• Search form

01.04.2012 | 21:27

Makedonska filharmonija naviknuta na zvuk vode

Makedonska filharmonija naviknuta na zvuk vode

Radovi na novom prostoru za orkestar su počeli još 2009. godine, ali u odsustvu napretka, muzičari će i dalje morati da izvode u neadekvatnim, vlažnim uslovima.

Piše: Olivera Nikodinovska

Sunđeri na sedištima u prednjem redu, kao i kofe koje skupljaju vodu sa plafona, zapečatili su sumoran utisak sa nedavnih koncerata Makedonske filharmonije. Šlag na torti bio je nedavni koncert “Kafa u Parizu”, posvećen 150. godišnjici smrti impresionističkog kompozitora Kloda Debisija. Zbog jakih snegova voda se tom prilikom slivala sa plafona i sa zidova hale.

Ministarstvo kulture ili uprava Filharmonije nisu učinili ništa da reše ovaj problem. Posledica toga je da koncerti nastavljaju da se odvijaju u sali koju mnogi smatraju za ruševinu.

U međuvremenu, izgradnja nove zgrade za orkestar je odložena, što nije bila i sudbina drugih velikih objekata koji su deo građevinskog projekta “Skoplje 2014”.

Na primer, nova Trijumfalna kapija u Skoplju, čija je izgradnja otpočela u junu 2010. godine, otvorena je u januaru 2012. Muzej posvećen istoriji VMRO (Unutrašnja makedonska revolucionarna organizacija), kao i veliki spomenik posvećen Aleksandru, podignut na glavnom trgu u Skoplju, takođe su dovršeni na vreme.

Bez svog prostora

Loše stanje zgrade nateralo je Makedonsku filharmoniju da otkaže svoje programe 15 puta u poslednjih pet godina. Sramota koja se desila u februaru nije prva, a svakako je da neće biti ni poslednja.

Makedonska filharmonija ostaje jedina institucija svoje vrste u Evropi koja nema sopstveni prostor.
Decenijama je od Ministarstva odbrane iznajmljivala dom Armije, gde osim lošeg stanja infrastrukture, postoje problemi sa zvukom i osvetljenjem.

“Pre manje od mesec dana umalo da potpuno obustavimo rad, ali smo konačno dobili grejanje, tako da sada ne moramo da radimo na temperaturama ispod nule”, kaže Viktor Ilieski, predsednik Saveza sindikata scensko muzičkih umetnika.

Ilieski je rekao da zbog nedostatka profesionalnog prostora za individualnu i grupnu vežbu muzičari moraju da vežbaju na različitim mestima - uglavnom u samoj sali, ali često i ispred biletarnice Doma Armije.

Takođe, oni nemaju ni svlačionice, tako da moraju da dolaze na nastupe obučeni u scensku garderobu. Kafić u Domu Armije je improvizovan, a toaleti su u lošem stanju.

Aleksandar Gošev, predsednik osnovne sindikalne organizacije pri Filharmoniji kaže da su akustični problemi naročito ozbiljni. “Koliko god da radimo na tome da orkestar zvuči dobro, sala to pokvari”, rekao je Gošev. Okrivio je upravu za višegodišnje zanemarivanje zgrade i istakao da sindikat ne može da rešava takve probleme.

“Mi nemamo pravo da preduzimamo nikakve akcije u zgradi jer ona nije naše vlasništvo”, rekao je Gošev.

“Tokom prethodnih godina nijedan direktor nije preduzeo konkretne korake. Samo su prebacivali krivicu sa jednog na drugog”, dodao je Gošev.

Česta odlaganja

Zaposleni vide svoju jedinu realnu nadu u okončanju radova na dugo očekivanoj zgradi, koja je deo projekta “Skoplje 2014”.

Prema projektu, nova koncertna sala bi trebalo da ima kapaciteta za 1.100 sedišta, a pored nje je predviđena i mala sala sa 300 sedišta za eksperimentalnu muziku.

Želje zaposlenih u Filharmoniji neće biti uskoro ispunjene, jer izgradnja napreduje presporo, tvrde stručnjaci.

Rad na novoj zgradi počeo je u martu 2009. godine, a Ministarstvo kulture je predvidelo da će radovi biti gotovi do jula prošle godine.

Iako je ova zgrada bile među prvima koje su započete u okviru projekta “Skoplje 2014”, ona je ostala u početnoj fazi i dovršena su samo dva podzemna i dva nadzemna nivoa.

To je jedna od retkih zgrada u okviru projekta koja je u javnosti dobila pozitivne kritike za svoj moderan izgled.

Ministarstvo kutlure kaže da je ovo složen projekat koji zahteva puno vremena zato što poseban način izgradnje predviđa preciznu tehnologiju, kao i matematička, seizmička i druga istraživanja.

Ali zvaničnici ministarstva nisu objasnili u čemu je tačno problem i za šta im je tačno potrebno još vremena.

“Izgradnja se odvija dobro i projekat će biti završen u 2012”, rekla je Anita Jovanovska, portparolka Ministarstva kulture.

Ona je kazala da muzičari i publika treba da budu zahvalni zbog toga što će prvi put u istoriji problem Filharmonije biti rešen.

Međutim, jedan od prethodnih ministara Blagoja Stefanovski kaže da je zgrada trebalo da bude gotova odavno.

“Ako je ova zgrada tako komplikovana, svakako nije dobro da se radovi odlažu toliko dugo jer ovo može da ugrozi kvalitet izgradnje”, rekao je Stefanovski.

Neki eksperti takođe smatraju problematičnim način na koji je novac Ministarstva kulture raspoređen. Dok je 1,8 miliona evra uplaćeno Filharmoniji, 2,5 miliona je otišlo na završavanje muzeja VMRO.

Stefanovski tvrdi da su problemi Filharmonije rezultat toga što vlast loše postavlja prioritete.

“Nemamo ispravnu listu prioriteta. Gradi se po haotičnom redosledu i bez ikakve logike”, kaže Stefanovski. “Zbog toga Filharmonija ostaje bez svog prostora, dok se u međuvremenu dovršavaju manje važni projekti”, dodao je Stefanovski.

*FotoProba ispred biletarnice (Makedonska filharmonija)

Tekst je deo produkcije projekta “Balkanska inicijativa za saradnju, razmenu i razvoj kulture (BICCED)”, koji realizuje BIRN. SEEcult.org je jedan od partnera projekta, koji finansira Švajcarski program za kulturu na Zapadnom Balkanu - SCP.

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r