Noć muzeja u Srbiji
Popularna manifestacija Noć muzeja biće održana 19. maja u 65 gradova i opština u Srbiji, odnosno u više od 200 muzeja, galerija i izložbenih prostora, a nabrojniji program tradicionalno nudi Beograd, ali i Novi Sad. Beogradska Noć muzeja organizovana je na oko 70 lokacija, a nudi više od sto programa, koliko će ih biti i u Novom Sadu na oko 50 mesta u gradu.
Popularna manifestacija Noć muzeja biće održana 19. maja u 65 gradova i opština u Srbiji, odnosno u više od 200 muzeja, galerija i izložbenih prostora, a nabrojniji program tradicionalno nudi Beograd, ali i Novi Sad.
Beogradska Noć muzeja organizovana je na oko 70 lokacija, a nudi više od sto programa, koliko će ih biti i u Novom Sadu na oko 50 mesta u gradu.
U Noći muzeja šetaće se i po Šapcu, Subotici, Aranđelovcu, Nišu, Bečeju, Valjevu, Titelu, Kragujevcu, Smederevskoj Palanci, Bačkoj Topoli, Inđiji, Vranju, Zrenjaninu, Boru… a prvi put i u Apatinu, Gornjem Milanovcu, Irigu, Lepenskom Viru i Paraćinu.
Beograd je i ove godine, radi lakšeg snalaženja, podeljen na sedam zona, a nudi raznovrstan program koji obuhvata i borbe neustrašivih mačevalaca i borilačke veštine azijskih ratnika, izložbu Teslinih privatnih predmeta iz sobe 3327 u hotelu „Njujorker“ u kojem je proveo poslednjih deset godina života, zatim izložbu o Beogradu 30-ih godina 20. veka s koncertima, oldtajmerima, starim pločama i čajankama u Narodnoj biblioteci...
Tradicionalno jedna od najpopularnijih lokacija je Muzej istorije Jugoslavije koji je i za devetu Noć muzeja pripremio raznovrstan program, uključujući izložbe „Tehnika narodu“ i „Nedovršene modernizacije“ u Muzeju 25. maj, atrakcije Kuće cveća sa izložbom štafeta, te izložbu „Put oko sveta za 23 minuta“ u Starom muzeju.
Između ostalog, premijerno u Noći muzeja u Muzeju primenjene umetnosti biće otvorena izložba „Kutija, kutijica“, čija je autorka Marija Bujić, a reč je o kutiji Odseka za stilski nameštaj MPU koju čini 86 predmeta nastalih od XVI do XX veka na prostoru od zapadne Evrope do dalekog Istoka - Kine i Japana.
Novi Sad predstaviće dekadu 50-ih i prikazati početke najpopularnijeg muzičkog žanra - rokenrola. Zainteresovani će saznati čemu služi “drapiranje”, videti kako izgledaju tradicionalne vojvođanske kuhinje, degustiraće se bački medenjaci, šapice, lenje pite sa višnjama i kifle sa salom. Friziraće se u stilu 80-ih, a zaljubljenici u gigabajte moći će da pogledaju kućne računare koji su bili popularni u bivšoj SFRJ 80-ih godina.
Novosadska Noć muzeja biće održana na 50 lokacija u gradu i Petrovaradinu, a program je osmišljen za sve uzraste i interesovanja.
Učestvuju svi novosadski muzeji, kulturni centri, pozorišta, galerije, arhivi... Među učesnicima je i nekoliko škola, aktivirani su novi galerijski i izložbeni prostori u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave, a prvi put učesnik je i pokrajinski javni servis - Radio-televizija Vojvodine.
Posetiocima će premijerno biti predstavljena izložba “Umetnost marginalije” u Galeriji Podrum koja nudi originalne crteže poslanika u skupštinama Jugoslavije, Srbije i Vojvodine, nastale na sednicama u periodu od 1975. do1995. godine. Iz bogate zbirke izdvojeno je tridesetak crteža 25 autora, među kojima su: Slobodan Milošević, Milan Kučan, Vasil Tupurkovski, Boško Krunić, Rahman Morina, Žika Berisavljević, Đoko Stojčić, Strahinja Kastratović, Dragan Veselinov, Zoran Lilić...
