Pozajmljena sećanja
Sećanja na Jugoslaviju i uspomene mladih koji zapravo nisu ni živeli u njoj, poslužila su kao inspiracija za novu predstavu Dah teatra - centra za pozorišna istraživanja - “Pozajmljena sećanja”.
Predstava se sastoji iz dva dela - “YU Tube” i “Ispraćaj”, a premijerno će biti izvedena 30. juna u prostorijama Dah teatra u Marulićevoj 8 u Beogradu, a 3. jula na kamernoj sceni Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.
Predstava je deo međunarodnog projekta “Umrežavanje sećanja”, podržanog od Evropske unije, čiji je cilj da istraži sećanja na vreme Jugoslavije među ljudima mlađe generacije koji zapravo nikada nisu ni živeli u njoj - zato su ta sećanja i osećanja, iako jaka, pozajmljena (od roditelja, porodice, škole, medija...).
Prvi deo predstave, “YU Tube”, nastao je prema tekstu Aleksandre Urošević, koja potpisuje i režiju. Saradnik na tekstu je Jeton Neziraj iz Prištine, a scenografkinja Ivana Lovre.
“U vremenu u kome se raspravlja o tome šta kome pripada, mi zaključujemo da nam bar sećanja i pravo na nostalgiju niko ne može oduzeti, ona pripada svima”, jedna je od poruka predstave.
Dramaturgiju i koreorežiju drugog dela predstave - “Ispraćaja”, potpisuje Sanja Krsmanović Tasić, a osim njenih, korišćeni su i tekstovi glumaca i učesnika istraživanja, zatim Muhameda Filipovića, Georgija Stardelova, grupe Ritam nereda, Karla Marksa, Marka Raguža i Jetona Neziraja.
Četvoro glumaca kroz likove Majčice Srbije, Vaskrsle Zemljekojajeimalamore, OnogkojiVeruje i ŽrtvovanogSina, prolazi ritual ispraćaja.
“Šta je to što treba ispratiti, da bi se ono novo i drugačije, i možda - bolje, dočekalo? Kako izaći iz začaranog kruga našeg ukletog nasleđa? Da li smo dovoljno sinova i kćeri ispratili u ‘boj za narod svoj’, ili u neku daleku zemlju gde je bolji život moguć? Vreme je da se spremimo za radosne dočeke, dosta je bilo ispraćaja”, naveo je Dah teatar povodom predstave u kojoj igraju Milica Stefanović, Predrag Kotur, Slobodan Roksandić i Sonja Mladenov.
Ciljna grupa projekta “Umrežavanje sećanja” su mladi (godišta od 1983. do 1990), koji imaju bilo kakva sećanja na objekte, događaje, javne nastupe, svakodnevni život u bivšoj Jugoslaviji, političke događaje i manje-više bilo šta što su čuli od starijih, a sa čim mogu lično da se povežu.
Projekat je već realizovan u Prištini i Sarajevu, a posle Beograda, završna faza će biti u Rimu i Trentinu na jesen.
Partneri u projektu “Umrežavanje uspomena” su, osim Dah teatra, i ARSC ARCI, Imam petlju Gariwo i Qendra Multimedia, a podržan je od EU kroz IPA program, kao i od Erste banke.
(SEEcult.org)