Frljiću nagrada Fonda BKV
Nagrada Fonda “Biljana Kovačević Vučo” za ljudska prava dodeljena je ove godine pozorišnom reditelju Oliveru Frljiću, jednom od najzapaženijih pozorišnih stvaralaca na prostoru nekadašnje Jugoslavije, koji je, kako je istaknuto, i čovek koji u svakoj sredini u kojoj radi uspeva da protrese uspavanu kritičku javnost i privuče pažnju društva ka problemima koje elite, motivisane i povezane sebičnim interesima, uporno guraju pod tepih.
Frljić je 25. juna na uručenju nagrade BKV u svečanoj sali Skupštine grada Beograda rekao da to priznanje doživljava i kao nagradu za predstavu "Zoran Đinđić" koju je režirao u Ateljeu 212, a posebno je zahvalio glumcima sa kojima je na njoj radio.
U opisu njegove nominacije za nagradu BKV istaknuto je da Frljić, "gurajući regionalno pozorište iz marginalizujuće samodovoljnosti i dobrovoljne isključenosti iz vanpozorišne stvarnosti”, bitno doprinosi ne samo pozorišnoj, nego i kulturi ljudskih prava i ukupnoj emancipaciji društva.
Oživljavajući interes publike za angažovani teatar u najboljem značenju tog pojma, Frljić dosledno, ozbiljno i argumentovano inicira širi društveni dijalog o suštinskim, a tabuiziranim temama, poput odgovornosti za ratove i zločine, kolektivnom zaboravu i kulturi nekažnjivosti, bujajućim opasnim ideologijama... “Narušava uspostavljenu sabornost i hrabro i neuvijeno razbija dogovorenu tišinu”, navedeno je u obrazloženju Frljićeve nominacije.
Rođen u Travniku 1976. godine, Frljić radi u pozorištu od sredine 90-ih, najpre kao član i osnivač amaterskih pozorišnih grupa.
Među njegovim predstavama su “Zoran Đinđić” i “Otac na službenom putu” u Ateljeu 212 u Beogradu, “Mrzim istinu!” u Teatru &TD u Zagrebu, “Kukavičluk” u Narodnom pozorištu/Narodno kazalište/Nepsinhaz u Subotici, “Pismo iz 1920.” u Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici, “Turbo folk” u HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci, “Rasprava” u Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici, “Proklet bio izdajica svoje domovine” u Slovenskom mladinskom gledališču u Ljubljani...
Nominovani za ovogodišnju nagradu bili su i novinar Nedim Sejdinović, predsednik Izvršnog odbora Nezavisnog društva novinara Vojvodine i glavni operativac koalicije nevladinih organizacija Građanska Vojvodina, te urednice i autorke Peščanika Svetlana Lukić i Svetlana Vuković.
Pobednika je izabrala komisija koju su činili direktorka NVO Urban In iz Novog Pazara Aida Ćorović, direktor Beogradskog centra za ljudska prava Vojin Dimitrijević, predsednica Upravnog odbora Centra za integraciju mladih Milica Đorđević, direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju Borka Pavićević i izvršna direktorka Građanske akcije Pančevo Ljiljana Spasić.
Nagrada BKV se sastoji i od novčanog dela, namenjenog za finansiranje aktivnosti u oblasti borbe za ljudska prava, po izboru dobitnika.
Nagrada BKV se dodeljuje pojedincu ili organizaciji koji se aktivno zalažu za zaštitu i unapređenje ljudskih prava.
Fond BKV osnovan je u znak sećanja na istaknutu aktivistkinju za ljudska prava Biljanu Kovačević Vučo.
(SEEcult.org)