Na izložbi “Uroš i Vuka - romansa ili prijateljstvo” prvi put će biti predstavljeni javnosti originali pisama slikara Uroša Predića, upućenih umetnici Vuki Velimirović. Izložbenu prezentaciju tog materijala, uz prilagođeni performans, posetioci će moći da vide u zgradi Srpske akademije nauka i umetnosti - ogranak u Novom Sadu.
Izložba “Zbirka slika druga predsednika” u Galeriji Matice srpske predstaviće tridesetak slika koje su nekad bile izložene u domu Josipa Broza u Užičkoj ulici, a zašto su snimane i zbog čega nisu bile javnosti poznate modne fotografije predsedničkog para Broz posetioci će moći da otkriju na izložbi “Zlatni album” u Muzeju Vojvodine.
Noć muzeja u Novom Sadu deo programa posvećuje i osobama sa posebim potrebama, a jedan od takvih programa je taktilna izložba “Dotakni istoriju” u Zbirci strane umetnosti Muzeja grada.
Novosadska Noć muzeja nudi i više muzičkih sadržaja, uključujući u bašti Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, gde će publika moći da uživa u zvucima bošanove, sambe i francuskih šansona uz bend SeiLa, te u Velikoj sali Kulturnog centra Novog Sada, gde će Pijanistički maraton okupiti najuglednije pijaniste mlađe generacije iz Novog Sada i Beograda.
Posebne atrakcije predviđene su za najmlađe, i to na desetak lokacija, a prvi put će se predstaviti ljubitelji lego kockica u Pokrajinskom zavodu za zaštitu priprode. Deca će moći da učestvuju u likovnoj radionici, ilustrujući priče, pesme, zagonetke o mleku u Pozorištu mladih, u holu Železničke stanice biće izloženi modeli lokomotiva, vagona, koloseka, staničnih objekata, mostova, tunela, u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine studio Mano realizuje radionicu na temu Upoznaj savremenu umetnost, a na Novosadskom otvorenom univerzitetu biće izložba maketa aviona, tenkova, vozila i brodova.
Kragujevac će kroz foto-dokumentarnu izložbu predstaviti namesnički period vladavine kneza Pavla Karađorđevića. Svi koji se nađu ove večeri u Kragujevcu moći će da pogledaju slike Petra Lubarde iz ciklusa “Kragujevac 1941”, kao i multimedijalnu izložbu o Kragujevačkoj tragediji 21. oktobra 1941. godine.
Kraljevo u Noći muzeja, kroz tematsku izložbu, koncert i poeziju, slavi reku Ibar, a Vrbas će predstaviti izložbu fotografija i starih peći sa osvrtom na istorijat korišćenja vatre od praistorije do sredine dvadesetog veka. Na Trgu Nikole Pašića biće izloženo srednjevekovno trgovište sa originalnim eksponatima i nošnjama.
U Novom Pazaru očekuje se upoznavanje sa procesom predenja vune, načina oblikovanja niti, pletenja i tkanja. Na gradskom trgu biće predstavljena kulturna baština ovog podneblja kroz fotografije velikih dimenzija, gradske i seoske nošnje.
U cilju razvijanja ekološke svesti Niš će, u Noći muzeja, najmlađu populaciju upoznati sa ekološkim problemima i načinima da se oni prevaziđu - recikliranjem otpada i njegovog prerađivanja u upotrebne i lepe predmete. Izložba o Stevanu Sremcu, ali i video „Konstantin koji spaja“ biće dostupni za radoznale od 18 do dva sata iza ponoći, koliko traje Noć muzeja u gradovima.
U Lepenskom Viru samo za Noć muzeja biće organizovan svetlosno-muzički program koji će oživeti jednu od najznačajnijih i najsloženijih kultura praistorije Evrope.
Karte za Noć muzeja u Beogradu i Novom Sadu koštaju 400 dinara, a jedna ulaznica važi za po jedan ulazak na sve lokacije.
U osmoj Noći muzeja, prošle godine, Beograd je zabeležio 280.000 poseta, a Novi Sad 105.000.
Pokrovitelj nacionalne Noći muzeja je Ministarstvo kulture Srbije.
Sponzor beogradske Noći muzeja je Viasat History, a prijatelj manifestacije kompanija MTS.
Sajt Noći muzeja je www.nocmuzeja.rs
(SEEcult.org)