Girls i Balkan Disco
Vizuelna umetnica Andrea Palašti predstavlja 13. marta u Šok galeriji Art klinike radove iz serijala “Girls” (2008-2009) i “Balkan Disco” (2010) koji se na različite načine bave pitanjima konstrukcije društvenih običaja/ponašanja u kontekstu verskog, kulturalnog i političkog diskursa.
Namenjene prvobitno samo za privatnu komunikaciju i kolekciju, portretne fotografije sa događaja poput prve pričesti i male mature – iz serije “Girls”, te fotografije turbo-folk subkulture – iz serije “Balkan Disco”, formulišu alternativni način prezentacije i tumačenja privatne “slavljeničke” fotografije.
Aproprijacijom fotografija koje su nastale po nalogu, radovi “Girls” i “Balkan Disco” se zapravo koriste procedurom preuzimanja, dekontekstualizacijom i rekontekstualizacijom proizvoda/artefakta neumetničkog konteksta – “komercijalne” fotografije. Kao svojevrsni ready-made, preispitujući granice estetike i politike, fotografije Palaštijeve predstavljaju i malu/ruralnu/graničnu antropološku studiju u oblasti religije, kulture, reprezentacije i životnog stila.
Girls, 2008-2009.
Projekat “Balkan Disco” ispituje sliku “balkanskog drugog” u Italiji. Diskoteka “Balkan” nalazi se u Vićenci i jedno je od retkih mesta u kojima srpski gastarbajteri mogu da uživaju u “domaćim zvucima". Diskoteka “Balkan” domaćin je turbo-folk zvezdama kao što su Mile Kitić, Indira Radić, Jelena Karleuša, Aca Lukas, kao i nove “Zvezde Granda”.
Andrea Palašti rođena je 1984. godine u Novom Sadu, gde i živi. Osnovne studije završila je na novosadskoj Akademiji umetnosti, na odseku Fotografija, a trenutno pohađa doktorske studije na Univerzitetu umetnosti u Beogradu , na odseku za Teoriju umetnosti i medija.
Bavi se istraživanjima, istražujući medij fotografije i teksta - najčešće u formi serije fotografija. Njen je rad skup ideja i ideala o viđenju i predstavljanju i svrstava se u okvir “dokumentarne prakse”, koji se približava temama odnosa lokalnog i globalnog, master i mikro narativa. Takođe, zauzima kritički stav prema pitanjima identiteta, istorije, pamćenja... Koristeći simbolički jezik, u prvi plan stavlja konceptualni okvir za (ponovno) razumevanje aspekata savremenog života.
Do sada je predstavila radove na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Bila je finalistkinja nagrade "Dimitrije Bašičević Mangelos" 2008. godine, a dobitnica je "Mangelos" produkcijske nagrade za rad “Albania, a New Mediterranean Love”.
Za projekat “Manjina” (2010) nagrađena je autorskim grantom Mađarskog kulturnog fonda.
Izložba u Art klinici biće otvorena do 27. marta.
(SEEcult.org)