• Search form

05.07.2012 | 11:23

Nove perspektive

Nove perspektive

Početak saradnje Ministarstva kulture Srbije i predstavnika nezavisne kulturne scene, formalizovan potpisivanjem Protokola sa Asocijacijom Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) početkom 2011. godine, a potom i nedavnim formiranjem zajedničke radne grupe, nagovestili su pomak u rešavanju nagomilanih problema sa kojima se suočavaju organizacije civilnog društva (OCD) aktivne u oblasti kulture i umetnosti. Na nove moguće pomake u tom pogledu ukazuje, između ostalog, i publikacija “Civilni sektor i Ministarstvo kulture: nove perspektive u oblasti vizuelnih umetnosti”, čiji je autor Dimitrije Tadić, savetnik za vizuelne umetnosti i multimedije u Ministarstvu kulture, a izdavač - Udruženje građana Millennium iz Kragujevca.

Publikacija “Civilni sektor i Ministarstvo kulture: nove perspektive u oblasti vizuelnih umetnosti”, predstavljena 3. jula u Kulturnom centru Grad u Beogradu, predočava i analizira podršku Ministarstva kulture organizacijama civilnog društva koja se odvija prvenstveno putem konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi, kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi, te preko specijalizovanog konkursa za vizuelne umetnosti i multimedije.

Prema rečima Tadića, ideja knjige je bila da se ostvare direktniji kontakti s civilnim sektorom u kulturi, da se uspostavi direktnija formalna, ali i neformalna saradnja.

“Direktniji kontakti sa nezavisnom scenom započeti su potpisivanjem Protokola o saradnji Ministarstva kulture i Asocijacije NKSS. Formiranje te platforme itekako se osetilo u radu Ministarstva kulture. Ministarstvo je, naime, dugo godina imalo kontakte samo sa udruženjima iz vremena SFRJ i sa pojedincima. Ta udruženja su uvek bila skopčana s državom i institucijama i uvek su pronalazila način da izlobiraju za svoje interese. Nedostajala je ’druga strana’, nedostajala je platforma koja bi lobirala za interese civilnog sektora, a koja se konačno pojavila u obliku Asocijacije NKSS“, istakao je Tadić koji je u publikaciji predstavio podršku Ministarstva kulture organizacijama civilnog društva u oblasti vizuelnih umetnosti u periodu od 2003. do 2011. godine.

Namera dvojezične publikacije (na srpskom i engleskom) jeste da predstavi postojeće inicijative civilnog sektora u Srbiji, kao i da omogući akterima koji učestvuju u kreiranju domaće vizuelne i multimedijalne scene, kao što su galeristi, umetnici, kustosi, istoričarari umetnosti, menadžeri u kulturi, donosioci odluka, da steknu uvid i uporede različite modele delovanja i izlagačke prakse.

Prema rečima Vladimira Paunovića iz Udruženja građana “Millennium”, koje je izdavač publikacije, država do danas nije shvatila značaj civilnog sektora koji je tokom 90-ih bio shvaćen kao demokratski privezak.

“Danas, ako se uporedi odnos države prema nezavisnom sektoru sa onim u Hrvatskoj, na primer samo prema famoznoj budžetskoj liniji 481, vidi se koliko je to finansiranje u Srbiji neozbiljno”, rekao je Paunović, koji je ujedno pohvalio Ministarstvo kulture za profesionalni rad s civilnim sektorom.

“Bilo bi veoma dobro da se situacija u odnosima države i civilnog sektora u kulturi uozbilji i da ubuduće ne dolazimo u situaciju da razmišljamo o tome ko će naredne nedelje biti izabran za novog ministra kulture, već da možemo da se oslonimo na profesionalce, poput Dimitrija Tadića, koji će ostati da rade svoj posao”, rekao je Paunović.

Paunović je istakao da je ideja publikacije bila da se predstave ne sve, već samo reprezentativne inicijative koje Ministarstvo kulture kontinuirano podržava.

“Kada se pogleda taj spisak projekata, slika je impresivna”, istakao je.

Među 36 podržanih reprezentativnih projekata nalaze se i: BINA – Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (Društvo arhitekata Beograda), ReMind02 (Prostor), festival Videomedeja (Videomedeja, Novi Sad), Međunarodni festival multimedijalne umetnosti - IMAF (Studio za multimedijalnu umetnost, Odžaci), Izmeštanje (Kiosk), Multimedijalna kolonija Karavukovo (ZMUC), Međunarodna strip konferencija Kragujevac (Millennium), Slobodna zona (Fond B92), nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” (DEZ ORG), festival Sound and Visons (Zvuk i vizije, Majdanpek), Festival savremene umetnosti Zalet (Zalet, Zaječar), Beograd svetlosti - festival svetla (Kulturni front)...

Odabrani su projekti koji reprezentativno ilustruju ne samo savremenu vizuelnu i multimedijalnu domaću scenu, već i kriterijume i efekte konkursa, kao i napore Ministarstva usmerene ka unapređenju funkcionisanja umetničkog i kulturnog sistema Srbije.

S obzirom da je broj podržanih OCD i njihovih projekata na konkursu daleko veći, publikacija stoga ne daje potpun prikaz aktivnosti civilnog sektora u oblasti vizuelnih umetnosti u Srbiji, već pruža sažete informacije o realizaciji predstavljenih reprezentativnih projekata, ukazujući time na raznoliku profilisanost savremene vizuelne scene u Srbiji.

Predstavljeni projekti ujedno efektno ilustruju vrste inicijativa civilnog sektora u Srbiji u oblasti vizuelnih umetnosti i multimedije.

Prema navodima autora, evaluacija rada i sagledavanje potreba OCD, ali i načina i instrumenata podrške Ministarstva, neophodni su sa stanovišta lociranja problema u funkcionisanju podržanih projekata na konkursu Ministarstva za vizuelne umetnosti i multimedije. Mapiranje problema sa kojima se OCD susreću, neophodno je da bi Ministarstvo na njih adekvatno odgovorilo i u budućnosti. Ti problemi ne samo što ukazuju na okolnosti u kojima funkcioniše civilni sektor, već su i indikativni za domaću vizuelnu i multimedijalnu scenu u celini.

Budući da je publikacija zajednički projekat Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije i Udruženja građana Millennium, namera je da inicira još kvalitetniji dijalog u cilju postizanja jačeg partnerstva Ministarstva i civilnog sektora u Srbiji.

(SEEcult.org)

biblioteka zarko zrenjanin, digitalizacija
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r