Proslava 20 godina MIJ
Muzej istorije Jugoslavije (MIJ) organizuje 1. decembra specijalan program povodom 20 godina od osnivanja, koji obuhvata premijernu izložbu sokolske štafete kralja Petra II Karađorđevića, jugoslovenske igre za decu i stručna vođenja kroz postavku Otvaramo depo.
Povodom Dana Muzeja i 20 godina postojanja, MIJ organizuje specijalan program za publiku od 10 do 18 časova, uz besplatan ulaz.
Samo 1. decembra publika će u Muzeju “25. maj” premijerno biti u prilici da vidi jednu od četiri sokolske štafete koje su u septembru 1940. godine, povodom 17. rođendana Petra II Karađorđevića, prestolonaslednika i starešine Sokola, stigle u Beograd u organizaciji Saveza sokola Kralјevine Jugoslavije. Tokom trajanja izložbe “Ko je soko – taj je Jugosloven”, Muzej je 2016. godine otkupio sokolsku štafetu koja je nošena od Skoplјa, Niša i Kragujevca do Beograda.
Sokolska štafeta, 1940.
U objektu Stari muzej, gde je u julu za publiku otvoren rad na stalnoj postavci, pod nazivom Otvaramo depo, biće organizovana stručna vođenja u četiri termina (10, 12, 14 i 16 časova).
Na postavci su simbolično, jedan naspram drugog, predstavlјeni fondovi Memorijalnog centra “Josip Broz Tito” i Muzeja revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije, čijim je spajanjem 1996. godine nastao MIJ.
Za najmlađe posetioce najavljen je “Dečji kutak” sa igrama iz bivše Jugoslavije koje su obeležile detinjstvo mnogih generacija, a danas su gotovo potpuno zaboravlјene.
Društvene igre poput Ne lјuti se čoveče, preskakanja lastiša i bojenja fiće - najpopularnijeg automobila Jugoslavije, biće postavlјene u poslednjoj sali objekta Stari muzej.
Ambiciozan program povodom 20 godina postojanja, MIJ je započeo u februaru izložbom “Ko je Soko - taj je Jugosloven”. U junu je predstavljen publici i projekat “Otvaramo depo!”, kao prva faza rada na novoj stalnoj postavci u objektu Stari muzej, koja bi trebalo da bude zaokružena 2018. godine, povodom stogodišnjice osnivanja prve države južnoslovenskih naroda.
Osnovan 1996. godine uredbom Vlade SR Jugoslavije, MIJ obuhvata, uz nekadašnji Memorijalni centar “Josip Broz Tito” i Muzej revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije, i Stari muzej, Kuću cveća i Muzej “25. maj”.
(SEEcult.org)