• Search form

03.04.2012 | 23:01

Criticize this! #3

Criticize this! #3

Pratite umetnost i razmišljate o njoj kritički? Voljni ste da iznesete svoje mišljenje javno? Smatrate da u medije treba vratiti kritiku? Uključite se u projekat Criticize this!

Regionalni partnerski projekat Criticize This! poziva mlade kritičare u oblasti književnosti, vizuelnih i izvođačkih umetnosti iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije, da se prijave za učešće u trećem edukativnom modulu koji će biti održan od polovine maja do kraja oktobra 2012. godine.

Projekat Criticize This! bavi se edukacijom mladih kritičara iz područja književnosti, vizuelnih i izvođačkih umetnosti, te propitivanjem uloge umetnosti u savremenom društvu.

Kroz edukativne module, mentorski rad, predavanja međunarodnih stručnjaka, susrete sa umetnicima i kontinuirano kritičko pisanje o savremenoj umetničkoj produkciji, učesnici projekta Criticize this! baviće se savremenom umetnošću koja je i sama kritična prema stvarnosti u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji. Cross-over pristupom, tj. bacanjem pogleda u susedno dvorište, projekat protresa ustaljene obrasce i nudi nova iščitavanja savremene umetničke produkcije na ovim prostorima.

Projekat uključuje pisanje kritika uz mentorski rad, studijska putovanja po regiji i objavljivanje kritika i eseja na partnerskim portalima i u podlistku uz nedeljnik “Novosti” (Hrvatska) i dnevnike “Danas” (Srbija) i “Pobjeda” (Crna Gora).

Fokus kritičkih tekstova usmeren je na problematizovanje tri teme: suočavanje s prošlošću, identitet i društvena transformacija.

Treći edukativni modul biće održan u Ulcinju od 17. do 20. maja i primiće 11 polaznika: 4 za književnu kritiku, 3 za vizuelne umetnosti i 4 za izvođačke umetnosti, koji će učestvovati u projektu naredna 4 meseca.

Kritike i eseji učesnika biće honorisani, a svi troškovi putovanja pokriveni.

Pravo učešća imaju svi mladi kritičari iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije, stari između 18 i 35 godina.

Učesnici moraju biti spremni da se obavežu na edukaciju i rad u trajanju od 5 meseci (od 17. maja do 31. oktobra). Potrebno je i da odlično poznaju engleski jezik.

Zainteresovani bi trebalo da pošalju: kratak CV s kontakt podacima (e-mail, broj mobilnog telefona), jednu kritiku iz područja za koje se prijavljuju (3.600 - 6.000 znakova) i jedan osvrt na položaj kritike u savremenom društvu (3.600 - 6.000 znakova).

Prijave treba poslati na e-mail: project.criticizethis@gmail.com najkasnije do 2. maja 2012. godine sa naznakom “Criticize this! Prijava na 3. edukacijski modul”.

Priloženi dokumenti moraju u nazivu sadržati: ime i prezime, tip dokumenta (CV, osvrt, kritika) i područje za koje se kandidat prijavljuje (književnost, vizuelne, izvođačke umetnosti).

Prijave koje sadrže više od jedne kritike, kao i nepotpune prijave, neće biti uzete u obzir.

Odabrani polaznici biće obavešteni o rezultatima konkursa e-mailom najkasnije do 10. maja 2012.

U toku je drugi Art modul projekta Criticize This!, započet serijom predavanja od 16. do 19. februara u Zagrebu, koja su održali Carl Henrik Fredriksson, Mark Terkessidis i Maja Ćirić. Time je započet intenzivan mentorski rad s polaznicima, čiji će tekstovi biti objavljivani do jula.

Prvi Art modul započet je serijom predavanja koja su od 29. septembra do 2. oktobra u Beogradu održali Svetlana Slapšak, Nenad Veličković i Peter Klepec, nakon čega su usledili mentorski rad i objave kritičkih tekstova.

Tekstovi nastali u okviru dosadašnje realizacije projekta Criticize This! dostupni su na sajtu criticizethis.org, kao i na partnerskim portalima.

Partneri u projektu Criticize This! su: Booksa.hr (Hrvatska), (Elektro)Beton.net (Srbija), Kulturpunkt.hr (Hrvatska), Plima.org (Crna Gora) i SEEcult.org (Srbija).

Projekat se sprovodi u okviru programa “Kultura 2007-2013” Evropske unije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r