• Search form

01.11.2016 | 16:13

Janje moje malo

Janje moje malo

Kustoski kolektiv Što, kako i za koga/WHW započinje seriju izložbi “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)”, kojom će predstaviti radove iz bečke umetničke zbirke Kontakt uporedo sa drugim istorijskim, savremenim i novim radovima koji je interpretiraju i kritički preispituju. Serija tih izložbi posvećena je nedavno preminulom hrvatskom konceptualnom umetniku Mladenu Stilinoviću (1947-2016), prema čijem radu je i nazvana.

Prva od šest epizoda serije izložbi “Janje moje malo”, koju WHW realizuje u saradnji sa Kathrin Rhomberg, biće otvorena od 4. do 6. novembra u prostorima Studija Sanje Iveković, Galerije SC, Galerije Miroslav Kraljević, stana Softić, Galerije Nova i Bookse, a trajaće do 10. decembra.

Izložbe će biti realizovane do maja 2017. godine u više manjih umetničkih prostora – u ateljeima umetnika, privatnim stanovima i na drugim lokacijama povezanim sa umetničkom produkcijom i širim kulturnim krajolikom Zagreba, saopštio je WHW.

Projekat “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)”, nazvan prema Stilinovićevom radu iz 1993. godine, počinje 4. novembra otvaranjem arhiva Sanje Iveković Privatni Dokumenti” (Savska 1).

Javnosti će prvi put bio omogućen uvid u različitu dokumentaciju i materijale iz ateljea umetnice Sanje Iveković koji otkrivaju složene faze istraživanja i pripreme za realizaciju njenih projekata. Izbor uključuje beleške, skice, liste dijaloga vezane uz njene video radove, feminističku biblioteku, fotografije iz privatnih albuma vezane uz aktivističku i feminističku scenu, te raznu dokumentaciju za nerealizovane projekte, kao i za recentne predloge za razne spomenike.


  Sanja Iveković, jedna od brojnih skica iz studija

Iste večeri u Galeriji SC biće otvorena izložba “One Is Not Enough” austrijske umetnice Friedl Kubelke koja deluje u mediju filma i fotografije. Program otvaranja pratiće filmske projekcije, dijaprojekcije i razgovor sa umetnicom, a pored 12 kratkih filmova, biće prikazani i dijapozitivi s portretima nezavisnih filmskih autora kao što su Jack Smith, Paul Sharits, Bruce Conner, Michael Snow, Jonas Mekas, Stan Brakhage... Takođe, biće izložene retko viđene serije fotografija.


  FK – Friedl Kubelka. One Is Not Enough, Galerija SC

Vikend otvaranja prve epizode serijala “Janje moje malo” biće nastavljen 5. novermbra razgovorom sa članovima umetničkog odbora zbirke Kontakt (Silvia Eiblmayr, Georg Schöllhammer, Branka Stipančić, Adam Szymczyk i Jiří Ševčík), koji će moderirati Ana Janevski, istoričarka umetnosti i kustoskinja u Odeljenju za medije i performans u Muzeju moderne umetnosti (MoMa) u Njujorku.

U Galeriji Miroslav Kraljević iste večeri biće otvorena izložba Nine GojićMnogolog za poslije” koja ispituje mogućnosti stvaranja novih sistema na kulturnoj sceni, te modele udruživanja i solidarnosti među kulturnim radnicima.


  Halil Altındere, Domovina, 2016, Galerija Nova

Potom će biti otvorena i izložba u Galeriji Nova, u kojoj veliki broj radova naznačuje neke od tema budućih epizoda: pitanja reprezentacije, istraživanja seksualnosti, interesa za javni prostor i njegove granice i prepreke, feminističke prakse, uslove umetničke produkcije i distribucije. Izložba uključuje i radove brojnih hrvatskih konceptualnih umetnika poput Tomislava Gotovca, Sanje Iveković, Vlade Marteka, Dalibora Martinisa, Gorana Petercola i Mladena Stilinovića.


   Mladen Stilinović, Schmerc, 1980, stan Softić

Tokom celog trajanja projekta izložbe će biti održavane i u privatnom stanu Softić, u prolazu nebodera na glavnom gradskom trgu, podsećajući na privatne ambijente u kojima su mnogi radovi iz zbirke nastajali ili bili izlagani. U prvoj epizodi je zadržana atmosfera stana iz nekog drugog vremena, dok su u njemu pokazani radovi koji tematizuju pitanja smrti, ekonomije, revolucije i ljudskih prava u tenziji s onima koji podsećaju na rutinu i zamor građanskog života.


   Ivan Ladislav Galeta, Dva vremena u jednom prostoru, stan Softić

Deo programa prve epizode projekta biće realizovan i Booksi, u čijem će izlogu 5. novembra biti predstavljen rad Juliusa KolleraKontakt”, a završni događaj u okviru vikenda otvaranja je performans Olivera FrljićaŠaptajuća povijest”, zakazan za 6. novembar u 19 sati (polazak iz Galerije Nova).

U okviru vikenda otvaranja, 5. novembra u podne u Zagrebačkom kazalištu mladih biće održan i program sećanja na Mladena Stilinovića pod naslovom “Juriš kolači”.


   Juriš kolači, Mladen Stilinović i tribute Željka Badurine

U želji da sećanje na umetnika protekne u vedrom i kolaborativnom duhu, pozvano je pedesetak učesnika koji će u ograničenom trajanju do tri minuta pokazati i reinterpretirati neke od njegovih radova, ispričati vlastita sećanja i zajedničke anegdote ili ga se setiti putem performansa i vizuelnih priloga. Među učesnicima se brojni pripadnici domaće i međunarodne kulturne scene, kao što su Boris Buden, René Block, Dalibor Martinis, Vlado Martek, Zdenka Badovinac, Kathrin Rhomberg, Ruth Noack, Branka Stipančić, Adam Szymczyk, Goran Trbuljak i mnogi drugi.


   Ion Grigorescu, Obiteljski ručak, 1974, Kontakt Art Collection, stan Softić

Umetnici koji učestvuju u prvoj epizodi projekta su: Halil Altindere, Heimrad Bäcker, Mária Bartuszová, Geta Brătescu, Dimitrije Bašičević Mangelos, Stano Filko, Oliver Frljić, Ivan Ladislav Galeta, Marcus Geiger, Nina Gojić, Tomislav Gotovac, Ion Grigorescu, Sanja Iveković, Běla Kolářová, Július Koller, Ivan Kožarić, Edward Krasiński, Friedl Kubelka, KwieKulik, Katalin Ladik, Dezső Magyar, Karel Malich, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Dora Maurer, Jan Mlčoch, Paul Neagu, Roman Ondák, Goran Petercol, Susan Philipsz, Hans Scheirl, Mladen Stilinović, Petr Štembera, Slaven Tolj, Goran Trbuljak, Wu Tsang

     Wu Tsang, Izjava o obliku prava I, 2008, stan Softić

Projekat “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)” realizovan je uz podršku Erste fondacije, a dodatno su ga podržali i Austrijski kulturni forum Zagreb, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, Hrvatski audiovizualni centar, Ministarstvo kulture Hrvatske, Trust for Mutual Understanding i Zaklada Kultura nova.

Program vikenda otvaranja prve epizode nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r