• Search form

14.06.2012 | 22:20

Podrška glumcima Ateljea 212

Podrška glumcima Ateljea 212

Glumački ansambl Ateljea 212, koji traži smenu upravnika Kokana Mladenovića, dobio je javnu podršku više od 80 dramskih umetnika i drugih pozorišnih profesionalaca, koji su naveli da u njihovom zahtevu prepoznaju “iskrenu želju da Atelje 212 ponovo postane pozorište u kojem će se poštovati umetnici, pozorišna etika, specifičnost umetničkog stvaranja, a suspendovati autoritarnost i modeli ponašanja koji su duboko neumetnički, retrogradni”.

Potpisnici pisma podrške, prosleđenog medijima, naveli su da su ogorčeni raznim interpretacijama razloga pobune glumačkog ansambla Ateljea 212, dodajući da tvrdnje da se publika u protekle tri godine vratila u to pozorište vređa svakoga ko je ikad učestvovao u stvaranju njegove istorije, bilo kao umetnik ili kao gledalac.

“Atelje 212 nije upravnik niti je zgrada. Atelje 212 je šezdesetogodišnja tradicija hrama umetnosti, pozorišne etike i širokog spektra estetika, u čijem su stvaranju svoj doprinos dali najznačajniji pisci, reditelji, scenografi, kostimografi, kompozitori, gostujući glumci, i, naravno, Vaš ansambl koji se decenijama menjao i u kojem nikada nezadovoljstvo na relaciji umetnici-upravnik nije imalo današnje dimenzije. Kada kažemo Atelje 212, mi spontano mislimo i na duh tog pozorišta koji su stvarale generacije najvećih glumaca”, navedeno je u pismu.

Potpisnici pisma podrške istakli su i da je Atelje 212, posle raspada zemlje i ratova, bilo prvo pozorište koje je uspostavilo kulturne i umetničke veze sa novonastalim zemljama u regionu, te da nikada nije bilo mesto građanskog ni umetničkog kukavičluka, niti je je ikad bilo sinonim za zatvorenost, ksenofobiju, provincijalizam i nerad.

Navodeći da stoga ni Mladenović “nije došao na pozorišne ruševine”, već u uspešno pozorište, potpisnici pisma podrške ocenili su i da je njegov individualni talenat nesmetano mogao da se ulije u bogatu tradiciju Ateljea 212 “samo da nije pomislio da istorija tog pozorišta počinje baš od njega”.

“Cenzure, crne liste nepodobnih umetnika, forsiranje sopstvenih režija, skidanje i repertoarsko marginalizovanje mnogih izuzetnih predstava sa repertoara, estradizacija pozorišta, komunikacija bez ikakvog dostojanstva, bahatost, pretnje i kažnjavanje neistomišljenika, samo su deo ‘novog kulturnog modela’ koji je u opticaju već tri godine”, poručili su potpisnici pisma podrške, navodeći da žele da izraze solidarnost sa glumcima Ateljea 212, jer shvataju čitavu branšu kao nedeljiv i jedinstven organizam.

Među potpisnicima pisma podrške su Mirjana Karanović, Slobodan Beštić, Goran Jevtić, Tanja Mandić Rigonat, Marko Bacović, Danijela Štajnfeld, Bane Vidaković, Dušanka Glid Stojanović, Nebojša Glogovac, Vanja Milačić, Vladica Milosavljević, Božo Koprivica, Ivan Medenica, Boris Komnenić, Marko Janketić, Tanja Bošković, Milena Marković, Nada Šargin, Nikola Đuričko, Oleg Novković, Milica Kralj, Žanko Tomić, Pavle Pekić, Milena Pavlović, Vojin Ćetković, Ljubomir Bandović, Branislav Lečić, Đurđa Tešić, Zoran Erić, Ljiljana Todorović, Katarina Gojković, Anja Dorđević, Srđan Timarov, Sena Đorović, Jelica Sretenović, Nataša Ninković, Zoran Cvijanović, Svetlana Ceca Bojković, Dragan Bjelogrlić, Nikola Zavišić, Ljubinka Klarić, Danijel Sič, Dejan Matić, Slobodan Ćustić, Paulina Manov, Danijela Vranješ...

I Udruženje dramskih umetnika Srbije podržalo je glumce Ateljea 212 koji traže smenu Mladenovića, navodeći da je situacija u tom teatru samo vrh ledenog brega i da su gotovo identične probleme proteklih godina imali glumci u Novom Sadu, Zaječaru, Kragujevcu, a trenutno ih imaju umetnici i umetnički saradnici u Narodnom pozorištu u Nišu.

U saopštenju je navedeno da samovolja upravnika pozorišta sa jakim političkim i medijskim pozicijama, kao i otvoren prostor za zloupotrebe položaja i ovlašćenja, ostavljaju glumce i druge pozorišne poslenike bez mogućnosti da dostojanstveno odbrane svoju profesiju i umetnički integritet.

Povodom situacije u Ateljeu 212, koju bi trebalo da razreši Skupština grada Beograda, kao osnivač tog teatra, počele su da se oglašavaju i političke stranke.

Tako je Gradski odbor Demokratske stranke Srbije Beograd zatražio od gradonačelnika Dragana Đilasa i nadležnih da hitno reše problem u Ateljeu 212, ocenjujući da je nedopustivo da gradske vlasti ne reaguju na, kako je navedeno, “samovolju upravnika i narušavanje decenijski stvaranog ugleda Ateljea 212".

Glumci Ateljea 212 ponovili su 13. juna zahtev za smenu Mladenovića i izrazili očekivanje da će ga Skupština grada Beograda uslišiti. Do tada, kako su najavili, neće sarađivati na novim projektima s Mladenovićem koga optužuju za samovolju, bahatost i estradizaciju Ateljea 212, ali i za zaduživanje te kuće, uprkos njegovim tvrdnjama o uspešnosti na blagajni.

Mladenović je prethodno izjavio da ne razmišlja o ostavci koju je zatražilo 25 od ukupno 33 glumaca Ateljea 212.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r