• Search form

10.06.2016 | 22:51

Od Savamale do Ciglane

Od Savamale do Ciglane

Festival Dev9t u Ciglani, svojevrsna konkurencija Mikseru u Šavamali - koji se promoviše kao najveća regionalna smotra kreativnosti i inovacija, nudi u drugom izdanju od 10. do 18. juna obiman program raspoređen u 16 “kreativnih zona” – od slikarstva, preko književnosti, filma, arhitekture, stripa, muzike, street arta, mode, do izrade neobičnih vozila, skulptura i instalacija.

Uz slogan “Stvaraj dalje”, festival Dev9t u naselju Višnjička banja najavio je više od hiljadu umetnika, koji većinom učestvuju na osnovu konkursa na temu “Portal”.

Dev9t je uspostavio i saradnju sa pojedinim festivalima u regionu - Split Spot Festivalom, Zagreb Film Festivalom, Pančevo filmskim festivalom i ETNOFILm festivalom iz Rovinja, koji će predstaviti svoje programe na faveli “Oko”.

Među gostima su Davide Dormino, koji od maja 2015. godine putuje po evropskim trgovima predstavljajući rad “Imaš nešto da kažeš? Spomenik hrabrosti”, posvećen herojima novog tehnološkog doba – na tri stolice stoje bronzane figure Džulijana Asanža, Čelzi Mening i Edvarda Snoudena, a četvrta je rezervisana za svakoga ko bude hrabar da svoje mišljenje kaže na glas poput ovih boraca za slobodu.


  Anything to Say

Muzički program festivala Dev9t čine koncerti i DJ nastupi, a kao posebna atrakcija, u saradnji sa novosadskim Exitom, za 11. jun najavljen je koncert grupe Die Antwoord. Famozni trojac iz geta Južnoafričke Republike gostovao je na Exitu 2010. godine.

Za 14. jun najavljen je nesvakidašnji muzički eksperiment – 50 muzičara Beogradskog simfonijskog orkestra nastupiće sa kumom tehno muzike, DJ-em i producentom Juanom Atkinsom. Ovim muzičkim spojem dirigovaće Emin Džijan, koji je već istraživao sinergiju elektronske muzike i simfonijskog orkestra. Nastup simfoničara i Atkinska biće svetska premijera muzike koja do sada nije izvođena.

Posetioci Ciglane imaće priliku da vide i izložbu slika koje radi Maxim iz grupe The Prodigy, koja ponovo gostuje ove godine na Exitu.

Hartefakt fond posebno priprema za 17. jun na festivalu Dev9t premijeru predstave “Ostaci” prema tekstu Vuka Boškovića, u režiji Andreja Nosova, koja nema za cilj da bilo koga obrazuje o prošlosti, niti da bilo koga tera da radi bilo šta, već postavlja pitanje: Ima li smisla i vredi li i dalje pokušavati? Prva repriza te predstave, u kojoj igraju Miloš Timotijević, Jelena Graovac i Irena Popović Dragović, biće 18. juna.


  Oslobodi se kulturo, performans Viktora Kiša, 2015.

U zelenoj zoni favele “Healout” favele predstaviće se akteri alternativnog i holističkog pogleda na život, koji će posetioce dočekivati opremljeni solarizovanom vodom oplemenjenom biljnim esencijama, dimom lekovitih biljaka i zvukom opuštajuće i energetizovane muzike. Poseban program za festival Dev9t pripremila je i ekipa iz Doma kulture Studentski grad.

Program u Ciglani (Slanački put 26, autobus broj 35 - prva stanica posle skretanja za Višnjičku banju), počinje od 17 časova radnim danima, a u subotom i nedeljom od 12 časova.

Cena dnevnih ulaznica je 250 dinara, odnosno 400 dinara za petak i subotu, a u ponudi je i devetodnevni komplet ulaznica po ceni od 1.990 dinara. Ulaz na specijalne događaje, među kojima je i nastup Beogradskog simfonijskog orkestra i Atkinsa, kao i koncert grupe Die Antwoord, košta 1.000 dinara, odnosno 2.490 dinara.

U ponudi je i određen kontigent ulaznica po ceni od 9.000 dinara, koji ima donatorski karakter za održavanje festivala Dev9t, a važi i za specijalne programe.

Dev9t se poklapa tokom vikenda sa Mikserom, koji je je snažnije posvećen dizajnu i ostalim kreativnim industrijama, a obuhvata i konferencijski program i koncerte nekih od regionalnih zvezda različitih žanrova.

  Otvaranje Miksera, direktor Ivan Lalić

Pod sloganom “Osetljivo društvo”, Misker je tematski posvećen izbeglicama i rodnoj ravnopravnosti, čime organizatori pozivaju na “građenje multikulturalnog društva koje prihvata razlike i negovanje humanih vrednosti”.

Festival Mikser započet je 8. juna konferencijom “Osetljivi grad”, te otvaranjem izložbi “Black Box”, “Njen krug” i “Mladi balkanski dizajneri: Novo analogno”. Svečano je otvoren u Mikser hausu nastupom Mikser Big Benda, a zatim su u Depou nastupili Elemental i Rambo Amadeus, te grupe ZAA i Mimi Mercedez na “Ženijalnom” stejdžu, na koji je ulaz besplatan.

Trodnevna konferencija “Osetljivi grad”, prema navodima organizatora, ponudiće moguće pravce društvene, kulturne i ekonomske integracije izbeglica u evropsko društvo. Među govornicima su najavljeni globalni humanitarac Kilijan Klajnšmit (Austrija), predstavnik UNHCR-a u Srbiji Hans Fridrih Šoder, kao i ekonomski stručnjaci iz Evropskog instituta za istraživanja socijalnog preduzetništva koji ozdravljenje društva vide u osnaživanju najosetljivijih grupa i njihovom udruživanju sa kreativnim sektorom. Najavljeni su i Gesina Rat (Nemačka), Alehandro Čejlet (Meksiko), timovi Bellastock iz Francuske i Basurama iz Španije, predstavnici UNHCR-a iz Švedske, te Richard van der Laken iz Holandije, pokretač projekta What Design Can Do, koji će govoriti o tome kako dizajn može da doprinese društvenom boljitku.

Među gostima Miksera je i reditelj Želimir Žilnik, koji će 9. juna razgovarati s publikom svog dokumentarnog filma “LogBook Serbistan”, posvećenog migrantima u Srbiji na putu ka Evropskoj uniji.


  Esma Redžepova, Kralj Čačka, Katarina Jovanović, Želimir Žilnik...

Mikser je, inače, otvorio u međuvremenu novo Miksalište u Gavrila Principa – kao zamenu za nedavno srušeni centar za prihvat i pomoć izbeglicama koji je mesecima unazad delovao u Mostarskoj.

Uporedo sa temama kojima želi da istakne društvenu ulogu kulture kao katalizatora promena, Mikser je na ulicama Savamale ponudio i bazar sa rukotvorinama domaćih i regionalnih dizajnera i preduzetnika.

Programi festivala Dev9t i Mikser nalaze se u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r