom - ženskim fondom i Ženama u crnom, deo je šireg programa obeležavanja međunarodnog Dana žena pod sloganom “Ni suvišne, ni poslušne - i buntovne i solidarne”, a ulaz na projekcije je besplatan.

Program "Slobodna zona u Rexu", inače, podrazumeva projekcije dva dokumentarna angažovana filma mesečno. Jedan se prikazuje po izboru selektora Slobodne zone, dok je drugi izbor Juniora selektora - tima sačinjenog od polaznika kampa Slobodna zona Junior.

U okviru martovske juniorske selekcije, 22. marta biće prikazan film “Darvin”.

Sajt “Slobodne zone” je www.freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r