Predstava o bivšoj zemlji kroz inserte iz starih fimova
Predstava “Drugovi, ja se ni sada ne stidim svoje komunističke prošlosti” biće premijerno izvedena 27. maja u Bitef teatru, a zatim u Švajcarskoj, Belgiji i Francuskoj, kao svojevrsni omaž jugoslovenskoj kinematografiji i kao istraživački dijalog između pozorišta i filma, najavili su autori koncepta i izvođači Sanja Mitrović i Vladimir Aleksić. Predstava kombinuje lične priče aktera i filmske inserte, a paralelno se bavi pitanjima tranzicije i privatizacije.
Sanja Mitrović i Vladimir Aleksić su prijatelji iz detinjstva, a oboje su emigrirali 2001. godine. Rediteljka Sanja Mitrović i dalje živi i radi u zapadnoj Evropi, dok se glumac Vladimir Aleksić vratio u Srbiju i tu nastavio karijeru.
“Poželeli smo da napravimo predstavu o državi koje više nema, ali postoji u mašti i sećanju, da o njoj progovorimo kroz filmove koje volimo”, izjavila je Sanja Mitrović na konferenciji za novinare 20. maja u Beogradu i dodala da je srećna što ponovo radi na svom jeziku.
Napominjući da se u inostranstvu na Jugoslaviju često gleda samo kroz ratna dešavanja iz 90-ih godina, ona je istakla da je ta zemlja imala bogatu filmsku istoriju koja je odslikavala duh vremena i vrednosti na kojima je odrastala njihova generacija, a kojih danas nema.
“Reč je o kolektivnom duhu, o podsticanju zajedništva, o pravima radnika, o fundamentalnoj ideji multietničke, multireligiozne, socijalističke države, koaj je i dalje relevantna za današnje evropske sukobe”, rekla je Sanja Mitrović.
Vladimir Aleksić je izjavio da mu je kao autoru i izvođaču bilo zanimljivo korišćenje filmskog jezika na sceni, ali i pitanje koliko te filmske slike, koje je voleo, danas komuniciraju i da li je u sadašnjosti moguće implementirati neke od ideala iz prošlosti.
“Istraživali smo kako se menjala estetika i tematika ju-kinematografije, a takođe koliko su objektivna naša sećanja”, rekao je Aleksić.
Uprvo radi objektivnog pogleda angažovano je dvoje dramaturga - Olga Dimitrijević iz Srbije i Jorge Palinhos iz Portugalije.
Palinhos je izjavio da zna ponešto o eks-ju filmu i da ceni njegovu energiju i hrabrost, ali da mu je prevashodni posao na ovom projektu bilo staranje da predstava bude interesantna i razumljiva i ljudima van ovih prostora, koji ne znaju ceo kontekst.
U predstavi se koriste inserti iz nekoliko desetina filmova, počev od prve posleratne produkcije “Slavica”, preko ostvarenja Saše Petrovića, Puriše Đorđevića, Dušana Makavejeva, Jovana Jovanovića, do Gorana Markovića i Emira Kusturice.
Izvođači primenjuju niz strategija - od zvučnog komentara i simultane sinhronizacije do fizičkih rekonstrukcija i fikitivnih postavki ne bi li isprepleli tokove svojih života sa istorijom jugoslovenskih teritorija i otvorili niz tema: socijalističku prošlost, anitfašističku borbu, državu blagostanja, osećaj zajedništva, nacionalističke ratove, post-socijalističku transformaciju, neoliberalni revizionizam, deindustrijalizaciju i pustošenje njihovog rodnog grada (Zrenjanina) koji je nekada bio ekonomski gigant.
Razmatrajući pitanja šta je izgubljeno u periodu tranzicije i kako se dvoje izvođača nose sa osećajem gubitka, kako su socijalističke porodice propale zajedno sa socijalističkim preduzećima i na koji način je to uticalo na njih, predstava suočava otelotvorena lična sećanja izvođača i prizore iz nacionalne kinematografije kako bi istražila šta ostaje od solidarnosti i društvene pravde u vremenu materijalističkog individualizma.
Direktor Bitef teatra Miloš Latinović izjavio je da se koncept tog projekta poklapa sa glavnom programskom idejom Bitef teatra u tekućoj sezoni, a to je da na scenu i u javnost iznosi teme koje su bitne za život ljudi u Srbiji, ali i u celom regionu.
“Projekat nam odgovara i zato što je u scenskom smislu pravi eksperiment, a to je ono čime se inače Bitef teatar bavi u stalnoj potrazi za novim pozorišnim izrazom”, rekao je Latinović.
Dizajn scene i kostima u predstavi “Drugovi” radi Frederik Denis, dizajn svetla Đakomo Gorini, kompozitor i dizajner zvuka je Vladimir Pejković, a video montažer je Nikola Vrzić.
Predstava će biti igrana u Beogradu u bloku – 27, 28, 30. i 31. maja, a potom ponovo u septembru.
Već su zakazana gostovanja u avgustu u Theaterspektakel u Cirihu, tokom oktobra u Belgiji (Beursschouwburg, Brisel, Cultuurcentrum, Haselt i NONA Kunstencentrum, Mehelen), a u februaru 2017. godine na Reims Scènes d’Europe Festival, Comédie de Reims (Francuska).
Produkciju potpisuju Sanja Mitrović/Stand Up Tall Productions (Amsterdam) i Bitef teatar, u koprodukciji sa Beursschouwburg (Brisel).
Partneri su: Pianofabriek (Brisel), Centar film (Beograd), Jugoslovenska kinoteka i Filmski centar Srbije, uz podršku Flemish Community, Flemish Community Commission, Ministarstva kulture Srbije i Grada Beograda.
(SEEcult.org)