Muha Blackstazy šampion protiv diskriminacije
Novosadski reper Muhamed Eljšani, poznatiji kao Muha Blackstazy, pobedio je 12. novembra na prvom takmičarskom izdanju Beogradskog Spoken Word Poetry Festivala, održanog na temu diskriminacije u klubu Ilegala u Beogradu.
Poznat po pesmama kojima promoviše tolaranciju, Muha Blackstazy osvojio je novčanu nagradu u iznosu od 30.000 dinara, kao i mogućnost nastupa na idućem izdanju festivala “European Poetry Slam” u Briselu.
U konkurenciji je bilo još 11 finalista iz Srbije i Hrvatske, odabranih nakon prve večeri Beogradskog Spoken Word Poetry Festivala, održanog u organizaciji Poezina, u okviru kampanje protiv diskriminacije i socijalnog isključivanja Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS).
Muha Blackstazy piše poeziju koja oslikava svakodnevnicu života romsko-aškalijske zajednice u njegovom okruženju i pretvara ih u hip-hop tekstove.
Već prvom pesmom, "Crni smo mi" (2003), u produkciji Multiradija, privukao je pažnju publike u Vojvodini i šire. Učestvovao je potom u dokumentarnom filmu o romskoj zajednici u Novom Sadu "Poslednja rupa na svirali", za koji je snimio muzičku podlogu "Mi smo braća Romi".
Bio je i učesnik više međunarodnih radionica, kao i kursa video montaže i rada na dokumentarnom filmu pod mentorstvom reditelja Želimira Žilnika, a u okviru tog projekta snimio je kompoziciju i video klip "Čokoladni reper".
Već 2006. godine nastupio je na festivalu Exit u Novom Sadu, a 2007. godine, u saradnji sa produkcijom Plyaground, snimio je prvi album “Crni smo mi”, promovisan takođe na Exitu.
Učestvovao je u niz međunarodnih umetničkih projekata i nastupao na festivalima posvećenim afirmisanju tolerancije i borbi za zaštitu ljudskih prava. Nedavno je u Beogradu učestvovao i na festivalu uličnog aktivizma “Vreva”, u organizaciji časopisa Liceulice.
Poeziju koju je Muha Blackstazy izvodio na Beogradskom Spoken Word Poetry Festivalu, moguće je preslušati OVDE, odnosno OVDE
Takmičarsko izdanje Beogradskog Spoken Word Poetry Festivala održano je u okviru kampanje protiv diskriminacije i socijalnog isključivanja koju Asocijacija NKSS organizuje u sklopu projekta podržanog od Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP).
(SEEcult.org)